Connect with us

Kultura

Poruszająca wystawa

Kultura. W dniach 29 stycznia – 09 lutego 2024 roku, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie, będzie można obejrzeć wyjątkową i poruszającą wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

Opublikowane

w dniu

Przybliża ona losy niezwykłej polskiej rodziny, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Wystawę tę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 17 plansz na rollupach. Rodzina Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci została beatyfikowana 10 września ubiegłego roku.
Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przedstawia losy, wydawałoby się, zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Nie sposób wobec takiej postawy przejść obojętnie.
Ekspozycja jest pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości. Autorzy wystawy: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków. Projekt graficzny, rysunki i skład: Katarzyna Hudzicka – Chochorowska (IPN Rzeszów). Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Cześć z nich została opublikowana po raz pierwszy.

red.

powiązane – „ALEPAK wygrał”

Kultura

Ostatnia gwiazda Urodzin Goleniowa

Kultura. Muzyk, wokalista, autor tekstów i kompozytor. Członek zespołów Myslovitz i Lenny Valentino wystąpi w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje GDK, nagrodzony sześcioma Fryderykami, obdarzony wyjątkowym głosem i wrażliwością – Artur Rojek zaprezentuje się na głównej scenie Urodzin Goleniowa na parkingu przy Amfiteatrze 18 MAJA o godz. 20:00

red.

powiązane – „Urodziny Goleniowa”

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

W bibliotece Racewicz

Kultura. Na jutro, na godz. 17.00 zaplanowano spotkanie z Joanną Racewicz w goleniowskiej bibliotece.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Urodziny Goleniowa

Kultura. Tegoroczne Urodziny Goleniowa odbędą się w dniach 17-18 maja.

Opublikowane

w dniu

Organizator, czyli GDK zapowidział już, że wystapią wtedy m.in. GRUBSON i SPECYFICZNI

18 maja 2024 r:

godz. 18.30 – koncert SPECYFICZNYCH

godz. 21:30 – koncert GRUBSONA

Kto będzie kolejna gwiazdą tegorocznych Urodzin, GDK ma poinformować w najbliższą niedzielę.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie