Connect with us

Nowogard

Szron, czyli repalenty na 60 ha

Nowogard. Nie tylko ogrodzenia chronią młode pędy drzew w lasach.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo Nowogard, w okresie jesienno – zimowym zmniejsza się baza pokarmowa zwierząt zamieszkujących lasy oraz ograniczony jest dostęp do różnorodnego pożywienia. Wtedy jelenie, sarny oraz łosie, intensywniej zaczynają interesować się młodymi, wierzchołkowymi pędami drzewek, stanowiącymi bogactwo składników mineralnych.

Uszkodzenia w postaci zgryzionego pędu lub pączka wierzchołkowego, czy też zdarta kora (spałowanie) przyczyniają się do deformacji drzewka, opóźniają wzrost, a w ostateczności przy znacznym uszkodzeniu, mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia młodej rośliny. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny obok grodzenia siatką, jest zabezpieczanie młodych drzewek REPALENTAMI tzw. substancją odstraszającą amatorów zgryzania drzewek. Posmarowane tym preparatem drzewka, nie są już tak smaczne i apetyczne dla zwierzyny. Zawarty w repelencie piasek kwarcowy (substancja czynna), nieprzyjemnie rzęzi między zębami. Stosowany repelent jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska, nie wykazuje także fitotoksyczności. Znakomita przylepność warstwy ochronnej repelentu, umożliwia zabezpieczanie najcieńszych gałęzi, gładkiej kory, jak również igliwia o grubej warstwie woskowej.

Do smarowania wybierane są tylko drzewka najładniejsze i równomiernie rosnące na całej powierzchni, te które w przyszłości będą tworzyć drzewostan. Co roku w nadleśnictwie Nowogard zabieg ten wykonywany jest na powierzchni ok. 60 ha. Aby zabieg był skuteczny ważna jest terminowość jego wykonania tj. po zakończonej wegetacji, ale tak, aby zdążyć przed pierwszymi mrozami. Istotne jest aby powierzchnia , na którą nanoszony jest preparat była sucha. Zabezpieczone przed zgryzaniem drzewka wyglądają jak oszronione.

red.

powiązane – „Jeszcze 17 drzew do wycinki”

Nowogard

Majówka w Nowogardzie

Nowogard. O to jak będzie wyglądała tegoroczna majówka w Nowogardzie zapytano burmistrz-elekta.

Opublikowane

w dniu

Oto co odpowiedział:

„Szanowni Mieszkańcy, otrzymuje bardzo dużo zapytań dotyczących „Majówki”. Pragnę przypomnieć, że moje zaprzysiężenie jako nowego burmistrza gminy Nowogard nastąpi w dniu 7 maja 2024 roku. Dopiero po tej dacie będę mógł podejmować decyzje. Do tego czasu o wszystkich wydarzeniach na terenie gminy Nowogard i ich finansowaniu decyduje jeszcze piastujący swoje stanowisko burmistrz. W związku z powyższym proszę tam kierować swoje zapytania. Życzę Państwu dużo odpoczynku i wspaniałej pogody na nadchodzący Majowy weekend.”

Z poważaniem
Michał Wiatr

red.

powiązane – „Interna otwarta ponownie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Interna otwarta ponownie

Nowogard. Po niespełna czterech miesiącach przerwy wznowił dzisiaj działalność oddział wewnętrzny (interna) szpitala w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział jego dyrektor Kazimierz Lembas, przyjmowani są pacjenci, prowadzone są procedury medyczne, a Oddział Wewnętrzny w nowogardzkim szpitalu ma także nowego ordynatora – Mariusza Stefańskiego lekarza, specjalistę chorób wewnętrznych i alergologa. Na oddziale pracują oprócz ordynatora jeszcze dwaj inni specjaliści.

red.

powiązane – „Nowa Rada gminy Nowogard”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Europa więźniom

Nowogard. Spotkanie dotyczące funduszy unijnych odbyło się wczoraj w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. O możliwości skorzystania z unijnych środków osadzeni informowani są od 2022 r.

Opublikowane

w dniu

Celem tego spotkania było pokazanie, że można zacząć od nowa nawet po trudnych doświadczeniach, korzystając ze wsparcia funduszy europejskich.

  • Takie spotkania to potrzebny krok w resocjalizacji więźniów, którzy poszukują rozwiązań ich trudnej sytuacji życiowej i zaczynają planować swoje życie po odbyciu kary – powiedziała mł. chor. Małgorzata Ciosek-Kondraciuk z Działu Penitencjarnego ZK Nowogard.
  • W Zakładzie Karnym w Nowogardzie byliśmy po raz trzeci. Staramy się dotrzeć do osób, które mimo trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać ze wsparcia funduszy europejskich i zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Nie wykluczamy nikogo, fundusze europejskie naprawdę mogą przyczynić się do powrotu skazanych do społeczeństwa. Pomagają w otwarciu działalności, szkoleniach, doradztwie czy projektach rozwojowych. Wystarczy odrobina chęci – podsumował spotkanie pomysłodawca akcji Jan Borowski.

W spotkaniu wzięło udział 15 osadzonych zainteresowanych tym, w jaki sposób fundusze europejskie mogą pomóc im zorganizować ich życie na nowo po odbyciu kary i zamknięciu procesu resocjalizacji. Pojawiły się pytania o to, w jaki sposób napisać biznesplan i o sposoby na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie