Connect with us

Artykuł sponsorowany

Zasięg 5G w Play – jak sprawdzić?

Internet piątej generacji nieustannie się rozwija. Nadal udoskonalane są stacje nadawcze, a najnowsze wersje smartfonów wyposażone są już w moduł 5G. Warto więc sprawdzić, czy możemy skorzystać z szybkiego internetu w swojej okolicy.

Opublikowane

w dniu

Spis treści:

 1.       Co zmienia zasięg 5G?
 2.       Zasięg 5G Play w Polsce – jak rozwija się najnowsza sieć?
 3.       Niewiarygodna szybkość i nowe możliwości
 4.       Stabilne łącze bez „kolejek”

Do prekursorów wprowadzania w Polsce sieci 5G zalicza się operator Play, dlatego na przykładzie tej sieci pokażemy, jak sprawdzić zasięg 5G Play w naszym kraju.

Co zmienia zasięg 5G?

Hasło 5G obecne jest w mediach od dłuższego czasu. Operatorzy komórkowi podkreślają dostęp do nowej technologii w swoich ofertach, gwarantując większy komfort oraz najszybszy dotąd internet bezprzewodowy. Skąd bierze się ekscytacja związana z 5G? Internet mobilny piątej generacji wydatnie zmienił zasady korzystania z sieci bezprzewodowej. Pasma radiowe, którymi transmitowany jest sygnał 5G, dają zupełnie nowe możliwości zarówno, jeśli chodzi o prędkość przesyłania danych, jak i opóźnienie w komunikacji między dwoma urządzeniami.

Różnicę między jakością sieci 5G, a powszechnym obecnie internetem mobilnym LTE najlepiej pokazują liczby. Standardowa sieć 4G zapewnia przepustowość na poziomie 300 Mb/s. Jakiś czas temu większość operatorów zdecydowała się na agregację pasm LTE, dzięki czemu maksymalnie można osiągnąć do 600 Mb/s. Tymczasem sieć 5G oferuje prędkość pobierania 20 Gb/s, natomiast wysyłanie danych ma być możliwe z prędkością 10 Gb/s. To kolejny ogromny skok technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami. Póki co najwyższa prędkość internetu nie jest jeszcze dla nas dostępna. Wymaga to zaawansowanych prac infrastrukturalnych, które wciąż trwają. Niemniej dziś sieć 5G pozwala na uzyskanie prędkości 600 Mb/s, zatem już na tym etapie można cieszyć się z naprawdę szybkiego łącza.

Sporo zmienia się też w kwestii opóźnień w przesyłaniu danych. Poprawę w tym aspekcie docenią z pewnością gracze, którzy lubią rozgrywki online. Dotychczasowe opóźnienia na poziomie 20-30 ms zapewniają całkiem przyjemną grę nawet z osobą z drugiego końca świata. Tymczasem dzięki 5G, opóźnienie ma wynosić około 1-4 ms, zatem będzie dla nas zupełnie nieodczuwalne.

Zasięg 5G Play w Polsce – jak rozwija się najnowsza sieć?

Początki sieci 5G w naszym kraju to pojedyncze stacje nadawcze, umiejscowione w największych miastach. Zatem pierwszym użytkownikami internetu piątej generacji byli mieszkańcy trójmiasta, Warszawy, Lublina, Poznania czy Krakowa. Dzisiaj zasięg 5G Play stał się zdecydowanie powszechniejszy. Maszty z nowoczesną technologią pojawiają się także w mniejszych miejscowościach, co w połączeniu z rosnącą liczbą smartfonów z modułem 5G daje dużo większy dostęp do szybkiej sieci.

Wystarczy pobieżne spojrzenie na mapę zasięgu 5G Play, żeby przekonać się, że liczba obszaru objętego zasięgiem stale się powiększa. Na mapie dokładnie widać również, gdzie możemy liczyć na zasięg 5G Play na zewnątrz, a gdzie jest on na tyle mocny, by korzystać z najszybszego internetu także wewnątrz budynków. To ważne rozróżnienie, ponieważ grube mury bywają przeszkodą dla transmisji danych.

Zgodnie z prognozami ekspertów z Ministerstwa Cyfryzacji proces wdrażania technologii 5G w całej Polsce ma zakończyć się w 2025 roku. Wówczas mapa zasięgu 5G Play ma wyglądać tak, jak obecnie prezentuje się analogiczne objęcie kraju dostępem do internetu LTE.

Niewiarygodna szybkość i nowe możliwości

W naszym kraju sieć 5G ma działać na trzech pasmach: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz. Podobnie jak w przypadku sieci 4G, najniższe pasmo 700 MHz ma odpowiadać za jak najszerszy dostęp do internetu piątej generacji. W tym przypadku możemy liczyć na nieco mniejszą przepustowość, która jest jednak rekompensowana stabilnym i ogólnie dostępnym łączem. Łącząc się na pasmach 3,4-3,8 GHz możemy korzystać ze znacznie szybszego internetu mobilnego. Z kolei pasmo 26 GHz to najwyższa wydajność i maksymalne wykorzystanie potencjału 5G. Tak błyskawiczne przesyłanie danych otwiera zupełnie nowe możliwości i nie chodzi tu tylko o pobieranie filmów czy wysyłanie obszernych załączników.

Wizje zdalnych operacji przy pomocy robota z drugiego końca globu jeszcze niedawno wydawały się futurystycznymi i nieprawdopodobnymi. Tymczasem z wykorzystaniem przesyłania na poziomie 20 Gb/s, takie rozwiązania są możliwe.

Stabilne łącze bez „kolejek”

Problem, jakiego większość z nas doświadczyła w przypadku sieci LTE, wiązał się ze znacznym obciążeniem sieci. Czasami możemy znajdować się w centrum dużego miasta, gdzie wskaźniki zasięgu osiągają maksimum, jednak internet nadal działa stosunkowo wolno. Wynika to z faktu ograniczonych możliwości przesyłania danych. Sprawia to, że niektórzy mogą korzystać z maksymalnej prędkości, a inni muszą zadowolić się wolniejszym łączem. W wielu z nas wywołuje to poczucie niesprawiedliwości oraz frustrację. Na szczęście w przypadku sieci 5G jest inaczej. Nowa technologia umożliwia stabilną obsługę w tym samym czasie miliona różnych urządzeń. Co więcej, wraz z 5G ma nastąpić kres problemów z siecią w trakcie jazdy samochodem czy pociągiem. Według inżynierów połączenie nie zostanie zerwane, nawet jeśli przemieszczamy się z prędkością 500 km/h.

– Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Czy praca zdalna jest korzystniejsza od stacjonarnej?

Jeszcze niedawno praca zdalna to było coś, co wyróżniało freelancerów. Z domu pracowali artyści, copywriterzy działający na zlecaniach, różnego rodzaju tzw. „wolne zawody”. Jednak pandemia zupełnie zmieniła dynamikę rynku pracy. Nagle okazało się, że zdalnie albo choć hybrydowo w dobie powszechnej cyfryzacji społeczeństwa, można robić prawie wszystko, co zawiera się w definicji „pracy biurowej”.

Opublikowane

w dniu

Wady i zalety pracy zdalnej

Dziś wielu pracowników staje przed pytaniem – czy wybrać pracę zdalną, hybrydową, czy może zupełnie stacjonarną. Choć najczęściej spotyka się ten drugi typ, także nad tym pierwszym warto się pochylić. Współpraca z firmą, która odbywa się wyłącznie w naszym domu, jest z pewnością idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć możliwość szukania pracy w całej Polsce. Możemy pracować z małej miejscowości dla dużej korporacji z Warszawy. A w dużych miastach statystycznie jest nie tylko więcej pracy dla specjalistów, ale i zarobki są wyższe. To także świetna propozycja dla świeżo upieczonych rodziców, studentów czy osób pracujących na niepełny etat – pozwala ona łączyć w jednym wiele obowiązków, ponieważ nie pracujemy w biurowym rygorze.

Odpadają także dojazdy do miejsca pracy, które, jeśli mieszkamy pod miastem, mogą być uciążliwe. Nie tracimy więc czasu w korkach, ale za to musimy ponieść inne koszty, choć są one niematerialne. Pracując z domu, często nie rozgraniczamy czasu pracy od czasu wolnego. Szczególnie osoby, które mają pracę zadaniową, a łatwo się rozpraszają, mogę mieć trudności z utrzymaniem efektywności w ciągu ośmiu godzin. Dużym plusem jest, jeśli mamy wydzielone pomieszczenie na biuro – wtedy pracę zostawiamy za jego zamkniętymi drzwiami. Jeśli jednak pracujemy z kanapy lub, co gorsza, sypialni, zaciera się granica między pracą a domem, w efekcie czego w pracy jesteśmy cały czas. Warto pamiętać przy tym, czy nasze wynagrodzenie przy pracy zdalnej jest adekwatne – sprawdzajmy oferty firm, wykorzystując kalkulator wynagrodzeń 2023.

A co z klasyczną formą pracy?

To, że praca zdalna coraz częściej pojawia w ofertach pracodawców, nie znaczy, że znika praca stacjonarna. Oprócz tych, którzy mają zawody, w których nie da się pracować spoza zakładu pracy, także pracownicy biurowi często wolą fizycznie pojawić się w firmie. Dlaczego? Przede wszystkim pozwala to na rozgraniczenie grubą kreską czasu pracy od czasu domowego. Osoby, które łatwo się dekoncertują, mogą poświęcić się w pełni pracy biurowej, w domu – odpoczynkowi. Zdecydowanie sprzyja to naszej równowadze psychicznej. Dodatkowo, praca stacjonarna ułatwia nam bycie w centrum wydarzeń firmowych – osoby pracujące zdalnie często się nie znają, widząc tylko swoje awatary na ekranie. Nie sprzyja to integracji zespołu. W dodatku pojawianie się w biurze, rozmowy z pracownikami, wspólne spotkania zaspokajają naszą naturalną potrzebę bycia wśród ludzi.

Gdyby tak połączyć obie formy?

Jeśli wciąż rozważamy wady i zalety pracy zdalnej i nie wiemy, na co się zdecydować, to wiele przedsiębiorstw proponuje swoim pracownikom wariant hybrydowy. Oznacza np. dwa dni racy z biura i trzy dni z domu. To z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które szukają złotego środka, a mają możliwość dostania się łatwo do miejsca pracy. Pozwala zaoszczędzić na dojazdach, a jednocześnie wymusza pojawienie się w biurze i spotkania ze współpracownikami. 

Zdecydowanie coraz szersze możliwości pracy zdalnej wywróciły wiele stałych zasad rynku pracy do góry nogami. Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie pojawiać się pięć razy w tygodniu w biurze, a dziś możemy pracować z dowolnego miejsca w kraju dla największych firm. Ważne jest jednak, aby każdy dobrał formę pracy do swoich indywidualnych potrzeb.

– Artykuł sponsorowany

Kontynuuj czytanie

Artykuł sponsorowany

Czym są kołdry sensoryczne? Czy warto z nich korzystać?

Kołdry sensoryczne poprawiają jakość nocnego wypoczynku i stają się coraz bardziej popularne. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak działają oraz kiedy warto zdecydować się na ich zakup!

Opublikowane

w dniu

Czym jest kołdra sensoryczna?

Kołdry sensoryczne (obciążeniowe, terapeutyczne) zawierają specjalne wypełnienie. Poza typowymi materiałami stosowanymi w klasycznych kołdrach, używa się w nich drobnoziarnistych kuleczek ze stali nierdzewnej, szklanych perełek, drobnych kamyczków czy innych elementów. Ich zadaniem jest nadanie produktowi dodatkowego ciężaru. To właśnie dzięki niemu kołdra ma działanie terapeutyczne, wpływając relaksująco na układ nerwowy i całe ciało.

Kołdra obciążeniowa – dla kogo?

Kołdry obciążeniowe mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci powyżej 2 roku życia. Zaleca się je wszystkim, którym zależy na poczuciu otulenia, wyciszenia i głębokiej relaksacji w łóżku. Szczególnym wskazaniem do stosowania kołder obciążeniowych są jednak pewne określone stany i schorzenia. Wymienia się wśród nich w szczególności:

 • problemy z zasypianiem,
 • bezsenność,
 • chroniczne zmęczenie i stres,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • ataki lęku i paniki,
 • depresję,
 • spektrum zaburzeń autystycznych,
 • zespół Aspergera,
 • ADHD, ADD.

Kołdra sensoryczna a intymność w łóżku

Wiele osób zastanawia się, czy stosując kołdry sensoryczne można swobodnie uprawiać seks. Warto podkreślić, że tego rodzaju pościel ma znaczenie terapeutyczne i kupując ją mamy na celu zapewnienie sobie komfortu podczas snu, a nie wygodę podczas miłosnych igraszek.

2.png

Technicznie, pod kołdrą sensoryczną oczywiście da się uprawiać seks, jednak w intymnych kontaktach lepiej sprawdzi się bielizna przeznaczona do tego celu, jak choćby prześcieradła do masażu, które można kupić w jednym z popularnych sklepów z erotycznymi gadżetami, czyli EasyToys.

Przeciwwskazania do wyboru kołdry sensorycznej

Choć kołdry sensoryczne cieszą się coraz większą popularnością dzięki uznaniu, jakie zdobywają wśród użytkowników, to jednak należy podkreślić, że istnieją pewne przeciwwskazania do ich użytkowania. Są to przede wszystkim:

 • astma,
 • obturacyjny bezdech śródsenny,
 • klaustrofobia,
 • osteoporoza,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • niektóre schorzenia kardiologiczne,
 • padaczka,
 • nadciśnienie.

Oczywiście nie wszystkie wymienione powyżej problemy zdrowotne stanowią przeciwwskazanie bezwzględne. Jeśli jednak cierpisz na którąś z tych chorób, zanim zdecydujesz się na zakup kołdry sensorycznej, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem.

Jak dobrać taką kołdrę?

Kiedy chcesz nabyć kołdrę sensoryczną, miej na uwadze, że dobiera się ją indywidualnie. Co to oznacza? Jeśli dotąd Ty i partner lub partnerka spaliście pod jedną kołdrą, to teraz musicie zdecydować się na dwie oddzielne. Ideą kołdry sensorycznej jest dokładne otulenie osoby, która pod nią przebywa. Poza tym, kołdry obciążeniowe dobiera się indywidualnie do wagi. Przykrycie obciążeniowe powinno stanowić od 5 do 15% wagi osoby, która będzie go używać. Jeśli więc ważysz 70 kg, to twoja kołdra powinna mieścić się w przedziale wagowym od 3,5 do 10,5 kg.

Poza wagą, ważne są również inne parametry kołdry, choćby jej wymiary. Ze względu na charakter i przeznaczenie, kołdra sensoryczna nie może być zbyt duża. Musi mieścić się na łóżku, z którego korzystasz. Jeśli będzie opadać poza nie, ze względu na swój ciężar, niestety spowoduje zsuwanie się z twojego ciała i dyskomfort.

Kołdra powinna być również dobrana do pory roku – produkty dostępne są zarówno w wersjach letnich, jak i zimowych.

– Artykuł sponsorowany

Kontynuuj czytanie

Artykuł sponsorowany

Tworzenie i dopasowywanie planów treningowych z użyciem kettlebella

Ćwiczenia przy użyciu kettlebella doceniane są na całym świecie za łatwość zastosowania oraz możliwość szybkiej poprawy koordynacji ruchowej. Kettlebell działa ogólnorozwojowo, co czyni z niego idealny dodatek do treningu zwłaszcza dla kobiet, którym zależy na zwiększeniu siły mięśni oraz elastyczności bez nadmiernego rozbudowywania masy mięśniowej.

Opublikowane

w dniu

Dlaczego warto jak najszybciej wprowadzić ćwiczenia z kettlebellem do swojego planu treningowego?

Jakie są zalety treningu z kettlebellem? Oto niektóre z nich:

 • szybka i efektywna poprawa kondycji fizycznej
 • zwiększenie elastyczności ciała
 • polepszenie koordynacji ruchowej
 • poprawa ruchomości stawów
 • stabilizacja kręgosłupa, leczenie i profilaktyka wad postawy, a także bólów pleców
 • harmonijny rozwój mięśni
 • zwiększenie siły mięśni bez przesadnego rozbudowania ich masy
 • wysmuklenie sylwetki i ujędrnienie ciała
 • poprawa dynamiki i szybkości.

Jak widać, treningi z użyciem kettlebella niosą za sobą mnóstwo korzyści nie tylko związanych z poprawą sylwetki, ale przede wszystkim tych związanych ze zdrowiem. Rozbudowywanie mięśni podtrzymujących kręgosłup jest kluczowe dla zachowania dobrej postawy i ograniczenia lub nawet całkowitego wyeliminowania bólów kręgosłupa i konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych! Przyjemna perspektywa, prawda?

Jak wprowadzić ćwiczenia z użyciem kettlebella do swojego treningu?

Kettlebell to jeden z tych przyrządów sportowych, które łączą w sobie skuteczność i stosunkowo niską cenę. Stanowią część standardowego wyposażenia każdej siłowni, ale można także zaopatrzyć się we własny sprzęt. Kettlebell jak najbardziej nadaje się do treningów przeprowadzanych w zaciszu własnego domu. Z łatwością wprowadzisz w życie ten dodatkowy element!

Kettlebell – jaką wagę wybrać, włączając go do swoich treningów?

Najrozsądniej jest zacząć od jak najniższej wagi, by móc na spokojnie nauczyć się poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia fizyczne. W ten sposób znacząco ograniczysz ryzyko wystąpienia kontuzji, które mogą się pojawić, jeżeli przejdziesz do właściwego treningu bez wcześniejszej rozgrzewki, a ćwiczenia wykonywać będziesz w sposób nieprofesjonalny i zagrażający zdrowiu.

Kobietom zazwyczaj poleca się rozpoczynać od kettlebella o wadze 6-8 kg. Jednak, jeżeli jesteś wyjątkowo wątłej postury, bezpieczniej będzie rozpocząć, używając kettlebella o wadze 4 kg.

W przypadku mężczyzn waga kettlebella oczywiście jest wyższa. Zaleca się kettlebell o wadze 16 kg, jednak jeżeli czujesz się bardzo niepewnie lub wracasz do regularnych treningów fizycznych po ciężkiej chorobie, długiej rekonwalescencji lub po prostu masz bardzo słabe mięśnie, możesz zacząć nawet od dużo lżejszego kettlebella polecanego dla kobiet.

Trening właściwy – polecane ogólnorozwojowe ćwiczenia z kettlebellem

Po wykonaniu standardowej rozgrzewki i kilku ćwiczeń rozciągających możesz od razu przejść do treningu właściwego z użyciem kettlebella. Zwłaszcza na początku swojej drogi z tym konkretnym sprzętem warto wesprzeć się profesjonalnymi filmikami treningowymi lub sesją treningową z trenerem personalnym, który pokaże Ci, jak wykonać krok po kroku każde ćwiczenie, skoryguje ewentualne błędy w ustawieniu i doradzi w wyborze idealnej wagi kettlebella.

Na https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-kettlebell znajdziesz pomocne nagrania wideo, które pomogą Ci w głębszym zapoznaniu się z tematem oraz będą świetną inspiracją!

– Artykuł sponsorowany

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie