Connect with us

Goleniów

Od 1 grudnia – szczeciński szpital kliniczny w Goleniowie.

Goleniów. Dyrektor szpitala klinicznego SPSK nr 2 na Pomorzanach przedstawił radnym przełomową propozycje połączenia goleniowskiego szpitala z kierowaną przez niego jednostką.

Opublikowane

w dniu

Przed chwilą zakończyło się spotkanie dyrektora Marcina Syguta z zarządem naszego powiatu i radnymi. Wzięła w nim udział także prezes szpitalnej spółki SCM Katarzyna Kęcka (na zdjęciu poniżej z dyrektorem Sygutem). Trwało krótko, bo to co w kilku słowach oraz wyświetlanej prezentacji przedstawił dyrektor Sygut jest dla finansów powiatu prawdziwym wybawieniem, a dla goleniowskiego szpitala i jego pacjentów zapowiedzią epokowej zmiany w leczeniu i jego organizacji. Według zaprezentowanego harmonogramu działań już od 1 grudnia tego roku będziemy mieli w Goleniowie szpital kliniczny. To wynika z koncepcji połączenia obu szpitali w jeden organizm – pod szyldem szpitala klinicznego na Pomorzanach. Z atmosfery na sali wynikało, że wśród zebranych wszyscy są „za” – włącznie z prezes Kęcką oraz dyrektorem szpitala w Nowogardzie i radnym jednocześnie Kazimierzem Lembasem, którzy nie kryli swojego zadowolenia z perspektywy połączenia tych szpitali.

Teraz jedynym warunkiem szybkiej realizacji połączenia jest zgoda NFZ na cesję kontraktu goleniowskiego szpitala na rzecz SPSK nr 2 oraz zgoda senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na połączenie. Ponieważ według dyrektora Syguta za opcją połączenia szpitali jest wojewoda zachodniopomorski, z cesją kontraktu nie powinno być kłopotu, a wtedy również senat uczelni da zgodę.

Jak poinformowała na spotkaniu prezes Kęcka, aktualny całkowity dług goleniowskiego szpitala za jej kadencji zmniejszył się i wynosi teraz ok. 8 mln zł. I ten dług pozostaje po stronie powiatu, a z deklaracji starosty Stanisławskiego wynika, że nie będzie problemu z jego spłaceniem. Z kolei dyrektor Sygut zapowiedział, że od 1 grudnia całość finansów dzisiejszego szpitala powiatowego stanie się częścią finansów SPSK nr 2 i nie będzie obciążała szpitala. Kierowany przez niego szpital przejmie od powiatu nieruchomości szpitala goleniowskiego w użytkowanie – czy odpłatnie i za ile tego jeszcze nie ustalono. Ruchomości szpitalne mają zostać przekazane w użyczenie i dzierżawę. Szczeciński szpital przejmie wszystkich pracowników goleniowskiego szpitala i zapowiada ustami dyrektora Syguta zwiększenie zatrudnienia. Wreszcie zachowana ma być generalnie struktura dzisiejszych oddziałów szpitala w Goleniowie, które staną się częścią odpowiednich klinik szpitala na Pomorzanach. Do Goleniowa dyrektor Sygut chce też skierować lekarzy rezydentów, których ma w swoim szpitalu ponad setkę.

Natomiast spółka „Szpitalne Centrum Medyczne” należąca w całości do powiatu goleniowskiego zostanie prawdopodobnie po spłaceniu zadłużenia zlikwidowana.

red.

powiązane – „Na szczycie o połączeniu szpitali”

Goleniów

Rada przeszła do historii

Goleniów. Wczoraj odbyła się ostatnia – 70. sesja goleniowskiej rady miejskiej kadencji 2018 – 2024. To była najdłuższa kadencja w historii współczesnego samorządu, trwająca prawie 5,5 roku. Nie wziął w niej udziału ustępujący burmistrz Robert Krupowicz.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w ciągu tego czasu odbyło się 70 sesji Rady Miejskiej, w tym 9 sesji nadzwyczajnych. Radni złożyli 1885 interpelacji wniosków i zapytań.
Najwięcej interpelacji złożyli:

1️.Andrzej Różański – 254
2️.Robert Kuszyński – 238
3️.Dorota Chodyko – 219.

Rada miejska podjęła 814 uchwał. Wojewoda stwierdził nieważność w 15 przypadkach. Regionalna Izba stwierdziła nieważność 1 uchwały, a w 3 przypadkach stwierdziła nieważność w części.

W minionej kadencji dwukrotnie nastąpiła zmiana w składzie osobowym rady miejskiej. W maju 2020 r. z funkcji radnej zrezygnowała Jennifer Crissey. Po niej mandat objął Bogdan Zaczkiewicz. We wrześniu 2021 r. Radna Katarzyna Paciorek-Zalewska zrezygnowała z objętej funkcji, a zastąpiła ją Anna Ogórska. Radny, który najdłużej piastuje tę funkcję to Krzysztof Rutkowski. Na radnego został wybrany jesienią 1998 roku i od tej pory, czyli ponad 25 lat nieprzerwanie był częścią rady miejskiej w Goleniowie.

Do nowo wybranej rady miejskiej nie weszli dotychczasowi radni:Jerzy Maksym, Łukasz Mituła, Dorota Chodyko, Krzysztof Rutkowski, Lucyna Skałecka – Włodarczyk, Marcin Gręblicki, Danuta Faryniarz, Krzysztof Zajko, Jolanta Musialska i Bogdan Zaczkiewicz.

Kolejna sesja Rady Miejskiej została wyznaczona przez Komisarza na dzień 7 maja 2024 r., godz. 10.00. Wtedy nastąpi zaprzysiężenie nowego burmistrza Gminy Goleniów.

Na zdjęciach rada miejska kadencji 2018-24 i pierwsze oficjalne spotkanie niedawnych konkurentów w walce o fotel burmistrza: Tomasza Banacha i Krzysztofa Sypienia.

red.

powiązane – „Radni wybrani”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Modernizacja kanalizacji

Goleniów. Rozpoczęły się prace projektowe, które mają na celu rozwiązanie problemu wylewania się ścieków w okolicy ulicy Szczecińskiej podczas ulewnych deszczów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, planowana jest budowa nowej tłoczni w okolicach mostu na ul. Szczecińskiej, która umożliwi przepompowywanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni. Dzięki temu przestaną być zalewane ulice: Szczecińska i Nadrzeczna.

red.

powiązane – 'Krzyż bez Chrystusa’

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Krzyż bez Chrystusa

Goleniów. Ktoś zniszczył figurę Chrystusa na krzyżu stojącym przy komendzie Straży Pożarnej.

Opublikowane

w dniu

Do profanacji doszło 16 kwietnia kwadrans przed godz. 23.00. Według nieoficjalnych informacji, kamera monitoringu zainstalowana przy skrzyżowaniu ulic Adersa i Konopnickiej nie zarejestrowała samego zdarzenia, ale uchwyciła mężczyznę oddalającego się w tym czasie z miejsca gdzie stoi krzyż.

red.

powiązane – „Po wyborach – analiza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie