Connect with us

Stepnica

Złote Gody

Stepnica. Jubileusz „Złotych Godów” w gminie Stepnica obchodziło sześć par. Uroczystość odbyła się 19 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy.

Opublikowane

w dniu

Jak ppodaje gmina, w imieniu Prezydenta RP wręczenia medali dokonał burmistrz Andrzej Wyganowski.

Tegorocznymi Jubilatami 50 lecia pożycia małżeńskiego są:

Państwo Leokadia i Stanisław Bojkowie
Państwo Teresa i Józef Geblewiczowie
Państwo Julia i Jan Korycińscy
Państwo Genowefa i Henryk Potasiakowie
Państwo Barbara i Tadeusz Sandeccy
Państwo Irena i Leszek Węcławikowie

Oto krótka charakterystyka Jubilatów:

PAŃSTWO LEOKADIA I STANISŁAW BOJKOWIE

Pani Leokadia i Pan Stanisław z gminą Stepnica związani są od urodzenia. 12 kwietnia 1971r. zawarli związek małżeński w Stepnicy. Pani Leokadia pracowała w GS Goleniów, natomiast Pan Stanisław w OTL w Stepnicy. Państwo Bojkowie całe życie pracowali zawodowo, uprawiali przydomowy ogródek oraz prowadzili drobną hodowlę na potrzeby własne.

Pani Leokadia i Pan Stanisław dochowali się dwoje dzieci, pięcioro wnucząt i dwóch prawnuków.

PAŃSTWO TERESA I JÓZEF GEBLEWICZOWIE

Pani Teresa urodziła się w miejscowości Gąsierzyno, natomiast Pan Józef urodził się we Francji. Jako dwuletni chłopiec zjechał z rodzicami do Polski, najpierw mieszkali w Łodzi, po paru miesiącach przenieśli się do Stepnicy. Państwo Geblewiczowie pobrali się 5 czerwca 1971 roku w Stepnicy. W roku 1976 przeprowadzili się do Goleniowa i tam mieszkali 30 lat. Po 30 latach wrócili do rodzinnego domu Pani Teresy czyli do Gąsierzyna, gdzie mieszkaja do chwili obecnej.

Pan Józef pracował miedzy innymi jako dyrektor ośrodka wczasowego, oraz jako dyrektor oddziału Banku PKO w Goleniowie z tego zakładu pracy przeszedł na emeryturę. Pani Teresa pracowała między innymi w banku spółdzielczym, ośrodku wczasowym oraz prowadziła własna działalność gospodarczą i z tej dziłalności przeszła na emeryturę.

Państwo Geblewiczowie mają troje dzieci (jednym z nich jest aktualny marszałek województwa), jednego wnuka i sześć wnuczek.

PAŃSTWO JULIA I JAN KORYCIŃSCY

Pani Julia od urodzenia mieszka na terenie Gminy Stepnica, jej rodzinna miejscowość to Łąka, natomiast od 10 lat Państwo Korycińscy mieszkają w Stepnicy. Pani Julia i Pan Jan poznali się w 1970 roku w Świnoujściu. Pan Jan był wtedy w wojsku. 11 kwietnia 1971 roku zawarli związek małżeński. Po ślubie Pan Jan przeprowdził się do żony do miejscowości Łąka.

Pan Jan pracował miedzy innymi w Stoczni Gdynia, później pływał na statkach, z tego ostatniego zakładu przeszedł na emeryturę. Pani Julia pomagała w gospodarstwie u rodziców, zajmowała się domem oraz wychowywaniem dzieci, pracowała również w mleczarni w Wolinie z tego zakładu pracy przeszła najpierw na rentę chorobową a później na emeryturę. Państwo Korycińscy mają córkę i syna oraz dwoje wnucząt.

PAŃSTWO GENOWEFA I HENRYK POTASIAKOWIE

Pani Genowefa urodziła się w Stepnicy i tu ukończyła szkołę, Pan Henryk urodził się koło Poznania i zaraz po urodzeniu wraz z rodzicami przeprowadził się do Stepnicy, również w Stepnicy ukończył szkołę. Państwo Potasiakowie 12 czerwca 1971 roku zawarli związek małżeński.

Pan Henryk 37 lat pracował w Zakładach Drzewnych w Stepnicy, natomiast Pani Genowefa pracowała między innymi w Zakładach Drzewnych oraz w PCK, zajmowała się domem oraz wychowywaniem dzieci. Państwo Potasiakowie mają troje dzieci, pięcioro wnucząt oraz jednego prawnuka.

PAŃSTWO BARBARA I TADEUSZ SANDECCY

Pani Barbara urodziła się w miejscowości Stepniczka, Pan Tadeusz w miejscowości Zawady gmina Jarczów. Pani Barbara z gminą Stepnica związana jest od urodzenia natomiast Pan Tadeusz od 1971 roku. 19 czerwca 1971 roku zawarli związek małżeński. Pani Barbara pracowała 3 lata w Zakładach Drzewnych w Goleniowie oraz 26 lat w Zakładach Drzewnych w Stepnicy, była Radną Rady Gminy w Stepnicy od I do IV kadencji. W latach od 2002 do 2012 Pani Barbara była Przewodniczącą Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stepnicy. Pani Barbara jest na emeryturze od 15 lat.

Pan Tadeusz pracował między innymi w kopalni Węgla Kamiennego “Anna” w Pszowie, w Zakładzie Remontowo-Budowlanym w Goleniowie, ZRB w Stepnicy przy Urzędzie Gminy, w Urzędzie Morskim Szczecin- Bosmanat Stepnica, jako Bosman portu 22 lata. Pan Tadeusz w latach 80 był radnym Gminnej Rady Narodowej w Stepnicy. Na emeryturze od 13 lat.

Państwo Sandeccy dochowali się dwoje dzieci oraz jednego wnuka.

PAŃSTWO IRENA I LESZEK WĘCŁAWIKOWIE

Pani Irena i Pan Leszek od urodzenia są związani z gminą Stepnica. Po szkole podstawowej ukończyli przysposobienie rolnicze, aby móc zajmować się gospodarstwem. 23 grudnia 1971 roku zawarli związek małżeński. Do ślubu Pani Irena pracowała w zakładzie jajcarsko-drobiarskim, po ślubie zajmowała się prowadzeniem domu oraz pomagała w gospodarstwie. Pan Leszek pracował 12 lat w Fabryce Mebli w Goleniowie a od roku 1976 już tylko na gospodarstwie.

Państwo Węcławikowie mają troje dzieci, siedmioro wnucząt i dwie prawnuczki.

red.

powiązane – „Księga podatkowego wstydu”

Stepnica

„Cofka” w Stepnicy

Stepnica. W Stepnicy i okolicznych miejscowościach doszło ostatnio do podtopień i zalania niektórych terenów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, woda, która w sobotę wystąpiła z kanału Młyńskiego oraz basenu portowego, w wyniku tzw. cofki, spowodowała podtopienia i zalania w kilku miejscach, w tym na ulicach Młynarskiej, Rybackiej oraz T. Kościuszki. Dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stepnicy dokonały zabezpieczeń rękawami i workami z piaskiem. Od tego czasu stan wody podniósł się o 5 cm dlatego zabezpieczono workami posesje przy ul. Rybackiej. Ulica Młynarska jest zalana z podtopieniami budynków. Mieszkańcy nie widzą potrzeby ewakuacji ale zgłoszono potrzebę wyłączenia prądu w niektórych skrzynkach energetycznych. Na ul. T. Kościuszki uszczelniane są wybudowane wczoraj zapory z rękawów i worków z piaskiem. Mimo trudnej sytuacji, działania są skutecznie prowadzone, a sytuacja jest pod kontrolą, pod warunkiem, że poziom wody nie wzrośnie znacząco.

red.

powiązane – „Mosty w aferze minowej”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Śmięcka czy Przygody-Woronowskiego?

Stepnica. Zamieszanie z nazwą sztucznej wyspy na Zalewie Szczecińskim.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje „Głos Szczeciński” miała być Śmięcka, a jest Wyspa Tadeusza Przygody-Wronowskiego.

Gazeta już w grudniu zeszłego roku pisała o podwójnym nazwaniu nowej wyspy powstałej w roku 2022 podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Jest jedną z dwóch wysp powstałych w tym czasie. Druga to położona na północ wyspa Wyspa Jana Zabawy-Wróblewskiego (wcześniej Brysna). Wyspa ma być przez kolejne kilka lat używana jako miejsce składowania urobku z dna morskiego.

Nazwa „Śmięcka” została wybrana w konkursie organizowanym w 2020 roku przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na nazwę Śmięcka zagłosowało 8735 osób. Hasło „Śmięcka” pojawiło się nawet w Wikipedii, nazwę naniesiono już na niektóre mapy. Okazuje się, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla ustalenia nazwy wysp wpłynął tylko jeden formalny wniosek tj. Rady Miejskiej w Stepnicy.

  • Dotyczył ustalenia urzędowej nazwy obiektu fizjograficznego Wyspa Tadeusza Przygody Wronowskiego. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych – informował „Głos” Departament Komunikacji Społecznej MSWiA. – Zmiana ta została ujęta w projekcie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych z terminem wejścia w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Z redakcją „Głosu” skontaktował się pan Jarosław, który jest autorem nazwy „Śmięcka”.

  • W tej sprawie otrzymałem odpowiedź od burmistrza Stepnicy, w którym twierdzi, że o nazwie „Śmięcka” dowiedział się dopiero z telewizji, po konkursie. Dziwne, bo nazwa „Śmięcka” widnieje też w biuletynie z czerwca 2024 roku zaaprobowanym przez burmistrza – mówił „Głosowi”.

Jak podaje „Głos” w opracowaniu „Analiza zagrożeń, w tym identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu lub rekreacji na terenie Miasta i Gminy Stepnica” kilkakrotnie pada nazwa Śmięcka dla wyspy.

Według „Głosu” rodzina patrona wyspy: Tadeusza „Przygody” Wronowskiego, nic nie wiedziała o inicjatywie radnych Stepnicy. O tym, że dziadek został patronem, dowiedziała się z „Głosu”.

  • Czuję się odrobinę zdziwiona. To delikatnie powiedziane. Rozumiem, że to nie jest kwestia zgody, ale by wypadałoby poinformować – mówiła „Głosowi” wnuczka patrona.

red.

powiązane – „Dumni z Powstańców”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Zamknięta droga

Stepnica. Na 7 dni zamknięta jest droga Zielonczyn – Miękowo.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, według informacji dyrektora Wydziału Dróg Powiatowych i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Goleniowie od dnia 16.12.2024 r. została zamknięta droga powiatowa nr 4123Z Zielonczyn – Widzieńsko – Wierzchosław – Miękowo w okolicach miejscowości Krokorzyce. Zamknięcie drogi spowodowane jest koniecznością robót naprawczych na przedmiotowej drodze. Orientacyjny okres zamknięcia drogi to 7 dni.

red.

powiązane – „Dumni z Powstańców”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie