Connect with us

Powiat

Karty rozdane, czas na rozgrywkę

Powiat. Ta karciana metafora opisuje skrótowo sytuację jaką mamy w samorządach powiatu goleniowskiego po pierwszych sesjach nowo wybranych rad.

Opublikowane

w dniu

Wiemy kto jest na najbliższe pięć lat wójtem, burmistrzem i starostą w tych samorządach, wiemy też jaki jest wyjściowy układ sił w ich ciałach uchwałodawczych. Można więc wyciągnąć z tej wiedzy pierwsze wnioski.

Powiat, Maszewo, Stepnica, Osina.

W samorządzie powiatowym i gmin wymienionych powyżej układ wydaje się być jasny i trwały.

W powiecie trwanie wieloletniego sojuszu PO i PSL (choć co kadencję zdobywającego mniej mandatów) daje to samo co już było – ten sam starosta i jego zastępca oraz reprezentowana przez nich większość w radzie powiatu, zapowiadają stabilną kontynuajcę tego samego co mamy w ich wydaniu od lat.

W gminach Maszewo, Stepnica i Osina wygrali dotychczasowi burmistrzowie i wójt – mają też w swoich radach miejskich i gminnej stabilną większość, co również zapowiada kontynuację tego co już było. W Stepnicy i Osinie tę większość zapewniły same wyniki wyborów (komitety burmistrza Wyganowskiego i wójta Szwedo wprowadziły do tamtejszych rad najwięcej radnych, co daje im w nich zdecydowaną większość), a w Maszewie burmistrz Piesio doprosił do radnych własnego komitetu tylu innych, że ten sojusz pozwolił mu na wybór przewodniczącej rady z własnego komitetu – co sugeruje trwały układ większościowy.

Nowogard

Tu także nowy burmistrz Michał Wiatr ma dogodną większość w radzie miejskiej i przewodniczącą rady z własnego komitetu, ale zamiast kontynuacji tego co już było przez 13 lat rządów burmistrza Czapli (który jest teraz radnym opozycyjnej, lewicowej mniejszości), wyborcy mają rozbudzone nadzieje na coś nowego, innego, lepszego. I po pierwszej sesji rady mogą spokojnie tego od nowego burmistrza wymagać, bo ten ma wszystkie narzędzia władzy by gminę Nowogard zmienić na lepsze. Warto tu na marginesie zwrócić uwagę na rolę szarej eminencji nowego układu władzy w Nowogardzie – Jowity Pawlak, która w poprzedniej kadencji kierowała radą miejską, a teraz jest wiceprzewodniczącą rady powiatu.

Goleniów i Przybiernów

Tu sytuacja jest inna niż w już wymienionych samorządach. W obu gminach wybory na burmistrza i wójta wygrali nowi ludzie i obaj panowie Sypień i Czaplicki mają ten samo kłopot – nie dość, że wchodzą dość osamotnieni w mocno utwierdzony przez lata układ, to jeszcze nie mają większości w radzie, a ma ją ten wspomniany układ. W Przybiernowie siła opozycji w radzie jest na tyle miażdżąca, że nowy wójt nie ma chyba innego wyjścia jak się z nią jakość porozumieć.

W Goleniowie do większości w radzie miejskiej potrzeba jednego głosu i chociaż aktualnie burmistrz Sypień go nie ma, to doraźnie, a w dłuższej perspektywie na stałe może go uzyskać. Problem w tym, że jak w żadnej z gmin, w goleniowskiej radzie miejskiej większościową opozycję tworzą radni PO i komitetu wyborczego byłego wiceburmistrza, a jednocześnie kontrkandydata burmistrza Sypienia w wyborach na burmistrza – ta większość to wszystko byli radni współpracujący i popierający poprzedniego burmistrza Krupowicza. Zatem nowy burmistrz ma z tymi faktami podwójny kłopot – raz, że nie ma swojej większości w radzie, dwa że opozycyjna większość de facto reprezentuje naturalną koleją rzeczy poprzedni układ. No i do tego mogą dojść wzajemne urazy po kampanii wyborczej między kontrkandydatami Sypieniem i Banchem (zdjęcie ilustrujące ten materiał oraz zdecydowane odwołanie się obu do Boga podczas ślubowania mogą temu przeczyć – jeśli nie jest to tylko zwyczajowa kurtuazja), które na pewno wzajemnych stosunków pomiędzy oboma panami nie ułatwią – gorzej gdy będzie się to przejawiało w zachowaniu opozycyjnej większości w radzie. Tu jednak wszyscy możemy oczekiwać rozsądku i kultury ze strony liderów tej opozycyjnej większości – panowie Łebiński i Banach to raczej koncyliacyjnie nastawieni i umiarkowani lokalni politycy, dający nadzieję na rzeczywistą współpracę dla dobra gminy, a nie motywowaną resentymentami i odgórnymi naciskami partyjnymi (senator Kochan, marszałek Geblewicz) walkę przeciwko nowemu burmistrzowi. Tu wiele zależy od postawu Tomasza Banacha, który jest teraz najlepiej zorientowanym człowiekiem w gminnych sprawach, mającym duży wpływ na podlegających mu jeszcze do niedawna urzędników i szefów gminnych spółek i instytucji – i tak będzie jeszcze przez jakiś czas. To z jednej strony gwarantuje merytoryczne podstawy do opozycyjnej kontroli działań nowego burmistrza, ale przy złej woli grozi jego ubezwłasnowolnieniem – na szkodę gminy. Szkoda, że Banach przed druga turą wyborów zamknął sobie i innym drogę do swobodnego ukształtowania sytuacji w radzie miejskiej po wyborach – niezależnie od ich późniejszego wyniku. Przedwczesny chyba, a propagandowo przesadnie mocno nagłaśniany sojusz jego komitetu z PO, nie tylko paradoksalnie zaszkodził mu w wyborach drugiej tury, ale niestety związał ręce na przyszłość. Sytuacja była by o wiele bardziej otwarta, gdyby do zawierania koalicji w radzie doszło dopiero po drugiej turze wyborów.

Nie da się zatem ukryć, że burmistrz Krzysztof Sypień choć wygrał wybory z woli mieszkańców, to ma co najmniej nie łatwą sytuację – większościową opozycję w radzie, a wśród jej członków radnego Banacha i cały aparat gminny, którzy naturalną koleją rzeczy będą chcieli zachować status guo. Przeciwko nim i tej zachowawczej tendencji na razie burmistrz ze swoją wiceburmistrz są osamotnieni – jak mówiła mi ta ostatnia, chcą się temu wszystkiemu przeciwstawić swoim… świeżym podejściem. To nie mało, ale na całą kadencję może nie wystarczyć. Tym bardziej, że ludzie głosowali na Sypienia nie po to, żeby wszystko było tak jak było, ale żeby doszło do realnej, widocznej zmiany na lepsze – od personaliów, przez inny pomysł na gminę, po wygaszenie zastanych podziałów w gminnej społeczności.

red.

Powiat

Wieczorne „Wiatraki”

Powiat. W tegoroczne wakacje na najbardziej popularne trasy wyjedzie więcej pociągów regionalnych, które umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych miejsc Pomorza Zachodniego – w tym jadące przez nasz powiat.

Opublikowane

w dniu

Nowością będą późnowieczorne, codzienne pociągi „Wiatrak”, których odjazdy ze Szczecina i ze Świnoujścia przez Goleniów zaplanowano po godz. 22. Z kolei od 1 września uruchomione zostanie inne dodatkowe połączenie stolicy regionu i nadmorskiego kurortu. Nowa para pociągów uzupełni siatkę połączeń w godzinach szczytu. Pociągi wyjadą ze stacji początkowych po godzinie 16.

Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje w wakacyjne weekendy i święta pojawi się aż 38 połączeń (19 par pociągów), a w pozostałe dni 30 pociągów (15 par), co zapewni możliwość podróży nad morze lub do stolicy województwa praktycznie o każdej porze dnia. Pociągi weekendowe w większości kursować będą jako przyspieszone – wszystkie zatrzymają się w Goleniowie.

Nowością będą późnowieczorne, codzienne pociągi o nazwie „Wiatrak”, których odjazdy ze Szczecina i ze Świnoujścia zaplanowano po godz. 22:00. Pozwolą one spędzić więcej czasu na plaży lub na imprezach i wydarzeniach organizowanych w nadmorskich kurortach i w stolicy województwa. Pociąg „Wiatrak” odjeżdżający ze Szczecina Głównego do Świnoujścia o godz. 22:04 będzie skomunikowany z pociągiem IC Matejko z Krakowa, a na stacji Szczecin Dąbie z pociągiem IC Gryf z Olsztyna, IC Osterwa z Zakopanego oraz z EIC Chrobry z Warszawy, dzięki czemu osoby podróżujące z głębi kraju będą mogły na noc dotrzeć do Międzyzdrojów czy Świnoujścia.

Mieszkańcy m.in. Stargardu i Choszczna podobnie jak w roku ubiegłym nad morze będą mogli dotrzeć szybkim weekendowym pociągiem „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście, który wykorzysta parametry zmodernizowanej linii nr 351 i będzie kursował z prędkością maksymalną 160 km/h. Ponadto ominie on stacje Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem będzie rekordowo krótki – z Poznania do Świnoujścia 3 godziny i 10 minut, a ze Stargardu dokładnie 90 minut.

Kierunek Kołobrzeg

Wygodne podróże pociągi regionalne zapewnią również na trasie Szczecin – Kołobrzeg przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów, gdzie codziennie kursować będzie 10 par pociągów.

Przed podróżą sprawdź rozkład jazdy

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl

Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji ruchowej na stacji wybranej przez podróżnego, śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie, itp.

red.

powiązane – „Gdzie stanie Krzyż?”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Gdzie stanie Krzyż?

Powiat. W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia.

Opublikowane

w dniu

Dwutysiąclecie Odkupienia przypada w roku 2033 – odkupienia dokonanego przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa kiedy miał 33 lata – stąd dwutysiąclecie.

By godnie uczcić tę rocznicę Odkupienia, w parafii pw. Chrystusa Króla w Żarnowie zrodziła się inicjatywa postawienie dużego, widocznego z daleka krzyża w odpowiednio eksponowanym miejscu naszego powiatu.

red.

powiązane – vivacr.pl

Kontynuuj czytanie

Powiat

Wyniki II tury wyborów w naszym powiecie

Powiat. Wybory II tury w powiecie goleniowskim i trzech jego gminach wygrał Rafał Trzaskowski.

Opublikowane

w dniu

Na poziomie ogółnopolskim II turę wyborów wygrał Karol Nawrocki, który zdobył 10 606 877 głosów – 50,89%. R. Trzaskowski zdobył 10 237 286 głosów – 49,11%
Frekwencja wyniosła 71,63%

W województwie zachodniopomorskim wyniki II tury są następujące:

K. Nawrocki 359 267 głosów – 41,97%
R. Trzaskowski 496 666 głosów – 58,03%
Frekwencja – 68,81%

W powiecie goleniowskim:

K. Nawrocki 17 857 głosów – 44,54%
R. Trzaskowski 22 234 głosów – 55,46%
Frekwencja – 65,78%

Gmina Goleniów

K. Nawrocki 7 736 – 40,35%
R. Trzaskowski 11 436 – 59,65%
Frekwencja – 70,05%

Gmina Nowogard

K. Nawrocki 4 967 – 43,43%
R. Trzaskowski 5 470 – 56,57%
Frekwencja – 64,21%

Gmina Maszewo

K. Nawrocki 2 300 – 57,43%
R. Trzaskowski 1 705 – 42,57%
Frekwencja – 62,48%

Gmina Stepnica

K. Nawrocki 918 – 47,30%
R. Trzaskowski 1 023 – 52,70%
Frekwencja – 55,36%

Gmina Przybiernów

K. Nawrocki 1 191 – 54,68%
R. Trzaskowski 987 – 45,32%
Frekwencja – 59,45%

Gmina Osina

K. Nawrocki 745 – 54,86%
R. Trzaskowski 613 – 45,14%
Frekwencja – 62,14%

red.

powiązane – „Wyniki wyborów w gminach i powiecie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie