Connect with us

Goleniów

Terminal paliwowy w Policach

Goleniów. W bezpośredniej bliskości gminy Goleniów powstaje terminal paliwowy.

Opublikowane

w dniu

To sąsiedztwo – przez tor wodny – związane jest z jednym największych zakładów chemicznych w Polsce – ZCH Police. Grupa Azoty Polyolefins S.A. może rozpoczyna II etap budowy terminalu przeładunkowo – magazynowego wraz z infrastrukturą techniczną w Policach. Wicewojewoda zachodniopomorski podpisał decyzję zezwalającą na budowę nabrzeża i stanowiska dalbowego na terenie portu morskiego Police. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Polimery Police”.

Projekt „Polimery Police” to jedna z największych inwestycji ostatnich lat w polskim przemyśle. Dzięki budowie fabryki w Policach Polska stanie się jednym z czołowych producentów tworzyw sztucznych w Europie, a nowy terminal paliw płynnych podniesie niezależności energetyczno-surowcową kraju.

Pozwolenie obejmuje m.in. budowę pomostu przeładunkowego wraz z pomostem dojściowym (komunikacyjnym), dalb odbojowo-cumowniczych i cumowniczych, pomostów komunikacyjnych do dalb, nabrzeża (obudowa brzegu wraz z umocnioną skarpą podwodną) oraz oznakowania nawigacyjnego. Wcześniej wydana została decyzja o pozwoleniu na budowę części terminalu przeładunkowo – magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police.

Projekt „Polimery Police” jest strategicznym przedsięwzięciem Grupy Kapitałowej Grupa Azoty realizowanym przez spółkę celową (SPV) Grupa Azoty Polyolefins S. A. „Polimery Police” to jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy.
Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie kompleksu petrochemicznego o mocy produkcyjnej 429 tys. ton polipropylenu rocznie do końca roku 2022.

red.

powiązane – „Bomba na torze”

Goleniów

Spotkanie Koalicji

Goleniów. Jutro otwarte spotkanie Koalicji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Opublikowane

w dniu

Chcesz zaangażować się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w naszej gminie? Masz pomysły na tegoroczne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną? Dołącz do nas!

Wtorek, 25 marca godz.15:30 Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie, ul. Niepodległości 1B – pomieszczenie stołówki

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych – organizacji, instytucji, mieszkańców, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, a także każdego, kto chce wspólnie działać na rzecz integracji!

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zadziczanie

Goleniów. Nie chodzi o zwiększanie populacji dzików, ale przywracanie dzikiej przyrody.

Opublikowane

w dniu

To znaczenie angielskiego rewildingu – 22 marca w Rampie Kultura niezwykłe spotkanie łączące przygodę, film i muzykę, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Rewildingu:

  • Spacer nad Inę z ekspertem i burmistrzem – odkryj tajemnice dzikiej rzeki!
  • Premiera filmu „Odra: dwa kraje, jedna delta” – inspirująca opowieść o naturze,
  • Panel dyskusyjny – poznaj ludzi, którzy przywracają przyrodę człowiekowi,
  • Koncert „Dzikie Rzeki” Michała Zygmunta – muzyka zainspirowana rytmem natury

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Marszałek o goleniowskim lotnisku

Goleniów. Projektowanie przebudowy terminala pasażerskiego na lotnisku w Goleniowie jest zaawansowane.

Opublikowane

w dniu

Portal wszczecinie.pl przeprowadził rozmowę z marszałkiem województwa na temat przebudowy terminala pasażerskiego na goleniowskim lotnisku. Jak czytamy w nim, województwo zachodniopomorskie (24 proc.) jest jednym z trzech największych udziałowców w spółce zarządzającej lotniskiem (zaraz po PPL – 38 proc. i Gminie Miasto Szczecin – 34 proc.). W latach 2026-27 samorząd Pomorza Zachodniego dołoży się do budowy nowego terminalu kwotą 48 mln zł. Radni zgodzili się na to podczas ostatniej sesji sejmiku.

Prace projektowe ruszyły w ubiegłym roku i kosztować będą 367 tys. zł. Prowadzi je pracownia DEDECO, znana między innymi z projektu stadionu Pogoni. Marszałek Geblewicz opowiadał o szczegółach podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– Projektowanie jest na mocno zaawansowanym etapie, więc zakładamy, że do połowy tego roku będziemy mieli dokumentację, która pozwoli władzom portu na przygotowanie przetargu na wykonawcę – tłumaczył.

Nowy terminal ma zapewnić pasażerom większy komfort i dać nowe perspektywy połączeń lotniczych. Nie tylko dla mieszkańców regionu, ale też turystów.

– Widzimy, że pomimo budowy dróg, one w sezonie coraz bardziej się korkują. Dlatego liczę, że będziemy mieli turystów docierających do nas drogą lotniczą. Myślę chociażby o czarterach z południa Europy czy Niemiec – mówił marszałek Geblewicz.

Jest szansa, że budowlańcy wejdą na terminal jeszcze w tym roku. Co ważne, w czasie przebudowy nie zostanie on zamknięty.

– To będzie operacja na żywym organizmie. Trochę tak jak swego czasu z przebudowywanym stadionem Pogoni. Będziemy musieli utrzymywać lotnisko w ruchu, a jednocześnie demontować czy burzyć jego stare elementy i budować nowe – tłumaczył marszałek.

Innym „lotniczym” tematem poruszonym podczas „Studia wSzczecinie.pl” były poranne loty do Warszawy. Obecnie można wylądować w stolicy najwcześniej o 8:10. Nie brakuje głosów, że potrzebne jest wcześniejsze połączenie. Marszałek chce w tej sprawie rozmawiać z prezesem LOT-u.

– Kwestia porannego lotu wiązała się zawsze z tym problemem, że samolot musiałby nocować w Szczecinie, co powodowałoby wiele innych, kadrowych perturbacji. Uważam jednak, że takie połączenie byłoby z korzyścią dla Okęcia i samego LOT-u. Spowoduje, że będziemy mogli traktować lotnisko w Warszawie jako hub i nie trzeba będzie latać z Berlina. Też mógłbym latać do Brukseli z Goleniowa, jeśli tylko zdążyłbym porannym lotem na przesiadkę w Warszawie – przyznał marszałek.

Jednym z priorytetów władz województwa pozostaje również przywrócenie połączenia z Goleniowa do Kopenhagi.

red

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie