Connect with us

Nowogard

Zdobycie Naugard

Nowogard. 5 marca 1945 roku wojska sowieckie i polskie zajęły niemiecki Naugard.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, do walki o dzisiejszy Nowogard doszło w nocy z 4 na 5 marca 1945 roku. 5 marca wojska sowiecko-polskie ostatecznie zajęły Nowogard. Do niewoli trafiło 800 żołnierzy i oficerów niemieckich. Na nowogardzkim cmentarzu spoczęły prochy 64 polskich żołnierzy poległych w walce o Nowogard i jego okolice. Miasto poddało się faktycznie bez walki, po czym nastąpiły grabieże i palenie domów przez wojska sowieckie, w wyniku czego miasto zostało zniszczone w 70%. Powoli zaczęli napływać osadnicy polskiego pochodzenia.

5 maja 1945 roku do Nowogardu przyjechała również 31 osobowa grupa operacyjna, której zadaniem było utworzenie struktur gospodarczych i politycznych. Komisarycznym burmistrzem Nowogardu został mianowany Roman Tyboroski.

Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego zajął budynek przy ulicy Stalina 9 (dziś 3 Maja). Znajdujący się obok skwer idealnie nadawał się na obchody 1-maja, 22 lipca i inne tego typu święta oraz na postawienie pomnika „Bohaterom …”. W pracach przy budowie pomnika uczestniczyli niemieccy jeńcy wojenni. Pomnik wygląda tak jak przed ponad 70 laty.

W maju 1945 roku mieszkało tu 600 obywateli polskiego pochodzenia, rok później już 2446 i liczba ta rosła z każdym rokiem. W mieście utrzymana została siedziba powiatu, która funkcjonowała do 1975 roku. Napływowa ludność osiedlała się w ocalałych domostwach, a w rejonie Starego Miasta funkcjonować zaczął kościół i ratusz. Odgruzowywanie tej części miasta rozpoczęto jednak dopiero w 1954 roku.

red.

powiązane – „Niedziela Żołnierzy Wyklętych”

Nowogard

Majówka w Nowogardzie

Nowogard. O to jak będzie wyglądała tegoroczna majówka w Nowogardzie zapytano burmistrz-elekta.

Opublikowane

w dniu

Oto co odpowiedział:

„Szanowni Mieszkańcy, otrzymuje bardzo dużo zapytań dotyczących „Majówki”. Pragnę przypomnieć, że moje zaprzysiężenie jako nowego burmistrza gminy Nowogard nastąpi w dniu 7 maja 2024 roku. Dopiero po tej dacie będę mógł podejmować decyzje. Do tego czasu o wszystkich wydarzeniach na terenie gminy Nowogard i ich finansowaniu decyduje jeszcze piastujący swoje stanowisko burmistrz. W związku z powyższym proszę tam kierować swoje zapytania. Życzę Państwu dużo odpoczynku i wspaniałej pogody na nadchodzący Majowy weekend.”

Z poważaniem
Michał Wiatr

red.

powiązane – „Interna otwarta ponownie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Interna otwarta ponownie

Nowogard. Po niespełna czterech miesiącach przerwy wznowił dzisiaj działalność oddział wewnętrzny (interna) szpitala w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział jego dyrektor Kazimierz Lembas, przyjmowani są pacjenci, prowadzone są procedury medyczne, a Oddział Wewnętrzny w nowogardzkim szpitalu ma także nowego ordynatora – Mariusza Stefańskiego lekarza, specjalistę chorób wewnętrznych i alergologa. Na oddziale pracują oprócz ordynatora jeszcze dwaj inni specjaliści.

red.

powiązane – „Nowa Rada gminy Nowogard”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Europa więźniom

Nowogard. Spotkanie dotyczące funduszy unijnych odbyło się wczoraj w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. O możliwości skorzystania z unijnych środków osadzeni informowani są od 2022 r.

Opublikowane

w dniu

Celem tego spotkania było pokazanie, że można zacząć od nowa nawet po trudnych doświadczeniach, korzystając ze wsparcia funduszy europejskich.

  • Takie spotkania to potrzebny krok w resocjalizacji więźniów, którzy poszukują rozwiązań ich trudnej sytuacji życiowej i zaczynają planować swoje życie po odbyciu kary – powiedziała mł. chor. Małgorzata Ciosek-Kondraciuk z Działu Penitencjarnego ZK Nowogard.
  • W Zakładzie Karnym w Nowogardzie byliśmy po raz trzeci. Staramy się dotrzeć do osób, które mimo trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać ze wsparcia funduszy europejskich i zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Nie wykluczamy nikogo, fundusze europejskie naprawdę mogą przyczynić się do powrotu skazanych do społeczeństwa. Pomagają w otwarciu działalności, szkoleniach, doradztwie czy projektach rozwojowych. Wystarczy odrobina chęci – podsumował spotkanie pomysłodawca akcji Jan Borowski.

W spotkaniu wzięło udział 15 osadzonych zainteresowanych tym, w jaki sposób fundusze europejskie mogą pomóc im zorganizować ich życie na nowo po odbyciu kary i zamknięciu procesu resocjalizacji. Pojawiły się pytania o to, w jaki sposób napisać biznesplan i o sposoby na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie