Connect with us

Powiat

Zachodniopomorskie – aktualna sytuacja epidemiczna

Powiat. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przedstawił wczoraj informacje dotyczące działań podjętych na Pomorzu Zachodnim w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa COVID-19.

Opublikowane

w dniu

  • Strategię walki z pandemią koronawirusem ogłoszona przez Ministra Zdrowia przewiduje zmiany kierunkowe, przy jednoczesnym uwzględnieniu długofalowych konsekwencji wprowadzania obostrzeń – wyjaśniał wojewoda Tomasz Hinc – Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru epidemii. W okresie jesienno-zimowym będziemy mieli do czynienia z nałożeniem się wielu innych czynników wpływających na stan zdrowia ludności, w tym nałożenia się na siebie COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Wojewoda przedstawił zasady działania 3 poziomów zabezpieczenia szpitalnego na terenie województwa:

26 szpitali zostało przypisanych do I poziomu (szpitale zobowiązane są do wydzielania łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19) – łączna liczba łóżek: 58,

2 szpitale (Wojewódzki w Szczecinie i w Koszalinie) zostały przypisane do II poziomu (szpitale mają wydzielone łóżka do leczenia pacjentów z potwierdzonym COVID-19) – łączna liczba łóżek: 155,

2 szpitale zostały wyznaczone do udzielania dodatkowych świadczeń zdrowotnych:

  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie – chirurgia ogólna, neurologia, kardiologia, stacja dializ,
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROJE” w Szczecinie – ginekologia i położnictwo.
    W najbliższym czasie (po podpisaniu umów przez Ministerstwo Zdrowia) dodatkowy sprzęt trafi po zachodniopomorskim placówek opieki zdrowotnej:
  • urządzenie do kompresji klatki piersiowej – 14 sztuk – otrzyma 5 szpitali oraz 9 zespołów ratownictwa medycznego,
  • Respirator Astral – 5 sztuk – otrzyma 5 szpitali,
  • Kardiomonitor – 22 sztuki – otrzymają 22 szpitale,
  • Pulsoksymetr MASIMO RAD-5 – 21 sztuk – otrzyma 16 szpitali,
  • Pulsoksymetr C101A2 dla POZ – 414 sztuk – otrzyma 287 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Jesteśmy dobrze zaopatrzeni w sprzęt i mamy przećwiczone procedury – mówił wojewoda Tomasz Hinc – Jeśli nastąpiłby wzrost zachorowań będziemy zwiększać liczbę miejsc dla pacjentów koronawirusowych w szpitalach, miejsc kwarantannowych oraz miejsc w izolatoriach.

red.

powiązane – „Szczecin w żółtej strefie”

Powiat

Protestowali na sesji

Powiat. Podczas wczorajszej sesji rady powiatu protestowali mieszkańcy Czarnej Łąki i Wierzchosławia.

Opublikowane

w dniu

Wnioskowali o remont dróg prowadzącychy do ich miejscowości i w ich miejscowościach. Po krótkiej dyskusji z dyrektorem Wydziału Dróg Powiatowych i Inwestycji Bogusławem Zaborowskim, mieszkańcom została przedstawiona aktualna sytuacja w tej kwestii. W sprawie drogi Czarna Łąka – Pucice trwają rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o zmianę terminu i finansowania zadania, tak aby wykonać jak najwięcej, mimo znacznej podwyżce cen przez wykonawców. Natomiast w Wierzchosławiu w celu poprawy bezpieczeństwa będą wprowadzone rozwiązania doraźne (najprawdopodobniej progi zwalniające).

red.

powiązane – „Reaktor w sąsiedztwie”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Nowy radny

Powiat. Podczas dzisiejszej sesji rady powiatu ślubowanie złożył nowy radny i wybrano nową wiceprzewodnicząca rady.

Opublikowane

w dniu

Marek Zasieczny z Maszewa z listy Lewicy (zdj. u góry), zastąpił zmarłego Czesława Siwka.
WEybrano też nową wiceprzewodniczącą rady powiatu – została nią Aneta Wysoszyńska z Nowogardu z Lewicy (na zdj. pierwsza a lewej).

red.

powiązane – „Reaktor w sąsiedztwie”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Tragiczna sytuacja szpitala

Powiat. Tak starosta powiatu goleniowskiego nazwał dzisiaj kilkukrotnie sytuację w jakiej znajdują się finanse goleniowskiego szpitala.

Opublikowane

w dniu

Stało się tak podczas posiedzenia połączonych komisji rady powiatu. Starosta Tomasz Stanisławski mówiąc o kondycji finansowej szpitala przyznał, że powiat nie ma środków na jej poprawę, dlatego rozważana jest koncepcja ograniczenia jego działalności oraz połączenia ze szpitalem w Nowogardzie.

Obecna na sali prezes Szpitalnego Centrum Medycznego Katarzyna Kęcka powiedziała, ze sytuacja się co miesiąc pogarsza, a zadłużenie rośnie – aktualnie ok. 2 mln zł samych wymagalnych płatności. I nie widać perspektyw na poprawę, bo jej zdaniem wyceny świadczeń zakontraktowanych przez głównego płatnika – czyli NFZ – nie pokrywają kosztów – rosnących cen usług, leków, mediów i płac. Gdyby doszło do ograniczenia działaności szpitala, to jej daniem oznaczałoby zamykanie szpitalnych oddziałów. Jak powiedziała, najlepszy oddział ginekologiczo-położniczy w województwie (czyli goleniowska porodówka) generuje największe straty finansowe – jeden poród to ponad 2 tys zł „straty”.

O tym, że kłopoty goleniowskiej lecznicy to nie wyjątek, świadczył głos radnego Kazimierza Lembasa – jednocześnie dyrektora szpitala w Nowogardzie. Potwierdził on w całości diagnozę zaprezentowana przez prezes Kęcką dodając, że jego szpital ma podobne problemy finansowe – za rok ubiegły strata była największa w kilkunastoletniej historii jego dyrektorowania.

Starosta zapowiedział na czwartek rozmowy o finansach goleniowskiego szpitala, z kierownictwem sczzecińskiego odziału NFZ.

red.

powiązane – „Pierwszy będzie OIOM”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie