Connect with us

Powiat

ZUS znów w Goleniowie

Po raz pierwszy od kilku lat skorzystać można było w czwartek z punktu konsultacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

W punkcie urządzonym na pierwszym piętrze biurowca Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Marii Konopnickiej od razu ustawiła się kolejka, jak nas poinformowała pełniąca w nim dyżur Małgorzata Latka – o poradę spytało tego dnia około 50 osób.

Punkt będzie otwarty we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 14.00, a przyjmowane będą w nim między innymi wnioski o świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ponadto obsługa interesantów obejmować będzie udzielanie im wyjaśnień i informacji, przyjmowanie wniosków, dokumentów i korespondencji kierowanej do ZUS oraz przekazywanie jej do oddziału w Szczecinie, zapewnienie dostępu do materiałów informacyjnych, udzielanie pomocy w poprawnym wypełnieniu formularzy i zakładanie kont na PUE.

Punkt w formie dyżuru eksperckiego będzie działał do 31 października. Jeśli spełni oczekiwania goleniowian, być może uruchomiony zostanie na dłużej punkt informacyjny ZUS. Wiązać się to jednak będzie z uzyskaniem zgody centrali.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Powiat

Nowy aparat RTG

Powiat. Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp z o.o. zrealizowało zadanie pn.: „Zakup aparatu RTG stacjonarnego wraz z dostosowaniem pomieszczeń do wykonywania badań pacjentów w trakcie i po przebytej chorobie wywołanej wirusem Sars-CoV-2”.

Opublikowane

w dniu

Wczoraj wojewoda zachodniopomorskiego przekazał wczoraj nowy sprzętu do pracowni RTG w goleniowskim szpitalu. Środki na zakup sprzętu w wysokości 1.100.000 zł pochodziły z Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

red.

powiązane – „Zakaz odwiedzin”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Rok 2022 na zachodniopomorskich drogach krajowych

Powiat. Oddano do ruchu przebudowany węzeł drogowy Szczecin Kijewo, rozpoczęto budowę drogi ekspresowej S3 Świnoujście – Troszyn, obwodnic Gryfina i Szczecinka oraz odcinka DK11 do ronda Janiska w Kołobrzegu. To łącznie ponad 44 km nowych dróg.

Opublikowane

w dniu

Był to również rok podpisywania umów na realizację inwestycji. Najważniejsze z nich, to dwie umowy dla S6 od Koszalina do Słupska o łącznej wartości 1,4 miliarda złotych. W efekcie tych działań na koniec roku w realizacji są 153,4 km dróg o łącznej wartości 7 miliardów złotych. Istotne były również umowy zawierane dla przygotowania inwestycji – dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina i drogi ekspresowej S10 Stargard – Piła.

Oto podsumowanie przygotowane przez GDDKiA o/Szczecin:

„Węzeł Szczecin Kijewo w pełni przebudowany

W roku 2022 zakończyliśmy przebudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo, łączącego autostradę A6 z drogą krajową nr 10. Pod koniec czerwca, jeszcze przed wakacjami, kierowcy mogli skorzystać ze wszystkich relacji i jezdni bez dodatkowych ograniczeń. Nastąpiło to na kilka tygodni przed kontraktowym terminem zakończenia prac. Kierowcy zyskali nowoczesny węzeł autostradowy z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi wzdłuż autostrady. Tym samym zwiększyła się płynność ruchu i bezpieczeństwo użytkowników.
Inwestycja była realizowana etapami, ze względu na odstąpienie od umowy z pierwotnym wykonawcą (Energopol Szczecin) w 2019 roku. Przebudowa węzła Szczecin Kijewo wraz z przebudową A6 Kijewo-Rzęśnica była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji to ok. 216 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE wyniosło ponad 129 mln zł.

Start robót na S3 do Świnoujścia

Trasa S3 między Świnoujściem i Troszynem o łącznej długości 33 km podzielna jest na dwa odcinki realizacyjne. Decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zostały uzyskane 23 grudnia 2021 roku dla odcinka Dargobądz -Troszyn i 24 stycznia 2022 roku dla odcinka Świnoujście – Dargobądz. Wydanie decyzji ZRID umożliwiło wykonawcom rozpoczęcie (w styczniu br.) pierwszych w tym roku prac budowlanych (realizacja w formule Projektuj i buduj).
Ruszyły prace drogowe – wykonywanie nasypów i wykopów, wymiany podłoża i wzmocnienia. Oba odcinki realizacyjne obfitują w obiekty inżynierskie – łącznie to 17 wiaduktów, dwa mosty, trzy estakady i cztery górne przejścia (dla dużych zwierząt) o szerokości 50 metrów. Na najdłuższym obiekcie – moście w Wolinie przez cieśninę Dziwna – wykonano już część podpór na estakadach najazdowych, powstały platformy robocze dla podpór nurtowych. Postępują też roboty na estakadzie w rejonie Międzyzdrojów i na wiaduktach, którymi S3 przejdzie nad liniami kolejowymi w Świnoujściu. Zaawansowanie prac na obu odcinkach to około 25 proc. W przyszłym roku prace będą kontynuowane, tak aby w II kwartale 2024 r. zakończyć realizację inwestycji.

Budowa S11 Koszalin – Bobolice coraz bliżej finału

Przez cały 2022 rok trwały intensywne roboty budowlane na 48 kilometrach drogi ekspresowej S11 od Koszalina do Bobolic. To łącznie trzy odcinki realizacyjne, na których roboty ruszyły w lipcu 2021 roku. Ostatnie 12 miesięcy było okresem, w którym zrealizowano większość robót na tych odcinkach. Ułożono łącznie 425 tysięcy ton mas bitumicznych, w szczycie prac (latem) roboty prowadziło 1200 pracowników przy użyciu 800 jednostek sprzętu. Zrealizowano zasadnicze roboty w zakresie obiektów inżynierskich. Kilka wiaduktów nad przyszłą S11 zostało już oddanych do ruchu.
Największe zaawansowanie prac jest na odcinku Koszalin – Zegrze Pomorskie, gdzie sięga 85 proc. Zaawansowanie na odcinku Zegrze Pomorskie – Kłanino przekroczyło już 80 proc., a na odcinku Kłanino – Bobolice wynosi około 70 proc. Prace mają się zakończyć w III kwartale przyszłego roku. Wówczas ominiemy wygodną drogą ekspresową sam Koszalin i Bobolice, ale też szereg miejscowości wzdłuż obecnej DK11.
Budowa drogi S11 Koszalin – Bobolice jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowa o dofinansowanie została podpisana w listopadzie tego roku. Całkowita wartość inwestycji to ponad 1,7 mld zł, a dofinansowanie ze środków UE wynosi ponad 856 mln zł.

Prace konstrukcyjne wewnątrz tunelu w Świnoujściu

W mijającym roku wykonano również kluczowe prace konstrukcyjne w tunelu w Świnoujściu. Samo drążenie zostało zakończone we wrześniu 2021 roku. Następnie należało jeszcze zdemontować maszynę TBM, aby mogły rozpocząć się prace konstrukcyjne we wnętrzu obiektu. Kluczowym elementem było również wykonanie mrożenia gruntu, tak aby wykonać wyjścia awaryjne poza obudowę tunelu. Prace te zakończyły się sukcesem i we wrześniu konstrukcja wyjść była gotowa. Natomiast w listopadzie zakończono ostatnie elementy konstrukcji wewnętrznych – płyty jezdnej i płyty sufitowej. Prowadzone były również roboty na dojazdach do tunelu i w komorach startowej i odbiorczej. Kontynuowane są prace wykończeniowe oraz związane z montażem instalacji i systemów wewnątrz obiektu i w budynkach technicznych. Około połowy przyszłego roku, po zakończeniu wszelkich odbiorów i testów, planowane jest uruchomienie tunelu.
GDDKiA jest inwestorem zastępczym dla tego zadania, inwestorem jest Miasto Świnoujście. Realizacja inwestycji jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji to blisko 913 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE wynosi blisko 776 mln zł.

Prace na DK13 pod Szczecinem, DK11 w Kołobrzegu i przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa

Budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 4,2 km rozpoczęła się w połowie 2021 roku, ale większość prac na inwestycji zostało wykonanych już w roku 2022. Wykonana została konstrukcja dwóch wiaduktów oraz ułożono większość mas bitumicznych. Zaawansowanie robót wynosi obecnie 76 proc. Termin kontraktowy zakończenia inwestycji to marzec 2024 roku, ale obecne zaawansowanie prac pokazuje, że jeżeli nie będzie przeszkód związanych z warunkami atmosferycznymi, to do końca przyszłego roku obwodnica powinna zostać oddana do ruchu.
W sierpniu tego roku podpisaliśmy umowę na budowę odcinka DK11 rondo Janiska (im. Jerzego Patana) z węzłem Kołobrzeg Wschód na drodze ekspresowej S6. Na inwestycji zrealizowano już część prac związanych z budową kanalizacji i kluczową przebudową wodociągu. Prowadzone są również prace ziemne. Termin zakończenia robót to kwiecień 2024 roku.
W roku 2022 były również prowadzane prace związane z dokończeniem obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Zakończono roboty fundamentowe na największym obiekcie na trasie – estakadzie na przecięciu drogi z linią kolejową Koszalin – Słupsk. Ruszyły roboty przy budowie węzła Sianów Zachód, umowa na jego realizację została podpisana w lutym tego roku.

Obwodnice Gryfina i Szczecinka w budowie, pozostałe w przygotowaniu

W tym roku ruszyły dwa nowe place budów w regionie – obwodnica Gryfina w ciągu DK31 oraz obwodnica Szczecinka w ciągu DK20.
Pod koniec sierpnia uzyskaliśmy decyzję ZRID dla obwodnicy Gryfina o długości 5,6 km, następnie ruszyły wycinki, badania archeologiczne i pozostałe prace przygotowawcze. Obecnie wykonywane są już roboty ziemne. Drogą powinniśmy pojechać w IV kwartale 2024 roku.
Decyzję ZRID dla obwodnicy Szczecinka o długości 4,3 km uzyskaliśmy pod koniec października tego roku. W listopadzie przekazaliśmy plac budowy wykonawcy. Ruszyły wycinki drzew oraz prace geodezyjne. Obecnie wykonywane są prace ziemne, w tym wymiana podłoża. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 roku.
W rozpisanym na lata 2020-2030 rządowym Programie budowy 100 obwodnic znajduje się dziewięć inwestycji w woj. zachodniopomorskim. Poza budowanymi obwodnicami Szczecinka i Gryfina pozostałe znajdują się na etapie przygotowania.
Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 trwa obecnie uzyskiwanie decyzji ZRID. Dla obwodnic Wałcza. Rusinowa i Szwecji w ciągu DK22 uzyskaliśmy decyzje środowiskowe. Dla obwodnic Człopy na DK22 oraz Stargardu i Złocieńca na DK20 trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowych. Dla tych inwestycji będą następnie wykonywane badania podłoża oraz przygotowywane elementy koncepcji programowych.

Inwestycje w przygotowaniu – S6, S10 i S11

W roku 2022 zostały podpisane kluczowe umowy dla przygotowania drogi ekspresowej S10 i Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6.
W styczniu zostały zawarte umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla drogi S10 od Stargardu do Szczecina. Łączna wartość umów na opracowanie koncepcji programowych wraz z badaniami podłoża dla 108 km drogi to 31 mln zł. Dokumentacja ta ma być zakończona i odebrana w przyszłym roku. Ponadto w grudniu uzyskaliśmy decyzję środowiskową dla odcinka S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo o długości ok. 4,4 km.
Pod koniec listopada zostały podpisane umowy na opracowanie projektów budowlanych dla ZOS. Łączna wartość tych umów to blisko 55 mln zł. Prace mają potrwać 13 miesięcy na odcinku drogowym i 15 miesięcy dla odcinka z tunelem pod Odrą o dł. 5 km. Z ZOS będzie się łączyła obwodnica Mierzyna na węźle drogowym Dołuje. W sierpniu podpisaliśmy umowę na realizację tej trasy.
28 listopada tego roku została wydana decyzja ZRID dla drogi S11 od Bobolic do Szczecinka. Przetarg na realizację tej trasy planujemy ogłosić w przyszłym roku.

Zadania poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Mijający, 2022 rok był ważny również pod względem realizacji inwestycji z rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. Zakończyliśmy realizację drogi rowerowej przy DK31 w Chojnie, chodnika w m. Dębogóra również przy DK31, ciągu pieszo-rowerowego Darłowo – Rusko przy DK37 oraz chodnika w m. Jabłonowo przy DK10. Powstały także ciągi pieszo-rowerowe wraz z wyspami spowalniającymi na DK20 w m. Czaplinek i Marcelin. Podpisaliśmy również umowy na wykonanie 218 doświetleń przejść dla pieszych. Obecnie trwają kolejne przetargi na realizację doświetleń.

red.

powiązane – „Rekordowy przewiert w rezerwacie”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Milion dla szpitali

Powiat. Oba szpitale w w naszym powiecie otrzymały rządowe wsparcie w sumie na ponad 1 mln zł.

Opublikowane

w dniu

To pieniądze rekompensujące szpitalom straty związane z przekładaniem lub niewykonaniem zabiegów itp w czasie pandemii. Otrzyma je 20 placówek w województwie – w tym szpitale w Goleniowie (498,5 tys. zł) i Nowogardzie (514,3 tys. zł.). Będą rozdysponowane przez szefów szpitali według potrzeby.

Poinformował o tym dzisiaj na konferencji prasowej wojewoda Zbigniew Bogucki. Dodał, że dyrektorzy placówek sami zdecydują, na co te fundusze przeznaczyć – wynagrodzenia, inwestycje czy inne potrzeby.

red.

powiązane – „Zakaz odwiedzin”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie