Connect with us

Powiat

Cennik z podwyżkami zaakceptowany

Powiat. Na wczorajszej sesji Zgromadzenia Celowego Związku Gmin R- XXI. w Słajsinie przegłosowano nowy cennik obowiązujący od 1.01.2023 r

Opublikowane

w dniu

W skład związku wchodzą wszystkie gminy naszego powiatu. Oznacza to, że uchwały tego gremium wpływają istotnie na gminne gospodarowanie odpadami komunalnymi – w tym na ceny. Wczoraj członkowie związku zaakceptowali nowy cennik dla członków związku i pozostałych za odbior odpadów komunalnych przez zakład związku w Słajsinie. W stosunku do poprzedniego ceny wzrosły o kilkanaście procent – np. za odpady zmieszkane członkowie związku płacili dotychczas 438 zł/tona (obowiązywała od stycznia 2021 r), a od stycznia 2023 r zapłacą 503 zł/tona.

Istotnym novum są dwie stawki na odpady biodegradowalne – 260,00 zł/tona za workowane workami biodegradowalnymi i luzem, a 340,00 zł/tona workowane workami plastikowymi. Związek chce w ten sposób wymusić odejście od dotychczasowego zbierania tych odpadów w workach plastikowych, co z kolei zmieni zasady odbioru tych odpadów w gminach.

W uzasadnieniu uchwały o podwyżkach czytamy m.in.:

„…Ostatnia podwyżka cen za przyjęcie odpadów do zagospodarowania w CZG RXXI miała miejsce 1 stycznia 2021r. Od tego czasu dynamika zmian w zakresie kosztów i możliwości przetwarzania i zagospodarowania odpadów powoduje konieczność weryfikacji obecnych cen i określenia nowych taryf w roku 2023. Ceny za przyjęcie odpadów winny wzrastać proporcjonalnie do rosnących cen paliw, energii, wynagrodzeń, rosnących kosztów zagospodarowania odpadów 191212, konieczności odnowy sprzętu, kosztów obsługi zadłużenia związanych z wykonanymi inwestycjami itp..

Od 1 stycznia 2023r. opłaty za przyjmowanie odpadów do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie oraz stacji przeładunkowych odpadów w Mielenku Drawskim, Mokrawicy i Świnoujściu winny być podniesione aby pokryć koszty działalności Zakładu i umożliwić prawidłowe zagospodarowanie odpadów oraz funkcjonowanie Celowego Związku Gmin R-XXI. Wyeksploatowanie maszyn pracujących w ciężkich warunkach od roku 2013 wymaga coraz częstszych napraw oraz zakupu nowych dla bieżącej działalności. Ponadto od września 2022roku obserwowany jest ciągły spadek cen surowców wtórnych spowodowany między innymi podwyżkami cen energii, kosztów pracy, transportu oraz sytuacją społeczną – gospodarczą związaną z trwającym konfliktem zbrojnym w Ukrainie co wpłynie na znaczące zmniejszenie przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych stosunku do roku 2022r.. Ponadto obecna sytuacja na rynku surowców wtórnych wskazuje, że mogą pojawić się problemy ze zbytem niektórych odpadów opakowaniowych lub żądanie odpłatności za ich przyjęcie przez odbiorców . W roku 2023 wzrosną również stawki opłat za składowanie odpadów.

Obowiązujące ceny za przyjęcie odpadów nie pokryją kosztów działalności ponoszonych przez CZG R-XXI, co powoduje, że niezbędnym będzie w 2023 roku wprowadzenie nowych cen za przyjęcie do zagospodarowania poszczególnych odpadów.
Po wykonaniu kalkulacji, analizy przewidywanych działalności, spodziewanego wzrostu usług, wynagrodzeń, paliw, cena przyjęcia odpadów komunalnych zmieszanych 200301 powinna wynieść 503zł/Mg w roku 2023. W tym przypadku odpady opakowaniowe zebrane selektywnie przyjmowane będą tak jak dotychczas nieodpłatnie (za wyjątkiem odpadów opakowaniowych zmieszanych, których cena zostaje utrzymana na poziomie 344zł/Mg).

Znaczącym problemem jest również zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych, które są przetwarzane (rozdrabniane) z odzyskiem. Tylko kilku procent surowców tj. drewna, metali generują w wyniku przetwarzania 95% odpadów 191212, które nie mogą być składowane i muszą zostać przekazane do zagospodarowania w cenie około 550zł/Mg. Wysokość ceny przyjęcia tych odpadów skalkulowano na poziomie 750zł/Mg. Podobna sytuacja dotyczy innych odpadów w tym odpadów ulegających biodegradacji zbieranych selektywnie, których ceny powinny pokryć koszt zagospodarowania. Zaproponowano dwie ceny przyjęcia tych odpadów 260zł/Mg dla odpadów „czystych” zbieranych i dostarczanych do instalacji i SPO luzem oraz 340zł/Mg dla odpadów zbieranych w workach oraz odpadów kuchennych. Wyższa cena odpadów zbieranych w workach wynika z konieczności ich problematycznego doczyszczania z odpadów folii oraz coraz częstszym zanieczyszczeniem tych odpadów odpadami komunalnymi, opakowaniowymi, które w trakcie zbiórki nie są widoczne. Podniesiono ceny odbioru opon z uwagi na zapowiadaną na rok 2023 podwyżkę cen ich odbioru i zagospodarowania przez firmy odbierające zużyte opony.
Z dniem 1 stycznia 2023 r. w życie wejdzie art. 101a ustawy o odpadach (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 699 ze zm.), zgodnie z którym wprowadzony zostanie obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z podziałem na co najmniej 6 frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. W związku z tym, wytwórca lub posiadacz odpadów budowlanych i rozbiórkowych przed przekazaniem przedmiotowych odpadów do dalszego zagospodarowania będzie zobowiązany je przesortować na ww. 6 frakcji.

W konsekwencji tych przepisów od 1 stycznia 2023 r. na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Słajsinie nie będą deponowane odpady o kodzie 17 09 04 (tj. zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03). Odpady przyjmowane będą zgodnie z przepisami tj. selektywne z podziałem na wymienione przepisami frakcje.
W związku z nowym stanem prawnym wykreślono z cennika zmieszane odpady z budowy remontów i demontażu o kodzie 170904 wprowadzając ceny przyjęcia nowych frakcji, które odbierane będą zgodnie z przepisami selektywnie na poziomie 300/340zł/Mg oraz 90zł dla gruzu betonowego i ceglanego. Cenę0 przyjęcia odpadów 170107 ustalono na poziomie 350zł/Mg. Pozostałe ceny przyjęcia poszczególnych odpadów zgodnie z projektem cennika 2023.

Ceny w kalkulacji za przyjęcie odpadów mają pokryć koszty zagospodarowania przyjmowanych odpadów po uwzględnieniu wzrostu kosztów zagospodarowania odpadów, wzrostu cen paliw, wynagrodzeń, ubezpieczeń, zwiększonych kosztów remontów i konserwacji…”

red.

powiązane – „R-XXI – ceny w górę”

Powiat

Sypień, Piesio i Czaplicki

Powiat. Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. W dwóch gminach naszego powiatu wyborcy zdecydowali kto będzie ich burmistrzem, a w jednej kto wójtem.

Opublikowane

w dniu

Oto wyniki:

Gmina Goleniów

Krzysztof Sypień – 5559 głosów, 55,46% poparcia
Tomasz Banach – 4464 głosy, 44,54% poparcia

Gmina Maszewo

Paweł Piesio – 1973 głosy, 59,55% poparcia
Małgorzata Storma – Piotrowska – 1340 głosów, 40,45% poparcia

Gmina Przybiernów

Bogdan Czaplicki – 1036 głosów, 59,82% poparcia
Lilia Ławicka – 696 głosów 40,18% poparcia

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Powiat

W niedzielę II tura wyborów

Powiat. W niedzielę 21 kwietnia w trzech gminach naszego powiatu będziemy głosować raz jeszcze, by zdecydować kto będzie w dwóch z nich burmistrzem, a kto wójtem w trzeciej.

Opublikowane

w dniu

W Goleniowie mamy wybór pomiędzy Tomaszem Banachem a Krzysztofem Sypienienm, w Maszewie powalczą Paweł Piesio i Małgorzata Storma-Piotrowska, a w Przybiernowie Lilia Ławicka i Bogdan Czaplicki.

Lokale wyborczę będą otwarte od 7.00 do 21.00.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Po wyborach – analiza

Powiat. Po pierwszej, a przed druga turą wyborów samorządowycyh w połowie gmin naszego powiatu, nic pewnego nie można powiedzieć o szansach sześciorga kandydatów na wójta i burmistrza. Można za to wyciągnąć już pewne wnioski z układu sił w nowo wybranych radach.

Opublikowane

w dniu

Druga tura a frekwencja

Chociaż różnice z pierwszej tury wyborów dzielące rywalizujących o fotel wójta w Przybiernowie i burmistrza w Goleniowie i Maszewie są spore, to nic pewnego z tego jako prognoza na turę drugą nie wynika. Kluczem bowiem do sukcesu w ostatecznej rozgrywce będzie frekwencja – ilu pójdzie głosować i na kogo. Tu nic nie daje proste sumowanie lub różnicowanie wyników z pierwszej tury, ani który z przegranych rywali w tejże turze komu przekaże swoje poparcie – nikt bowiem nie wie, którego z kandydatów elektorat utrzyma moblilizację i zagłosuje 21 kwietnia, ani jak się zachowają wyborcy, którzy już oddali głos na kandydata przegranego. Tu możliwych wariantów zachowań jest na tyle wiele, że nie ma sensu ryzykować prognozą. Przecież równie dobrze wyborcy kandydatów, którzy w pierwszej turze wygrali mogą sobie odpuścić udział w drugiej zakładając pewną wygraną swojego kandydata, jak i wyborcy tych, którzy odpadli uznać, że już swoje zrobili i też pozostać w domach. A rozstrzygną wszak rywalizację ci, którzy jednak mimo wszystko w drugiej turze zagłosują – choć nikt nie wie i nie przewidzi na kogo, dlaczego i w jakich proporcjach. Nie mówiąc już o pogodzie jako istotnym czynniku wpływającym na frekwencję.

Zatem cała rywalizująca 21 kwietnia szóstka kandydatów ma szansę wygrać – choć z różnym prawdopodobieństwem. Ich problem polaga teraz na tym, co zrobić, by utrzymać moblilizacje choćby istotnej części własnych wyborców, a w dodatku przekonać pozostałych by przyszli na nich zagłosować. Wydaje się, że mimo technologicznych ułatwień jakie dają media społecznościowe, mają na wyborców wpływ mocno ograniczony, co skazuje ich i nas wszystkich na oczekiwanie bez pewności wyniku – po prostu zobaczymy komu szczęście dopisze, a komu nie…

Powiat goleniowski

Tu wszystko wydaje się być już jasne. Ponieważ wybory do rady powiatu wygrała Koalicja Obywatelska wprowadzając sześcioro radnych, to ona dobierze sobie koalicjanta i będzie nim pewnie tradycyjnie PSL w aliansie zwanym Trzecią Drogą z czterema radnymi, co daje takiemu sojuszowi większość w radzie powiatu. A ta większość wygeneruje zapewne po raz kolejny starostę Stanisławskiego z KO i wicestarostę Kulinicza z PSL. Wprawdzie teoretycznie są możliwe jeszcze inne sojusze w nowej radzie powiatu, ale z różnych względów mają one niewielkie szanse na zaistnienie.

Warto zwórcić uwagę na pewna tendencję, kóra odróżnia nasz powiat od całości zdecydowanie platformerskiego województwa. U nas bowiem PO (schowana w KO) słabnie tak jak jej prawdopodobny koalicjant PSL (schowany w Trzeciej Drodze). Oto bowiem w poprzednich wyborach samorządowych PO zdobyła 7 mandatów, a PSL pięć. Za to PiS utrzymał stan posiadania mając wtedy i teraz czworo radnych, czyli relatywnie zmniejszył dystans do w/w rywali. Za to prawdziwą klęskę zaliczyła Lewica wprowadzajć tylko jednego radnego – poprzednio miała ich trójkę. Nowym ugrupowaniem w radzie naszego powiatu jest niepartyjna Koalicja Samorządowa z czworgiem radnych.

Gmina Goleniów

W tej gminie powyborczy sojusz zawarła już Koalicja Obywatelska (6 radnych) i komitet walczącego w drugiej turze o fotel burmistrza Tomasza Banacha (5 radych), co daje im większość w nowej radzie. To nie tylko wynik naturalnej zgodności poglądów i nieukrywanej fraternizacji obu ugrupowań, ale też forma perswazji – jak zagłosujecie na Sypienia, to będzie on i tak zależny od naszej większości w radzie, co znacznie utrudni mu rządzenie gminą. A jak na Banacha to…

Ponieważ w poprzedniej radzie PO formalnie nie miała swoich radnych, odnotować należy powiększenie liczby radnych przez PiS – z trzech do czterech.

Gmina Nowogard.

Tu doszło do największej sensacji tych wyborów w naszym powiecie. Już w pierwszej turze Wiatr przegnał Czaplę – czyli ustępujący po 13 latach burmistrz przegrał zdecydowanie z kandydatem formalnie niepartyjnym z komitetu NOWA. To oznacza pewnie istotne zmiany w tej tradycyjnie lewicującej gminie, bowiem ugrupowanie nowego burmistrza ma aż 9 radnych i brakuje mu dwóch do większości. Tyle samo jednak może mieć naturalny alians Lewicy (6 radnych) i KO (3) z ustępującym burmistrzem w składzie. Które z tych dużych ugrupowań przekona do siebie radnego z Trzeciej Drogi i dwóch z Patriotycznego Nowogardu – będzie miało większość. Czyli NOWA & KO ?

PO nie miała formalnie swoich przedstawicieli w poprzedniej radzie miejskiej teraz ma trzech. PiS ich miał, a teraz nie ma żadnego. Lewica miała aż 9 radnych, teraz ma tylko sześciu, a PSL miał dwóch – teraz jako Trzecia Droga tylko jednego.

Gmina Maszewo

Obecnemu burmistrzowi zabrakło trochę ponad 2% by wygrać w pierwszej turze. Dlatego 21 kwietnia dojdzie w tej gminie do dogrywki po 5 latach – tak jak wtedy pomiędzy Pawłem Piesio, a Małgorzatą Storma-Piotrowską. Ugrupowanie burmistrza wprowadziło do rady miejskiej najwięcej, bo 6 radnych, co jednak nie daje większości – brakuje dwóch. Układ sił w nowej radzie jest taki, że możliwa jest również koalicja większościowa bez ugrupowania aktualnego burmistrza.

Gmina Stepnica.

Tu wszystko jest jasne – burmistrzem po raz kolejny został Andrzej Wyganowski, którego ugrupowanie ma 13 radnych w nowej radzie miejskiej.

Gmina Osina

Podobnie jest w tej gminie, a nawet lepiej – wójtem po raz kolejny został Krzysztof Szwedo, którego ugrupowanie ma aż 14 radnych w nowej radzie gminy.

Gmina Przybiernów.

W tej gminie w pierwszej turze wygrał kandydat KO Bogdan Czaplicki z trzema radnymi, ale najwięcej radnych ma komitet pani Łozy, która odpadła – 6. Drugi jest komitet obecnej wójt Lili Ławickiej, która weszła do drugiej tury pokonując Łozę o nieco ponad 1% głosów – 5 radnych. Trzecia Droga ma jednego radnego, zatem warianty większości są co najmniej trzy – wójtem będzie jednak na pewno albo Czaplicki, albo Ławicka…

red.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie