Connect with us

Goleniów

Ekokorytarz za 4 mld zł

Goleniów. Marszałek województwa organizuje koalicję samorządów na rzecz Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jest wśród nich gmina Goleniów, przez którą planowana droga będzie przechodziła od wylotu tunelu pod torem wodnym w Świętej, do połączenie z drogami S3 i S6 na węźle Goleniów Północ.

– Stoimy przed historyczną szansą na sfinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych. Mamy nadzieję, że mocny głos z Pomorza Zachodniego zostanie usłyszany w Warszawie i przyczyni się do jak najszybszej finalizacji tego bardzo ważnego drogowego projektu – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Spotkanie koalicjantów działających na rzecz ZDOS planowane jest w przyszłym tygodniu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wystosował zaproszenia do władz wszystkich samorządów, przez które przebiegać ma zachodnie obejście Szczecina. Od Goleniowa przez Police i Dobrą do Kołbaskowa.

  • Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie dla Pomorza Zachodniego i Szczecina – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Zachodnie obejście musi powstać nie tylko dla usprawnienia transportu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Samochody, obok pieców, kopciuchów, są drugim źródłem zanieczyszczeń atmosfery! Nikt nie ma wątpliwości, że jakość powietrza w polskich miastach musi się poprawić. Budowa obwodnicy jest więc inwestycją zieloną, proekologiczną – argumentuje Olgierd Geblewicz.

Droga ekspresowa, którą będzie można objechać (52 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy, jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. ZDO wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin – Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni ekokorytarz przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych do Z.Ch. Police i innych zakładów przemysłowych.

Dlatego o Zachodnim Drogowym Obejściu Szczecina mówi się od kilkunastu lat, ale pomysł zamienił się w konkrety w 2009 r., gdy Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zlecił i sfinansował studium wykonalności ZDOS w ciągu drogi ekspresowej S6. Na podstawie tego dokumentu Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wybrał do realizacji wariant z tunelem drążonym pod Odrą. Na początku 2011 r. złożony został wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowych. Procedury RDOŚ zakończyły się w 2017 r. i w styczniu 2018 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał dokumenty o przeniesieniu na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Teraz na zlecenie GDDKiA wykonywana jest tzw. Koncepcja Programowa.

Szacowane koszty budowy to ok. 4 mld zł

red.

powiązane – „S3 – wiosną zakończenie”

Goleniów

I po akcji

Goleniów. Dzisiejsza akcja związana z niewybuchem przebiegła zgodnie z planem i zakończyła się pomyślnie. Wszystkie niezbędne procedury zostały wdrożone, a mieszkańcy są już bezpieczni.

Opublikowane

w dniu

Tak czytamy na stronie gminy. Na miejscu byli burmistrz i jego zastępca, którzy nadzorowali działania służb i dbali o sprawne przeprowadzenie ewakuacji.
Obecnie wszyscy mieszkańcy mogą już bezpiecznie wrócić do swoich domów.

Niewybuch z czasów II Wojny Światowej znaleziony przy ul. Miłosza został już wywieziony z Goleniowa.

red.

powiązane – „Lądowanie w Tarnówku”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Lądowanie w Tarnówku

Goleniów. Wczoraj w Tarnówku lądowanie awaryjnie śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, maszyna wykonywała lot szkoleniowy, zmuszona była do nagłego lądowania. Ze wstępnych informacji wynika, że w kabinie pilota mógł pojawić się dym. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Na miejsce zdarzenia skierowano zespoły Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) Goleniów oraz Lotniskową Służbę Ratowniczo-Gaśniczą (LSR) Lotnisko Szczecin-Goleniów.

foto – Patryk Patryk fb

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Teraz czas na przetargi

Powiat. Jest komplet decyzji ZRID dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6 o łącznej długości 49 km. Na podstawie tych decyzji przyszli wykonawcy, którzy zostaną wybrani w prowadzonych obecnie przetargach, będą mogli rozpocząć roboty budowlane. Mogą też ruszyć procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę – dotyczy to także gminy Goleniów.

Decyzje ZRID ostatecznie zatwierdziły rozwiązania projektowe oraz podziały nieruchomości. Szczegółowe informacje dotyczące procedur związanych z nieruchomościami przejmowanymi pod drogę można znaleźć na naszej stronie internetowej GDDKiA.

Przetargi na realizację inwestycji

Przetargi na wybór wykonawców, którzy wykonają inwestycje, ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Postępowania budzą duże zainteresowanie firm wykonawczych. Dotychczas, w ramach procedury przetargowej, na wszystkie trzy zadania wpłynęło ponad 1 600 pytań wykonawców. Wszelkie wątpliwości wymagają na tym etapie szczegółowego wyjaśnienia, aby uniknąć problemów podczas trwania budowy. W II kwartale tego roku GDDKiA planuje poznać oferty wykonawców.

Kolejnym etapem będzie badanie i weryfikacja ofert. Będą musiały zostać dokładnie sprawdzone, aby wybrać najkorzystniejsze z nich. Termin zakończenia procedur będzie zależał również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą również podlegały kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umów, które jest planowane w IV kwartale tego roku.

Plan realizacji inwestycji

Wykonawcy będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie prac jest planowane w 2028 roku.

Odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku.

Od września 2024 roku trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.

Ring wokół Szczecina

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijających Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).

Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odrę, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe, S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Trzy odcinki realizacyjne

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Szczecin Południe.

Dołuje – Police (11,9 km)

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Police – Goleniów (23,4 km)

W ramach tego odcinka powstanie tunel pod Odrą o długości 5 km – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie