Connect with us

Powiat

Cena ustalona, ale utajniona

Powiat. Udało się uzgodnić szczegóły dotyczące miesięcznego biletu metropolitalnego Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, który zacznie obowiązywać od 1 września.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wszczecinie.pl, na początku będzie to wyłącznie bilet miesięczny. Jego cena wciąż pozostaje tajemnicą, choć oczywiście wiadomo, że będzie niższa niż składowa opłat za przejazdy poszczególnymi środkami komunikacji.

– Bilet będzie bardzo atrakcyjny cenowo. Mogę zapewnić, że zniżka wyniesie więcej niż kilka procent – mówił potalowi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. – Konkretna cena jest już ustalona między partnerami, ale na razie nie chcemy o niej mówić. Do września może jeszcze coś się zmienić, nie wiemy, co będzie z kosztami energii i innymi składowymi. Poza tym, cenę muszą jeszcze zatwierdzić rady gmin – w tym gminy Goleniów.

Bilet metropolitalny będzie można kupić w biletomatach na każdym z przystanków i poprzez aplikację. Wybierając, w których strefach ma obowiązywać, choć nie przewidziano ich zbyt wiele, by nie wprowadzać zamieszania.

Rozmowy o kształcie biletu trwały bardzo długo. Zdecydowano, że na razie nie zostanie powołana nowa spółka do zarządzania komunikacją metropolitalną, tylko wszystko będzie ustalane w ramach porozumień zawieranych między partnerami projektu.

– Wariantów było mnóstwo. Trzeba było ustalić, jak podzielić przychody z biletów. Przykładowo, ile dostanie Polregio, a ile ZDiTM. Należało wziąć pod uwagę jakie są odległości między miastami, prognozowane czasy przejazdu poszczególnymi środkami komunikacji czy też obecne ceny biletów miesięcznych. Tych składowych jest dużo, dyskusja była bardzo trudna – relacjonował dyrektor Walaszkowski.

Wspólny bilet metropolitalny ma być jedną z największych korzyści płynących z uruchomienia SKM-ki. Będzie uprawniał do przejazdów pociągami między Szczecinem, Stargardem, Goleniowem i Gryfinem, a także komunikacją miejską w każdym z tych miast (w Goleniowie i Gryfinie przejazdy autobusami i tak są bezpłatne).

Docelowo będzie obejmował również przejazdy do Polic, ale na to trzeba poczekać do pełnoprawnego uruchomienia SKM-ki w 2026 roku, gdy zakończą się mocno opóźnione prace przy remoncie linii kolejowej.

red.

powiązane – „SKM – bilet metropolitalny od września”

Powiat

Włoski staż

Powiat. Grupa 20 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Nowogardzie i z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, 2 opiekunów oraz 4 nauczycieli dotarła do Rimini we Włoszech w celu odbycia staży i job shadowing u włoskich pracodawców.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, w tym tygodniu odbyło się spotkanie powitalne w siedzibie firmy goszczącej – SISTEMA TURISMO. Firma zajmuje się m.in. międzynarodową mobilnością – zapewniając najlepsze doświadczenia zawodowe, szkolenia, warsztaty i seminaria dla uczniów oraz dorosłych. Podczas spotkania uczestnicy projektu zapoznali się między innymi z niezbędnymi dokumentami potrzebnymi podczas trwania staży, zasadami mobilności, topografią miasta oraz sposobami komunikacji. Stażyści poznali opiekunów z ramienia firmy goszczącej, jak również odbyły się prezentacje u pracodawców.

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu powiatu goleniowskiego: „Mobilność edukacyjna szansą na rozwój umiejętności zawodowych” – „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.

red.

powiązane – „Będzie rękaw na lotnisku”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Komendant Tuzimek

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbył się uroczysty apel z okazji zdania i przyjęcia obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje goleniowska PPSP, Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP podziękował zdającemu obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Goleniowie bryg. Markowi Michalakowi (awansował na zastępcę komendanta wojewódzkiego PSP) za wzorową, profesjonalną i sumienną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej w powiecie goleniowskim. Następnie wręczył decyzję o powołaniu bryg. Piotra Tuzimka na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Goleniowie.

Bryg. mgr inż. Piotr Tuzimek urodził się 1 grudnia 1973 r. w Szczecinie. Ukończył Akademię Rolniczą w Szczecinie na kierunku technika rolnicza i leśna uzyskując w 1998 r. tytuł magistra inżyniera. Służbę rozpoczął w 1999 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szczecinie na stanowisku stażysta-ratownik. Od 18 kwietnia 2024 r. pełnił obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Goleniowie.

red.

powiązane – „Wybory do Parlamentu Europejskiego – wyniki w powiecie i gminach”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nielegalne składowisko

Powiat. Zorganizowana grupa przestępcza składowała nielegalnie odpady w powiecie goleniowskim.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje zachodniopomorska Policja, zajmowali się transportem i nielegalnym składowaniem odpadów i wpadli – są już w rękach policji. Odpady zlokalizowano w powiecie goleniowskim, na terenie firmy, która nie posiadała pozwolenia na składowanie tego rodzaju substancji.

Ani Policja, ani Prokuratura nie chcą ujawnić, w którym miejscu naszego powiatu jest to składowisko. Z zapisu video Policji (https://www.youtube.com/watch?v=jGvkSXx-nsk&t=39s) wynika, że może to być żwirownia w Mostach, co do której mieszkańcy mieli już w roku 2020 podejrzenia o składowanie niebezpiecznych odpadów (czytaj na dole materiał „powiązane”)

Podstawą do wszczęcia śledztwa były wyniki czynności przeprowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Wrocławiu.

Ustalono, że odpady zwożono z terenu kraju, a w dokumentacji poświadczano nieprawdę. Potwierdzono przyjęcia odpadów w miejscu, w którym faktycznie się nie znajdowały, natomiast transportowane i składowane były na terenie jednej z gmin województwa zachodniopomorskiego.

Zatrzymano sześć osób, którym prokurator postawił zarzuty. Sąd wobec trzech z nich zastosował tymczasowy areszt. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.

red.

powiązane – „Mosty – zagrożeni anonimowi mieszkańcy”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie