Connect with us

Stepnica

Izba pamięci

Stepnica. Izba pamięci czyli miejsce pełne lokalnej historii, powstało z unijnym wsparciem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stepnicy.

Opublikowane

w dniu

W tym roku środki finansowe z PO RYBY 2014-2020 pozwolą na jego rozbudowę. Umowę, na mocy której do beneficjenta trafi ponad 100 tys. zł, wczoraj marszałek województwa i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stepnicy Małgorzata Gałan.

Izba pamięci to witryny, gabloty, ścianki wystawiennicze m.in. z pamiątkami, dokumentami, zdjęciami związanymi z lokalną historią. Odbywają się w niej spotkania mieszkańców z autorami dziejów Stepnicy, historykami, potomkami pierwszych osadników gminy i rybakami.

Unijne wsparcie z PO RYBY 2014-2020 pozwoli na rozbudowę utworzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej. Polegać ona będzie na remoncie pomieszczenia i zakupie dodatkowego wyposażenia w postaci gablot, witryn, umożliwiających ekspozycje już posiadanych i pozyskiwanych eksponatów.

  • Pomysł rozbudowy Izby Pamięci Ziemi Stepnickiej pojawił się tuż po jej utworzeniu, gdy okazało się że ilość przekazanych eksponatów przez mieszkańców gminy jest tak duża, że przerasta możliwości lokalowe biblioteki. Ludzie są dumni, że ich najbliżsi tworzyli historię naszej gminy, posiadają wiele pamiątek, dokumentów, zdjęć oraz rzeczy codziennego użytku, którymi chcą się podzielić. Dlatego, aby wystawić wszystkie eksponaty niezbędna jest jej rozbudowa – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stepnicy Małgorzata Gałan.

Całkowity koszt związany z rozbudową Izby Pamięci to ok. 120 tys. zł. Dofinansowanie z PO RYBY 2014-2020 wyniesie ponad 100 tys. zł. Zgodnie z planem zadanie ma zakończyć się w grudniu 2023 r.

red.

powiązane – Ekran z „wynikami”

Stepnica

Jutro o podwyżce

Stepnica. Podczas jutrzejszej sesji rady miejskiej radni zdecydują o podwyżce za wywóz śmieci.

Opublikowane

w dniu

Projekt uchwały przewiduje podniesienie od 1.01.2024 r opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z 32 zł do 36 zł od osoby miesięcznie. Według burmistrza przy obecnie obowiązującej stawce system jest deficytowy i gmina dopłaca do niego rocznie ok. 500 tys zł. Podwyżka nie zrównoważy kosztów i wpływów systemu, ale ma istotnie zmniejszyć deficyt.

Jeżleli propozycja burmistrza przejdzie, to w gminie Stepnica miesięczne opłaty za wywóz śmieci od osoby dorównają dotychczas najwyższym w naszym powiecie, czy w gminie Przybiernów – 36 zł. W pozosatałych gminach powiatu stawki od osoby są następujące: Maszewo – 34 zł, Goleniów – 30 zł, Osina – 28 zł i Nowogard – 26 zł miesięcznie.

red.

powiązane – „Rocznica zawierzenia”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Odpust z relikwiami

Stepnica. Wczoraj w święto Chrystusa Króla Wszechświata, w parafii pod jego wezwaniem w Żarnowie odbył się parafialny odpust.

Opublikowane

w dniu

Na zaproszenie księdza proboszcza Piotra Dzedzeja, gościli na nim delegat ks. arcybiskupa, a jednocześnie dziekan ks. Wacław Nowak oraz burmistrz Andrzej Wyganowski. Jednym z elementów Mszy Świętej odpustowej, było wprowadzenie do kościoła parafialnego relikwi Św. Jana Pawał II.
Po Mszy burmistrz zapowiedział parafianom jak będzie wyglądała procedura remontu dachu kościoła oraz renowacji witraży, które mają się rozpocząć i zakończyć w przyszłym roku. Również w przyszłym roku ma się zakończyć budowa domu parafialnego – budynek wszyscy obecni mogli zwiedzić i zapoznać się z jego stanem.

foto: Maria Palica

red.

powiązane – „Rocznica zawierzenia”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Filharmonia gratis

Stepnica. 28 listopada organizowany jest bezpłatny wyjazd ze Stepnicy do Filharmonii Szczecińskiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, trzeba tylko się zgłosić do Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy. Szcegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Spotkanie z Poradą”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie