Connect with us

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Goleniów

Rada przeszła do historii

Goleniów. Wczoraj odbyła się ostatnia – 70. sesja goleniowskiej rady miejskiej kadencji 2018 – 2024. To była najdłuższa kadencja w historii współczesnego samorządu, trwająca prawie 5,5 roku. Nie wziął w niej udziału ustępujący burmistrz Robert Krupowicz.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w ciągu tego czasu odbyło się 70 sesji Rady Miejskiej, w tym 9 sesji nadzwyczajnych. Radni złożyli 1885 interpelacji wniosków i zapytań.
Najwięcej interpelacji złożyli:

1️.Andrzej Różański – 254
2️.Robert Kuszyński – 238
3️.Dorota Chodyko – 219.

Rada miejska podjęła 814 uchwał. Wojewoda stwierdził nieważność w 15 przypadkach. Regionalna Izba stwierdziła nieważność 1 uchwały, a w 3 przypadkach stwierdziła nieważność w części.

W minionej kadencji dwukrotnie nastąpiła zmiana w składzie osobowym rady miejskiej. W maju 2020 r. z funkcji radnej zrezygnowała Jennifer Crissey. Po niej mandat objął Bogdan Zaczkiewicz. We wrześniu 2021 r. Radna Katarzyna Paciorek-Zalewska zrezygnowała z objętej funkcji, a zastąpiła ją Anna Ogórska. Radny, który najdłużej piastuje tę funkcję to Krzysztof Rutkowski. Na radnego został wybrany jesienią 1998 roku i od tej pory, czyli ponad 25 lat nieprzerwanie był częścią rady miejskiej w Goleniowie.

Do nowo wybranej rady miejskiej nie weszli dotychczasowi radni:Jerzy Maksym, Łukasz Mituła, Dorota Chodyko, Krzysztof Rutkowski, Lucyna Skałecka – Włodarczyk, Marcin Gręblicki, Danuta Faryniarz, Krzysztof Zajko, Jolanta Musialska i Bogdan Zaczkiewicz.

Kolejna sesja Rady Miejskiej została wyznaczona przez Komisarza na dzień 7 maja 2024 r., godz. 10.00. Wtedy nastąpi zaprzysiężenie nowego burmistrza Gminy Goleniów.

Na zdjęciach rada miejska kadencji 2018-24 i pierwsze oficjalne spotkanie niedawnych konkurentów w walce o fotel burmistrza: Tomasza Banacha i Krzysztofa Sypienia.

red.

powiązane – „Radni wybrani”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Modernizacja kanalizacji

Goleniów. Rozpoczęły się prace projektowe, które mają na celu rozwiązanie problemu wylewania się ścieków w okolicy ulicy Szczecińskiej podczas ulewnych deszczów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, planowana jest budowa nowej tłoczni w okolicach mostu na ul. Szczecińskiej, która umożliwi przepompowywanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni. Dzięki temu przestaną być zalewane ulice: Szczecińska i Nadrzeczna.

red.

powiązane – 'Krzyż bez Chrystusa’

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie