Connect with us

Goleniów

Kolejne ścieżki rowerowe

Goleniów, Stepnica. Budowę nowych ścieżek rowerowych w gminach Goleniów i Stepnica zapowiada województwo zachodniopomorskie.

Opublikowane

w dniu

Przygotowywany jest przetarg na budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych w gminach: Goleniów, Stepnica. Dwa odcinki powstaną wzdłuż DW 111 w miejscowościach Krępsko i Kąty (4,22 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km). Projektowane drogi rowerowe będą miały nawierzchnię bitumiczną i szerokość 2-2,5 m.

Do oznakowania wyznaczono trasy: Czarnocin – Stopnica, Stepnica – Modrzewie.

Szlak rowerowy biegnący znad Bałtyku wzdłuż polsko-niemieckiej granicy wzbogaci się w przyszłym roku o prawie 7 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, a ponad 70 km zostanie oznakowanych. Inwestycje planowane są m.in. na odcinku Modrzewie – Stepnica oraz w okolicy Gryfina. Blue Velo jest jedną z czterech długodystansowych tras na Pomorzu Zachodnim.

Blue Velo to trasa północ-południe wyznaczona w pięciu województwach zachodniej Polski. W przyszłości ma mieć nawet 1000 kilometrów i umożliwiać bezpieczną podróż na dwóch kółkach znad morza do granicy z Czechami. Na Pomorzu Zachodnim zaczyna się w Świnoujściu, biegnie przez Międzyzdroje, Wyspę Wolin, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, a dalej przez Szczecin, Gryfino, Trzcińsko-Zdrój, Dębno, Dargomyśl, Chwarszczany do Kostrzyna Nad Odrą. To łącznie 275 km. Każdego roku przybywa nowych odcinków szlaku, rozbudowywana jest również infrastruktura towarzysząca – miejsca odpoczynku rowerzystów (ławki, stojaki, wiaty), tablice edukacyjne, oświetlenie, znaki.

  • Velostrada znad Bałtyku wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i Odry ma ogromny potencjał, a przede wszystkim oferuje coraz wyższy standard podróżowania. Kolejne budowane odcinki sprawiają, że ta trasa z każdym sezonem zyskuje popularność – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj, nadzorujący inwestycje drogowe w regionie. – Mieszkańców województwa i turystów na pewno ucieszy wiadomość, że przygotowujemy już następne inwestycje na tym szlaku. To będą nowe ścieżki, krótsze i dłuższe łączniki istniejących odcinków, na przykład wzdłuż drogi wojewódzkiej 111 do Stepnicy, a także oznakowanie ponad 70 kilometrów – wyjaśnia Tomasz Sobieraj.

Projekty realizuje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Warto przypomnieć, że w 2018 r. zostały oddane do użytku dwa fragmenty Blue Velo: Gryfino – Trzcińsko-Zdrój i Dargomyśl – Chwarszczany, a w ubiegłym roku brakujące fragmenty na terenie Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego. Ostatnie przedsięwzięcie sfinansowano m.in. z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VA.

red.

powiązane – „Nowa mapa rowerowa”

Goleniów

Spotkanie Koalicji

Goleniów. Jutro otwarte spotkanie Koalicji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Opublikowane

w dniu

Chcesz zaangażować się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w naszej gminie? Masz pomysły na tegoroczne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną? Dołącz do nas!

Wtorek, 25 marca godz.15:30 Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie, ul. Niepodległości 1B – pomieszczenie stołówki

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych – organizacji, instytucji, mieszkańców, osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, a także każdego, kto chce wspólnie działać na rzecz integracji!

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zadziczanie

Goleniów. Nie chodzi o zwiększanie populacji dzików, ale przywracanie dzikiej przyrody.

Opublikowane

w dniu

To znaczenie angielskiego rewildingu – 22 marca w Rampie Kultura niezwykłe spotkanie łączące przygodę, film i muzykę, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Rewildingu:

  • Spacer nad Inę z ekspertem i burmistrzem – odkryj tajemnice dzikiej rzeki!
  • Premiera filmu „Odra: dwa kraje, jedna delta” – inspirująca opowieść o naturze,
  • Panel dyskusyjny – poznaj ludzi, którzy przywracają przyrodę człowiekowi,
  • Koncert „Dzikie Rzeki” Michała Zygmunta – muzyka zainspirowana rytmem natury

red.

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Marszałek o goleniowskim lotnisku

Goleniów. Projektowanie przebudowy terminala pasażerskiego na lotnisku w Goleniowie jest zaawansowane.

Opublikowane

w dniu

Portal wszczecinie.pl przeprowadził rozmowę z marszałkiem województwa na temat przebudowy terminala pasażerskiego na goleniowskim lotnisku. Jak czytamy w nim, województwo zachodniopomorskie (24 proc.) jest jednym z trzech największych udziałowców w spółce zarządzającej lotniskiem (zaraz po PPL – 38 proc. i Gminie Miasto Szczecin – 34 proc.). W latach 2026-27 samorząd Pomorza Zachodniego dołoży się do budowy nowego terminalu kwotą 48 mln zł. Radni zgodzili się na to podczas ostatniej sesji sejmiku.

Prace projektowe ruszyły w ubiegłym roku i kosztować będą 367 tys. zł. Prowadzi je pracownia DEDECO, znana między innymi z projektu stadionu Pogoni. Marszałek Geblewicz opowiadał o szczegółach podczas programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– Projektowanie jest na mocno zaawansowanym etapie, więc zakładamy, że do połowy tego roku będziemy mieli dokumentację, która pozwoli władzom portu na przygotowanie przetargu na wykonawcę – tłumaczył.

Nowy terminal ma zapewnić pasażerom większy komfort i dać nowe perspektywy połączeń lotniczych. Nie tylko dla mieszkańców regionu, ale też turystów.

– Widzimy, że pomimo budowy dróg, one w sezonie coraz bardziej się korkują. Dlatego liczę, że będziemy mieli turystów docierających do nas drogą lotniczą. Myślę chociażby o czarterach z południa Europy czy Niemiec – mówił marszałek Geblewicz.

Jest szansa, że budowlańcy wejdą na terminal jeszcze w tym roku. Co ważne, w czasie przebudowy nie zostanie on zamknięty.

– To będzie operacja na żywym organizmie. Trochę tak jak swego czasu z przebudowywanym stadionem Pogoni. Będziemy musieli utrzymywać lotnisko w ruchu, a jednocześnie demontować czy burzyć jego stare elementy i budować nowe – tłumaczył marszałek.

Innym „lotniczym” tematem poruszonym podczas „Studia wSzczecinie.pl” były poranne loty do Warszawy. Obecnie można wylądować w stolicy najwcześniej o 8:10. Nie brakuje głosów, że potrzebne jest wcześniejsze połączenie. Marszałek chce w tej sprawie rozmawiać z prezesem LOT-u.

– Kwestia porannego lotu wiązała się zawsze z tym problemem, że samolot musiałby nocować w Szczecinie, co powodowałoby wiele innych, kadrowych perturbacji. Uważam jednak, że takie połączenie byłoby z korzyścią dla Okęcia i samego LOT-u. Spowoduje, że będziemy mogli traktować lotnisko w Warszawie jako hub i nie trzeba będzie latać z Berlina. Też mógłbym latać do Brukseli z Goleniowa, jeśli tylko zdążyłbym porannym lotem na przesiadkę w Warszawie – przyznał marszałek.

Jednym z priorytetów władz województwa pozostaje również przywrócenie połączenia z Goleniowa do Kopenhagi.

red

powiązane – „Pielgrzymka”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie