Connect with us

Aktualności

ZAZ mnie zafascynował

Z Piotrem Matławskim, asystentem burmistrza d/s organizacji Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Goleniowie, rozmawiamy o jego roli w tworzeniu ZAZ-u.

Opublikowane

w dniu

"Sama koncepcja to coś więcej, niż tylko postawienie budynku. Ponieważ mają tam być zatrudnione osoby niepełnosprawne, muszą być spełnione określone prawem wymagania, związane nie tylko z samym budynkiem, ale wymagające szeregu uzgodnień jeszcze na etapie wstępnym. Dotyczą one np. tego, co i jak będzie w ZAZ wykonywane, na jaką skalę, z jakim zatrudnieniem itp., co wymuszą określone funkcje budynku. Jest tych wyjątkowych aspektów tej inwestycji więcej. Na tyle nietypowych, że trudno byłoby się nią zająć urzędnikom w ramach standardowych obowiązków. Wypracowanie wszystkiego co się z powstaniem i późniejszym funkcjonowaniem ZAZ wiąże, wymaga wielu niestandardowych działań: wizyt studyjnych na podobnych obiektach, wielu rozmów z ludźmi pracującymi z  niepełnosprawnymi intelektualnie. Często są to spotkania nieformalne, gdzie toczą się dyskusje, jest wymiana opinii i doświadczeń. Myślę, że pomysł, żeby to koordynował jeden człowiek, jest właściwym rozwiązaniem", mówi P. Matławski.

Pełen tekst rozmowy w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie