Connect with us

Powiat

Węzeł Kijewo – etap III

Powiat. Wystartowało postępowanie przetargowe na dokończenie pozostałych robót na węźle drogowym Szczecin Kijewo.

Opublikowane

w dniu

Jest to trzeci etap przebudowy węzła po poprzednim wykonawcy. Roboty przy pierwszych dwóch etapach są już prowadzone przez nowych wykonawców. Ogłoszony przetarg obejmie przede wszystkim wykonanie nowego wiaduktu węzła na jezdni DK10 w stronę Stargardu, przebudowę jezdni autostrady A6 oraz pozostałych do wykonania łącznic i jezdni zbiorczo-rozporowadzająych w ciągu autostrady A6. Na dokończenie tych robót nowy wykonawca będzie miał od 13 do 15 miesięcy (skrócenie terminu realizacji to jedno z kryteriów przetargu).

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący miasto Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70-80.

Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale również na jezdnie zbiorczo-rozprowadzające, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł. Nawierzchnia autostrady w rejonie węzła zmieni się na nową, bitumiczną – w miejsce starej i zniszczonej nawierzchni betonowej. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie nowy, większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

red.

powiązane – „Od dzisiaj utrudnienia”

Powiat

Berlin-Kołobrzeg rowerem

Powiat. 24.05.2023r. odbyło się w urzędzie miejskim w Golczewie spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy II etapu sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego: Trasa Berlin – Szczecin – Kołobrzeg.

Opublikowane

w dniu

W spotkaniu udział wzięli mi.in: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, wiceburmistrz gminy nowogardu, wójt gminy Przybiernów Lilia Ławicka, wiceburmistrz gminy Stepnica.

Budowa trasy Berlin – Szczecin – Kołobrzeg, która ma przebiegać przez gminy Goleniów, Stepnica, przybiernów i Nowogard, ma być finansowana z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego oraz z programu INTERRREG. Realizacja tras rowerowych prowadzona będzie przez samorząd województwa, z rolą wiodącą oraz na poszczególnych odcinkach przez inne podmioty w zależności od własności i właściwości zarządczych dla poszczególnych odcinków inwestycyjnych. Obecnie przyjęty przebieg trasy przez naszą gminę wykorzystuje starotorza dawnych linii kolejowych.

red.

powiązane – „Stepnica – Skrzydłowo rowerem”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Na weekend do Przelewic

Powiat. Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego odbędzie się w sobotę i niedziele w przelewickich ogrodach.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Urodziny Goleniowa”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Przystanek „Goleniów Park” w grudniu?

Powiat. Do końca tego roku ma być gotowych kilka nowych przystanków Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, a przystanek „Goleniów Park Przemysłowy” będzie przyjmował pociągi od grudnia br.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wszczecinie.pl, pierwsze przewozy SKM-ką nie w grudniu, a marcu 2024 roku. Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, ma nadzieję, że w marcu przyszłego roku, lub najpóźniej w czerwcu, uruchomiona zostanie pierwsza faza przewozów w ramach SKM. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno urząd marszałkowski informował o grudniu tego roku.

– Aby pociągi zostały uruchomione, muszą znaleźć się w rozkładzie jazdy, który jest tworzony od grudnia do grudnia. To, nie jest takie proste. Jest sporo kwestii formalnych. Trzeba zgłosić te cztery nowe przystanki, ujawnić je na liniach. Dopiero wtedy będzie można zamówić zatrzymywanie się na nich. Dlatego mowa o marcu przyszłego roku, a nie grudniu, choć jest jeden wyjątek. Jest szansa, że będzie można szybciej skorzystać z przystanku Goleniów Park – tłumaczył.

„Pokonaliśmy problemy formalne, które uniemożliwiały nam wykonanie projektu” – zapewnia Arnold Bresch, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w PKP PLK. Pierwsze przejazdy w ramach SKM mają rozpocząć się nie w grudniu tego roku, a marcu przyszłego.

O najnowszych pracach przy budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej opowiedzieli w środę przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych oraz wykonawcy inwestycji. Przy okazji zaprezentowali postęp prac na jednym z zupełnie nowych przystanków – Szczecin Łasztownia.

– Plac budowy, który wreszcie funkcjonuje po wielu miesiącach prowadzenia sporów z wykonawcą na temat zakresu prac. Pokonaliśmy problemy formalne, które uniemożliwiały nam wykonanie projektu i uzyskanie pozwoleń na budowę. W tej chwili wykonawca jest zmobilizowany – zapewnił Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji w PKP PLK.

„Jeden z najbardziej nietypowych przystanków”

– To jeden z bardziej nietypowych przystanków dla całej inwestycji. Ze względu na bardzo złe warunki gruntowe musieliśmy wykonać mikropale, których łączna długość przekroczyła 3 tysiące metrów. Obecnie jesteśmy na etapie budowy płyty, która będzie częścią fundamentu pod nawierzchnie peronową – mówił Łukasz Ktacz, dyrektor kontraktu z ramienia Trakcji S.A.

Peron na Kępie Parnickiej będzie miał długość około 130 metrów. Wyposażony zostanie w 50-metrową wiatę przystankową, małą architekturę, system informacji pasażerskiej i monitoringu.

Nie tak źle na trasie w kierunku Polic

– Do końca tego roku zakończone mają zostać wszystkie inwestycje samorządowe (infrastruktura wokół przystanków – red.) oraz w ponad 90 procentach inwestycje kolejowe na trzech liniach – w kierunku Gryfina, Goleniowa i Stargardu – dodał Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna będzie obsługiwać łącznie 40 przystanków, z których spółka Trakcja realizuje 27. Siedem z nich ma być gotowych jeszcze w tym roku – Łasztownia, Gryfino (peron nr 2), Czepino, Daleszewo, Podjuchy, Żydowce i Dunikowo.

Obecnie najbardziej opóźnione są prace na linii nr 406 w kierunku Polic. Ale i tutaj prace postępują – Trakcja S.A. prowadzi roboty związane z budową peronów na przystankach Szczecin Żelechowa, Szczecin Drzetowo, Szczecin Golęcin i Szczecin Skolwin.

– Na stacji Szczecin Skolwin zakończono już prace przy budowie torów nr 1, 3 i 5 – informuje Bartosz Pietrzykowski, rzecznik prasowy PKP PLK. – Prace torowe postępują na odcinku Szczecin Niebuszewo – Szczecin Gocław oraz Szczecin Skolwin – Police, gdzie rozpoczęto zbijanie pali pod konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej.

Trwają „trudne rozmowy o wspólnym bilecie”

Zgodnie ze złożonym do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wnioskiem o fazowanie projektu, zakończenie wszystkich robót planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku.

Do końca 2025 roku przewidziane jest uzyskanie wymaganych certyfikatów i dopuszczeń. Prace na liniach do Gryfina i Goleniowa mają zakończyć się w tym roku, a w Szczecinie Dąbiu i Szczecinie Zdrojach – do końca 2024 roku z uwagi na prowadzoną przez Wody Polskie budowę mostu kolejowego nad Regalicą.

Obecnie cały czas prowadzone są również rozmowy w sprawie wspólnego biletu. Termin jego wprowadzenia oraz wysokości taryf nie są jeszcze znane. – To bardzo trudne rozmowy, ponieważ związane z pieniędzmi – przyznał Roman Walaszkowski. – Sytuacja finansowa samorządów nie jest najlepsza, ale mam nadzieję, że wszyscy dojdziemy do porozumienia.

„Nie mogliśmy dopuścić do upadku tak znanej marki”

Przypomnijmy, że PKP PLK przez wiele miesięcy nie mogła dojść do porozumienia z Trakcją S.A. Warszawska spółka skarżyła się na przeszkody, które miały uniemożliwiać jej „podjęcie prac oraz uzyskanie pozwoleń na budowę”. Winą za opóźnienia obarczała PKP PLK, zarzucając przy tym „brak współdziałania”.

Na najbardziej sporne odcinki (łącznie około 2,5 kilometra) wprowadzono wykonawcę zastępczego. Dodatkowo, w lipcu ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę objęcia akcji Trakcji, która wpadła w kłopoty finansowe.

– Zmiany własnościowe u wykonawcy były niezbędne. Nie mogliśmy dopuścić do upadku tak znanej marki na rynku budowlanym. Miałoby to negatywny wpływ na całą branżę budowlaną – tłumaczył Arnold Bresch.

„Wszystko jest teraz w rękach wykonawcy”

Problemy na linii Trakcja S.A. – PKP PLK doprowadziły do opóźnień budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Inwestycji groziło widmo utraty ponad pół miliarda unijnego finansowania.

– Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego udało nam się doprowadzić do możliwości fazowania projektu. Wszystko jest teraz w rękach wykonawcy – podkreślił Arnold Bresch.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ze stycznia 2023 roku, koszt budowy SKM wynosi 1,184 miliarda złotych.

red.

powiązane – „SKM w grudniu?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie