Connect with us

Powiat

Rok 2020 na drogach krajowych Pomorza Zachodniego

Powiat. W mijającym roku GDDKiA realizowała 160 km nowych dróg, z których oddano do ruchu blisko 30 km.

Opublikowane

w dniu

Podpisano umowy na realizację ponad 80 km nowych dróg ekspresowych, oddano do ruchu obwodnicę Wałcza i Kobylanki na S10, Węgorzyna na DK20 i przebudowaną autostradę A6 – to łącznie blisko 30 km. Podpisano umowy na realizację 80 km nowych odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 oraz ogłoszono przetargi na budowę obwodnic Gryfina na DK31, Szczecinka na DK20 oraz obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 oraz dokończenie rozbudowy węzła Szczecin Kijewo. Wdrożono do realizacji i przygotowania wszystkie inwestycje z rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Nowe drogi oddane do ruchu

Kierowcy od czerwca tego roku mogą korzystać z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. Inwestycja zakończyła się na cztery miesiące przed terminem kontraktowym. Droga o długości kilometra umożliwiła wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Węgorzyno. Pod koniec listopada oddano do ruchu dwujezdniową obwodnicę Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Było to zakończenie inwestycji obejmującej budowę drugiej jezdni tej obwodnicy o długości 6,5 km, drogi wspomagającej Niedźwiedź – Zdunowo oraz łącznicy na węźle Kobylanka. Pozwoliło to wprowadzić oznakowanie drogi ekspresowej na 13 km S10, od granicy miasta Szczecin do początku obwodnicy Stargardu. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Od 9 grudnia tego roku ruch dwujezdniowy odbywa się też na przebudowanym odcinku autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica o długości 3,5 km. Na tej inwestycji na jesieni ubiegłego roku odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą, a w tym roku nowi wykonawcy sprawnie zakończyli przebudowę jezdni i budowę przejścia dla zwierząt. Podobnie na obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 o długości 17,8 km roboty kończyli w tym roku nowi wykonawcy. Sprawne przeprowadzenie przetargów na dokończenie robót i realizacja prac przez nowe firmy umożliwiła oddanie drogi do ruchu 19 grudnia. Tym samym tranzyt omija już Wałcz. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Postęp robót na inwestycjach

Na odcinku S3 Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km jeszcze przed wakacjami zostały udostępnione do ruchu dwie jezdnie. Trwają prace przy drogach wspomagających, wykonywane są ekrany akustyczne i kończone ogrodzenie, a wszystkie prace zakończą się do kwietnia przyszłego roku. W tym samym terminie planowane jest ukończenie budowy S3 na odcinku Brzozowo – Miękowo o długości 22,4 km. Obecnie na większości tego odcinka poruszamy się już po nowym przebiegu, ale jeszcze jedną jezdnią. Zgodnie z założeniami przebiega również budowa obwodnicy Myśliborza w ciągu DK26 – większość drogi ma już wykonane warstwy bitumiczne. Roboty na tej inwestycji mają się zakończyć w III kwartale przyszłego roku. Na przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, łączącego A6 z DK10, zostały zakończone dwa pierwsze etapy robót. Jedziemy nowym wiaduktem dla jezdni w stronę Szczecina. Trwa przetarg na dokończenie pozostałych prac na węźle. Rok 2020 był również kluczowy dla budowy tunelu w Świnoujściu. Powstała komora startowa maszyny drążącej TBM, która dotarła drogą morską z Chin na plac budowy i jest obecnie montowana. W marcu przyszłego roku powinno rozpocząć się drążenie tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Inwestorem tego zadania jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA jest Inwestorem Zastępczym. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Umowy na inwestycje warte ponad trzy miliardy złotych podpisane

Rok 2020 można nazwać z pewnością rokiem podpisywania umów na nowe inwestycje. Zawarliśmy pięć dużych umów na realizację odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 o łącznej długości 80,7 km. Łączna wartość tych kontraktów wyniosła około 2,87 mld złotych, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej około 3,3 mld złotych. W lutym podpisaliśmy umowę na odcinek S11 Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km. Natomiast na początku marca dwie kolejne umowy – na odcinki S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km i Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km. Były to umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcy niezwłocznie przystąpili do prac projektowych. Dokumentacja została wykonana zgodnie z terminami kontraktowymi i w grudniu dla wszystkich trzech odcinków złożono do Wojewody Zachodniopomorskiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Pod koniec sierpnia zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch ostatnich brakujących odcinków drogi S3 w regionie – Świnoujście – Dargobądz i Dargobądz – Troszyn o łącznej długości 33 km. Obecnie wykonawcy prowadzą prace projektowe dla tych odcinków i w III kwartale przyszłego roku mają być składane wnioski o wydanie decyzji ZRID.

Przetargi na nowe inwestycje

W lipcu ogłosiliśmy postępowania na dokończenie pozostałych do wykonania robót na węźle Szczecin Kijewo (III etap) oraz na budowę pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Dla obu tych postępowań jesteśmy już po otarciu ofert i trwa ich sprawdzanie. Ruszyły również dwa przetargi na realizację inwestycji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. We wrześniu dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK 31, natomiast w grudniu dla obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Wczoraj wysłaliśmy do publikacji ogłoszenie o przetargu na dokończenie robót na obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6. Przetarg zostanie opublikowany jeszcze przed końcem tego roku. Łącznie długość dróg, dla których ogłosiliśmy w 2020 r. przetargi, to 24 km, a całkowita wartość tych inwestycji sięga 1,2 mld złotych.

Program 100 obwodnic

Na Pomorzu Zachodnim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, planowana jest realizacja łącznie dziewięciu zadań o długości 47 km i wartości około 1,2 mld złotych. Spośród nich wspomniane już obwodnice Gryfina i Szczecinka są na etapie postępowań przetargowych na zaprojektowanie i budowę. Dla pozostałych siedmiu inwestycji podpisaliśmy w tym roku umowy na opracowanie dokumentacji projektowych. Dla obwodnic Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22 umowy na dokumentację podpisaliśmy w czerwcu. Dla obwodnic Stargardu i Złocieńca na DK20 prace nad projektami ruszyły pod koniec października. Natomiast umowa na dokumentację projektową dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 podpisaliśmy w grudniu.

Kolejne odcinki S6, S10 i S11 w przygotowaniu

W roku 2020 trwały również prace przygotowawcze dla pozostałych brakujących odcinków dróg ekspresowych. Dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 w tym roku zwiększono finansowanie na prace przygotowawcze, co było związane z koniecznością wydłużenia tunelu pod Odrą. Dzięki temu prowadzono dalsze prace geologiczne i dokumentacyjne, które mają się zakończyć w przyszłym roku. Projektanci finiszują z dokumentacją dla odcinków S6 od Koszalina do Słupska. Na ten końcowy fragment S6 w regionie, o długości 46 km, w roku 2020 przyznano finansowanie na realizację. Mamy również złożone wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla wszystkich brakujących odcinków drogi ekspresowej S10 od Szczecina do początku obwodnicy Piły. W przyszłym roku procedury te powinny zostać zakończone i uzyskamy ostatnie brakujące decyzje środowiskowe dla dróg ekspresowych w województwie zachodniopomorskim. Kończona jest również dokumentacja dla odcinka S11 Bobolice – Szczecinek o długości 24,5 km.

Działania na istniejącej sieci drogowej

W roku 2020 powstały nowe kanalizacje deszczowe w trzech miejscowościach – Strącznie i Gwdzie na DK20 i Wierzchowie na DK11. Zostało wyremontowanych 14,7 km dróg. Na odcinku DK31 Czepino – Gryfino wybudowano nowy chodnik, a na DK22 w miejscowości Strączno powstała nowa sygnalizacja świetlna. Został wdrożony system zarządzania ruchem na drodze ekspresowej S6 Goleniów – Koszalin. W październiku została podpisana z firmą Orlen umowa na dzierżawę pary Miejsc Obsługi Podróżnych Jarkowo na drodze ekspresowej S6 między węzłami Kiełpino i Kołobrzeg Zachód. W przyszłym roku rozpocznie się tam budowa stacji paliw i restauracji. W grudniu ruszył natomiast przetarg na dzierżawę MOP Wyszogóra między węzłami S6 Nowogard Wschód i Ploty.

red.

powiązane – „MOP Wyszogóra”

Powiat

20 lat w Unii Europejskiej na drogach krajowych Pomorza Zachodniego

Powiat. 1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wówczas w województwie zachodniopomorskim było zaledwie 48 km tras szybkiego ruchu. Po 20 latach dróg ekspresowych i autostrad mamy już 390 km, czyli osiem razy więcej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje szczeciński oddział GDDKiA, ten ogromny postęp możliwy był w znacznej mierze dzięki współfinansowaniu inwestycji z Unii Europejskiej. Łączna kwota dofinansowania ze środków UE dla 15 projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich 20 lat to 5,23 miliarda złotych, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej 10,67 miliarda złotych.

Bilans inwestycji i ich efekty

W ostatnich 20 latach 90 proc. zakończonych inwestycji drogowych – w zakresie dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic na terenie Pomorza Zachodniego – było dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Oznacza to, że środki wspólnotowe pomogły w realizacji większości nowych dróg. W ostatnich dwóch dekadach powstała choćby droga ekspresowa S3 łącząca Szczecin z południem kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu kierowcy na starej DK3 musieli stać w wielokilometrowych korkach w Pyrzycach. Natomiast kilka lat temu trzeba było jeździć do Koszalina starą DK6, przez Płoty, Rymań i wiele innych miejscowości. Od 2019 r. mamy tu już wygodną, dwujezdniową S6.

Nowe inwestycje to nie tylko ulga dla kierowców, ale też poprawa warunków życia dla mieszkańców miejscowości, przez które wcześniej prowadziły drogi tranzytowe. Dzięki środkom z funduszy UE od ciężarówek przejeżdżających każdego dnia ulicami odetchnęli mi.in. mieszkańcy Nowogardu, Miękowa, Stargardu, Kobylanki, Szczecinka, Pyrzyc, Wałcza i wielu innych miejscowości położonych przy dawnych przebiegach DK3, DK6, DK10 i DK11. Mniejszy hałas, spokojniejszy ruch na ulicach, większe bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych i mniejsze zanieczyszczenie spalinami – to wszystko efekty zrealizowanych inwestycji drogowych.

Krótszy czas przejazdu, większy komfort podróżowania i lepsza przepustowość nowych tras przekłada się na większą dostępność komunikacyjną danego obszaru. Efektem tego jest otwieranie się nowych możliwości inwestycyjnych, co widać po otoczeniu wybudowanych w ciągu ostatnich 20 lat dróg. Tereny inwestycji przemysłowych w Stargardzie przy S10, Nowogardzie, przy S6, przy autostradzie A6 w rejonie Szczecina, czy S3 w rejonie Goleniowa świadczą o tym, że inwestycje drogowe przekładają się wprost na nowe możliwości rozwojowe. Ważna jest również poprawa dostępności do portów morskich Szczecin i Świnoujście, która też jest efektem budowy nowych dróg. Pomorze Zachodnie to również region turystyczny – budowa dróg S3 i S11, doprowadzających ruch z południa Polski oraz biegnącej wzdłuż wybrzeża S6, przyczyniła się wydatnie do dalszego zwiększania atrakcyjności turystycznej wybrzeża bałtyckiego.

Drogi przyjazne środowisku

Inwestycje drogowe ostatnich 20 lat, w tym projekty współfinansowane z funduszy UE, były prowadzone tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko naturalne. Już na etapie przygotowania inwestycji przebiegi dróg były wybierane na podstawie raportów oddziaływania na środowisko. Dzięki temu można było zidentyfikować cenne przyrodniczo obszary i odpowiednio wyznaczyć warianty przebiegu tras. W ramach inwestycji zrealizowano szereg przejść dla zwierząt, aby zachować ciągłość szlaków migracyjnych. W niektórych przypadkach wręcz realizacja inwestycji przyczyniła się do odtworzenia możliwości migracji zwierząt, tak jak na autostradzie A6 między węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica, gdzie w ramach przebudowy powstało górne przejścia dla dużych zwierząt o szerokości 50 metrów. Przed budową przejścia istniejąca od kilkudziesięciu lat autostrada ze względu na duży ruch była nieprzekraczalną barierą dla zwierząt. Podobnie wyglądała ta kwestia na S3 Brzozowo – Miękowo, gdzie powstały cztery przejścia górne, jedno dolne oraz 27 przepustów dla płazów i małych zwierząt. Przejścia powstawały na wszystkich realizowanych inwestycjach.

Zanim wstąpiliśmy do Unii Europejskiej

Polska zaczęła korzystać ze środków pochodzących z Unii Europejskiej jeszcze przed wstąpieniem do wspólnoty. Takie wsparcie – w ramach programu PHARE – dotyczyło również inwestycji drogowych na Pomorzu Zachodnim. Największym projektem wówczas realizowanym była przebudowa autostrady A6 między węzłami Klucz i Szczecin Podjuchy. Wówczas nie tylko przebudowane zostały jezdnie autostrady ze starej zniszczonej nawierzchni betonowej na nową bitumiczną, ale również odbudowano południowe nitki mostów przez Odrę Wschodnią i Odrę Zachodnią. Prace były etapami realizowane w latach 1996-1999.

Pierwsze inwestycje po wstąpieniu do Unii Europejskiej

W latach 2005-2007 w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport zrealizowaliśmy dwie inwestycje drogowe. Pierwszą z nich była przebudowa autostrady A6 na odcinku Klucz – Kijewo. Była to kontynuacja realizowanej w latach wcześniejszych przebudowy autostrady od granicy polsko-niemieckiej. Cechą charakterystyczną tego odcinka o długości 7,7 km była konieczność całkowitej przebudowy wielu wiaduktów i estakad. Konstrukcje starych obiektów, w tym estakady nad ul. Smoczą, były wyburzane metodą wybuchową. Drugą inwestycją była obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu DK10 na trasie między Szczecinem i Stargardem. Nowa trasa powstała jako droga jednojezdniowa z rezerwą dla budowy drugiej jezdni w przyszłości. Wybudowanie tej drogi umożliwiło wyprowadzenie tranzytu z miejscowości położonych przy jeziorze Miedwie.

Perspektywa 2007-2013 – pierwsze dłuższe odcinki dróg ekspresowych

Kolejne lata przyniosły realizację dalszych inwestycji drogowych, nie tylko obwodnic, ale również pierwszego w regionie długiego odcinka nowej drogi ekspresowej. Była to realizowana w latach 2007-2010 droga S3 od Szczecinka do Gorzowa Wielkopolskiego. Na nowej trasie o długości 81,6 km powstały cztery węzły drogowe, w tym węzeł Klucz na połączeniu z autostradą A6 w rejonie Szczecina. Droga była podzielona na trzy odcinki realizacyjne. Trasę sukcesywnie uruchamiano w 2010 roku, ostatni odcinek Myślibórz – Gorzów na sam koniec roku. Wartość dofinansowania dla tego projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko sięgnęła blisko 1,5 mld zł.

Oprócz budowy nowej S3 w tych latach powstały jeszcze trzy obwodnice ze wsparciem środków z UE. Najdłuższą z nich była obwodnica Stargardu w ciągu S10 o długości 13,4 km. Nowa trasa z trzema węzłami drogowymi od południa ominęła Stargard. Droga została zrealizowana w latach 2008-2009. Obwodnicę od 2011 roku zyskało też Miękowo. Była ona przedłużeniem drogi S3 od węzła Goleniów Północ. Wcześniej w tym miejscu, ze względu na koniec dwujezdniowej drogi tuż przed tą miejscowością, tworzyły się długie korki. Znaczące utrudnienia komunikacyjne były też w Nowogardzie, gdzie DK6 przebiegała przez samo centrum miasta, krzyżując się drogami wojewódzkimi. Obwodnica o długości 9,4 km w ciągu S6 sprawiła, że ruch tranzytowy od Szczecina do Gdańska od 2012 roku mógł ominąć Nowogard.

Perspektywa 2013-2020 – 250 km nowych inwestycji

W kolejnym rozdaniu funduszy UE na Pomorzu Zachodnim realizowany był największy w historii zakres inwestycji drogowych. Łączna wartość unijnego dofinansowania wyniosła 3, 16 mld złotych, przy całkowitej wartości inwestycji 7,49 mld złotych. Łącznie było to 250 km nowych dróg.

Największą inwestycją była bez wątpienia budowa drogi S6 od Goleniowa do Koszalina – łącznie ok. 120 km dwujezdniowej drogi ekspresowej. Zadanie było podzielone na sześć odcinków realizacyjnych. Przebieg nowej trasy różni się od dawnej DK6 i prowadzi w pobliżu Kołobrzegu. Inwestycja została oddana do ruchu w 2019 roku i znacząco poprawiła skomunikowanie obszaru Pomorza Środkowego, łącząc go z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

Na drodze S6 dofinansowana była również budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6 o długości 20 km. Część obwodnicy funkcjonuje od 2019 roku. Odcinek o długości ok. 8 km od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód wymagał zmian w projekcie ze względu na warunki gruntowe. Tu od lipca ubiegłego roku funkcjonuje już obwodnica Sianowa, a w tym roku będzie zakończony ostatni brakujący odcinek.

Kolejną inwestycją pod względem wartości, jak i długości po drodze S6 była S11 od Koszalina do Bobolic. Ta blisko 48-kilometrowa droga została oddana do ruchu we wrześniu ubiegłego roku. Trasa była podzielona na trzy odcinki realizacyjne i obecnie ma zupełnie nowy przebieg – łączy się z drogą S6 na węźle Bielice, położonym na zachód od Koszalina.

Zmiany objęły również sieć drogową na zachodzie woj. zachodniopomorskiego, tu przebudowana została autostrada A6 na odcinku Kijewo – Rzęśnica, wraz z węzłem drogowym Szczecin Kijewo. Było to dopełnienie realizowanej etapami od końca lat 90. ubiegłego wieku przebudowy autostrady A6. Ostatecznie zniknęły przedwojenne płyty betonowe, a węzeł drogowy Kijewo zyskał współczesny standard. Prace zakończono w 2022 roku. Ważna była również budowa drogi S3 na odcinku Brzozowo – Miękowo. Na długości 22,4 km powstała dwujezdniowa droga ekspresowa. W 2021 roku realizacja tej inwestycji została zakończona. Kolejną inwestycją była budowa drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. Obwodnica powstała pierwotnie w latach 2005-2007, również z wykorzystaniem funduszy UE wraz z rezerwą pod drugą jezdnię. W latach 2017-2020 ten teren został wykorzystany i powstała druga jezdnia, a cała S10 od granicy Szczecina do Stargardu mogła już zostać oznakowana jako droga ekspresowa.

Podróż po inwestycjach drogowych wykonanych w ostatnich latach kończymy na wschodzie województwa, gdzie w ostatnich latach zostały oddane do ruchu dwie obwodnice. Od 2019 roku kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11 o długości 12 km. Nowa droga ominęła od wschodu Szczecinek, uwalniając miasto od ruchu tranzytowego z krajowej jedenastki. Natomiast od 2020 roku kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Wałcza w ciągu S10. Droga o długości 17,8 km, wraz z czterema węzłami drogowymi, znacząco wpłynęła na poprawę warunków ruchu na całej DK10, jak i również wyprowadziła z Wałcza ruch tranzytowy, w tym pojazdy ciężarowe, których udział w ruchu na tej trasie wynosi aż 30 proc.

red.

powiązane – „Czartery poleciały”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Sypień, Piesio i Czaplicki

Powiat. Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. W dwóch gminach naszego powiatu wyborcy zdecydowali kto będzie ich burmistrzem, a w jednej kto wójtem.

Opublikowane

w dniu

Oto wyniki:

Gmina Goleniów

Krzysztof Sypień – 5559 głosów, 55,46% poparcia
Tomasz Banach – 4464 głosy, 44,54% poparcia

Gmina Maszewo

Paweł Piesio – 1973 głosy, 59,55% poparcia
Małgorzata Storma – Piotrowska – 1340 głosów, 40,45% poparcia

Gmina Przybiernów

Bogdan Czaplicki – 1036 głosów, 59,82% poparcia
Lilia Ławicka – 696 głosów 40,18% poparcia

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Powiat

W niedzielę II tura wyborów

Powiat. W niedzielę 21 kwietnia w trzech gminach naszego powiatu będziemy głosować raz jeszcze, by zdecydować kto będzie w dwóch z nich burmistrzem, a kto wójtem w trzeciej.

Opublikowane

w dniu

W Goleniowie mamy wybór pomiędzy Tomaszem Banachem a Krzysztofem Sypienienm, w Maszewie powalczą Paweł Piesio i Małgorzata Storma-Piotrowska, a w Przybiernowie Lilia Ławicka i Bogdan Czaplicki.

Lokale wyborczę będą otwarte od 7.00 do 21.00.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie