Connect with us

Powiat

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej – rusza nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

Promocja. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

Opublikowane

w dniu

To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.
Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.
Najważniejsze zmiany:
Portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, uruchamiamy rekrutację w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
Wojskowe Centrum Rekrutacji – już we wrześniu ruszą Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).
Szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakłada również zwiększenie ich częstotliwości, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.
Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze,  trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.

Wprowadzane zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji.


Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię.

Powiat

Szpitalne podsumowanie roku

Powiat. Spółka „Szpitalne Centrum Medyczne” prowadząca goleniowski szpital powiatowy opublikowała lakoniczne podsumowanie roku 2024.

Opublikowane

w dniu

Jak czytamy na profilu fb spółki, w 2024 roku zwiększyła się liczba pacjentów, którym udzielono pomocy oraz liczba udzielonych porad. W ramach szpitalnych poradni oraz izby przyjęć udzielono porad blisko 76 tys. pacjentom, w szpitalnych oddziałach leczyło się ponad 5,1 tys. pacjentów, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przebywało w sumie prawie 140 pacjentów, a laboratorium obsłużyło ich ponad 21,5 tys.

Wykonano 789 zabiegów ginekologicznych (w tym 355 dr Knap), 671 zabiegów chirurgicznych (w tym 321 dr Czyżyk) oraz 142 w zakresie ortopedii.

red.

powiązane – „Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Urzędomat w starostwie

Powiat. Od 1 stycznia 2025 roku w starostwie powiatowym można skorzystać z usługi urzędomatu.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, usługa dotyczy tylko odbioru stałego dowodu rejestracyjnego.

Szczegóły można poznać przy dokonywaniu rejestracji lub pod nr telefonu 91 471 0231/284/285/286.

red.

powiązane – „Nowy węzeł na A6”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Na Boże Narodzenie

Powiat. Wszystkim nas czytającym życzymy błogosławionego, radosnego Bożego Narodzenia, które świętujemy nie tylko na pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa naszego Pana – wierzymy, że On w tym czasie też do nas przychodzi. Właśnie z tego powodu są te święta, dlatego się cieszymy, spotykamy, gościmy – świętujemy, bo się nam Bóg narodził!

Opublikowane

w dniu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie