Connect with us

Powiat

Jedziemy nowym wiaduktem

Powiat. Na przebudowywanym węźle drogowym Szczecin Kijewo łączącym autostradę A6 i DK10 został uruchomiony przejazd nowym wiaduktem dla jezdni w stronę Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Kierowcy przez najbliższy tydzień muszą się jeszcze liczyć z dodatkowymi zawężeniami w związku z likwidacją elementów poprzedniej organizacji ruchu. Do wiosny przyszłego roku, gdy powinny rozpocząć się roboty w ramach trzeciego etapu przebudowy węzła, ruch będzie się odbywał w stronę Stargardu po starym wiadukcie, natomiast w stronę Szczecina już nowym obiektem.

Nowy wiadukt wraz z jezdnią

Dokończenie robót przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, po tym jak z powodu przerwania robót musieliśmy odstąpić od umowy z poprzednim wykonawcą, zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy etap obejmował dokończenie budowy nowego wiaduktu dla jezdni w stronę Szczecina, natomiast drugi realizowany równolegle etap wykonanie jezdni DK10 prowadzącej do tego wiaduktu wraz z łącznicami relacji Stargard – Świnoujście i Świnoujście – Szczecin. Nowi wykonawcy ruszyli z robotami w czerwcu tego roku. Nowe łącznice funkcjonują już od września i października. W listopadzie odbyły się próbne obciążenia nowego wiaduktu.

Proces zmiany organizacji ruchu

Przełożenie ruchu w stronę Stargardu na nowy wiadukt nie oznacza końca prac. Przez najbliższy tydzień będą likwidowane elementy poprzedniej organizacji ruchu. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż organizacja ruchu będzie się wielokrotnie zmieniała w miarę postępu prac. Będzie prowadzona likwidacja tymczasowych połączeń jezdni (przewiązek) wraz z najazdami, dokończona zostanie nawierzchnia przed skrzyżowaniem z ulicą Kurzą i Niedźwiedzią. Na jezdni w stronę Stargardu, gdzie do tej pory odbywał się ruch dwukierunkowy, zostanie dostosowane oznakowanie poziome i zlikwidowany separator rozdzielający kierunku ruchu. Wykonawca dopiero po uruchomieniu nowego wiaduktu będzie mógł również przystąpić do dokończenia końcowego fragmentu ekranu akustycznego przed skrzyżowaniem z ulicami Kurzą i Niedźwiedzią.

Kolejne prace na wiosnę

Obecnie trwa przetarg na ostatni, trzeci etap prac na węźle. W listopadzie poznaliśmy oferty wykonawców, które obecnie są sprawdzane. Roboty obejmą przede wszystkim wykonanie nowego wiaduktu węzła na jezdni DK10 w stronę Stargardu, przebudowę jezdni autostrady A6 oraz pozostałych do wykonania łącznic i jezdni zbiorczo-rozprowadzających w ciągu autostrady A6. Będzie to komplet prac niezbędnych do zakończenia przebudowy węzła. Rozpoczęcia robót dla tego etapu prac można spodziewać się na wiosnę przyszłego roku.

red.

powiązane – „Nowa Łącznica na węźle drogowym Szczecin Kijewo.”

Powiat

Dzień Strażaka

Powiat. W tym roku powiatowe obchodny Dnia Strażaka odbędą się w sobotę w Stepnicy.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Karty rozdane, czas na rozgrywkę”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Karty rozdane, czas na rozgrywkę

Powiat. Ta karciana metafora opisuje skrótowo sytuację jaką mamy w samorządach powiatu goleniowskiego po pierwszych sesjach nowo wybranych rad.

Opublikowane

w dniu

Wiemy kto jest na najbliższe pięć lat wójtem, burmistrzem i starostą w tych samorządach, wiemy też jaki jest wyjściowy układ sił w ich ciałach uchwałodawczych. Można więc wyciągnąć z tej wiedzy pierwsze wnioski.

Powiat, Maszewo, Stepnica, Osina.

W samorządzie powiatowym i gmin wymienionych powyżej układ wydaje się być jasny i trwały.

W powiecie trwanie wieloletniego sojuszu PO i PSL (choć co kadencję zdobywającego mniej mandatów) daje to samo co już było – ten sam starosta i jego zastępca oraz reprezentowana przez nich większość w radzie powiatu, zapowiadają stabilną kontynuajcę tego samego co mamy w ich wydaniu od lat.

W gminach Maszewo, Stepnica i Osina wygrali dotychczasowi burmistrzowie i wójt – mają też w swoich radach miejskich i gminnej stabilną większość, co również zapowiada kontynuację tego co już było. W Stepnicy i Osinie tę większość zapewniły same wyniki wyborów (komitety burmistrza Wyganowskiego i wójta Szwedo wprowadziły do tamtejszych rad najwięcej radnych, co daje im w nich zdecydowaną większość), a w Maszewie burmistrz Piesio doprosił do radnych własnego komitetu tylu innych, że ten sojusz pozwolił mu na wybór przewodniczącej rady z własnego komitetu – co sugeruje trwały układ większościowy.

Nowogard

Tu także nowy burmistrz Michał Wiatr ma dogodną większość w radzie miejskiej i przewodniczącą rady z własnego komitetu, ale zamiast kontynuacji tego co już było przez 13 lat rządów burmistrza Czapli (który jest teraz radnym opozycyjnej, lewicowej mniejszości), wyborcy mają rozbudzone nadzieje na coś nowego, innego, lepszego. I po pierwszej sesji rady mogą spokojnie tego od nowego burmistrza wymagać, bo ten ma wszystkie narzędzia władzy by gminę Nowogard zmienić na lepsze. Warto tu na marginesie zwrócić uwagę na rolę szarej eminencji nowego układu władzy w Nowogardzie – Jowity Pawlak, która w poprzedniej kadencji kierowała radą miejską, a teraz jest wiceprzewodniczącą rady powiatu.

Goleniów i Przybiernów

Tu sytuacja jest inna niż w już wymienionych samorządach. W obu gminach wybory na burmistrza i wójta wygrali nowi ludzie i obaj panowie Sypień i Czaplicki mają ten samo kłopot – nie dość, że wchodzą dość osamotnieni w mocno utwierdzony przez lata układ, to jeszcze nie mają większości w radzie, a ma ją ten wspomniany układ. W Przybiernowie siła opozycji w radzie jest na tyle miażdżąca, że nowy wójt nie ma chyba innego wyjścia jak się z nią jakość porozumieć.

W Goleniowie do większości w radzie miejskiej potrzeba jednego głosu i chociaż aktualnie burmistrz Sypień go nie ma, to doraźnie, a w dłuższej perspektywie na stałe może go uzyskać. Problem w tym, że jak w żadnej z gmin, w goleniowskiej radzie miejskiej większościową opozycję tworzą radni PO i komitetu wyborczego byłego wiceburmistrza, a jednocześnie kontrkandydata burmistrza Sypienia w wyborach na burmistrza – ta większość to wszystko byli radni współpracujący i popierający poprzedniego burmistrza Krupowicza. Zatem nowy burmistrz ma z tymi faktami podwójny kłopot – raz, że nie ma swojej większości w radzie, dwa że opozycyjna większość de facto reprezentuje naturalną koleją rzeczy poprzedni układ. No i do tego mogą dojść wzajemne urazy po kampanii wyborczej między kontrkandydatami Sypieniem i Banchem (zdjęcie ilustrujące ten materiał oraz zdecydowane odwołanie się obu do Boga podczas ślubowania mogą temu przeczyć – jeśli nie jest to tylko zwyczajowa kurtuazja), które na pewno wzajemnych stosunków pomiędzy oboma panami nie ułatwią – gorzej gdy będzie się to przejawiało w zachowaniu opozycyjnej większości w radzie. Tu jednak wszyscy możemy oczekiwać rozsądku i kultury ze strony liderów tej opozycyjnej większości – panowie Łebiński i Banach to raczej koncyliacyjnie nastawieni i umiarkowani lokalni politycy, dający nadzieję na rzeczywistą współpracę dla dobra gminy, a nie motywowaną resentymentami i odgórnymi naciskami partyjnymi (senator Kochan, marszałek Geblewicz) walkę przeciwko nowemu burmistrzowi. Tu wiele zależy od postawu Tomasza Banacha, który jest teraz najlepiej zorientowanym człowiekiem w gminnych sprawach, mającym duży wpływ na podlegających mu jeszcze do niedawna urzędników i szefów gminnych spółek i instytucji – i tak będzie jeszcze przez jakiś czas. To z jednej strony gwarantuje merytoryczne podstawy do opozycyjnej kontroli działań nowego burmistrza, ale przy złej woli grozi jego ubezwłasnowolnieniem – na szkodę gminy. Szkoda, że Banach przed druga turą wyborów zamknął sobie i innym drogę do swobodnego ukształtowania sytuacji w radzie miejskiej po wyborach – niezależnie od ich późniejszego wyniku. Przedwczesny chyba, a propagandowo przesadnie mocno nagłaśniany sojusz jego komitetu z PO, nie tylko paradoksalnie zaszkodził mu w wyborach drugiej tury, ale niestety związał ręce na przyszłość. Sytuacja była by o wiele bardziej otwarta, gdyby do zawierania koalicji w radzie doszło dopiero po drugiej turze wyborów.

Nie da się zatem ukryć, że burmistrz Krzysztof Sypień choć wygrał wybory z woli mieszkańców, to ma co najmniej nie łatwą sytuację – większościową opozycję w radzie, a wśród jej członków radnego Banacha i cały aparat gminny, którzy naturalną koleją rzeczy będą chcieli zachować status guo. Przeciwko nim i tej zachowawczej tendencji na razie burmistrz ze swoją wiceburmistrz są osamotnieni – jak mówiła mi ta ostatnia, chcą się temu wszystkiemu przeciwstawić swoim… świeżym podejściem. To nie mało, ale na całą kadencję może nie wystarczyć. Tym bardziej, że ludzie głosowali na Sypienia nie po to, żeby wszystko było tak jak było, ale żeby doszło do realnej, widocznej zmiany na lepsze – od personaliów, przez inny pomysł na gminę, po wygaszenie zastanych podziałów w gminnej społeczności.

red.

Kontynuuj czytanie

Powiat

Piknik nad Odrą

Powiat. Jutro rusza jedna z największych imprez miejskich w Szczecinie – Piknik nad Odrą.

Opublikowane

w dniu

Przez lata wydarzenie ewoluowało z Targów Turystycznych Market Tour w Festiwal Podróży i Czasu Wolnego. Wydarzenie odbywa się w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni w mieście – na nabrzeżu Odry w okolicy Wałów Chrobrego.

SOBOTA 11 maja 2024

11:00 Otwarcie Targów Turystycznych MARKET TOUR, Jarmarku Rozmaitości, Festiwalu Smaków Food Trucków, Strefy Browarów Rzemieślniczych, Strefy dla dzieci i wesołego miasteczka

11:00-16:00 Rozmowy z gośćmi w naszym piknikowym studiu, w którym będziemy rozmawiać o turystyce, marketingu i poruszać ważne dla Szczecina tematy

14:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego Piknik nad Odrą 2024. Zaproszenie do degustacji Wielkiego Gotowania, w tym roku wspólnie z Krajem Partnerskim – Tunezją zapraszamy do Wielkiej patelni w sobotę o 14:00, zaraz po oficjalnym otwarciu, na degustację wyjątkowego tunezyjskiego kuskusu.

18:00 Zamknięcie strefy Targów Turystycznych MARKET TOUR

23:55 Zakończenie pierwszego dnia Pikniku nad Odrą. Do tej godziny będzie można odwiedzać stoiska jarmarkowe, brać udział w konkursach, korzystać z atrakcji dla dzieci, próbować pysznych dań i słodkości, zanurzyć się w klimacie street foodu oraz poznawać różnorodne gatunki piwa.

NIEDZIELA, 12 maja 2024

11:00 Otwarcie targów turystycznych MARKET TOUR, Jarmarku Rozmaitości, Festiwalu Smaków Food Trucków, Strefy Browarów Rzemieślniczych i wesołego miasteczka

14:00 Zaproszenie do degustacji Wielkiego Gotowania – tym razem przygotowanego z regionem Partnerskim – Mazowszem. W tym roku dla naszych odwiedzających serwowany będzie wyjątkowy barszcz czerwony na chrzanie.

18:00 Zamknięcie strefy targów turystycznych MARKET TOUR

20:00 Zakończenie Pikniku nad Odrą

red.

powiązane – Zniknął „Twój Burmistrz Goleniowa”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie