Connect with us

Aktualności

Zachodnie Pomorze Ukrainie

Spontaniczna akcja wsparcia dla Ukraińców, którzy od dwóch miesięcy domagają się od swoich władz przestrzegania prawa, respektowania swobód obywatelskich, a także podjęcia działań na rzecz zbliżenia z Europą, nie zaś oddania Ukrainy Rosji. Niżej zamieszczamy apel inicjatorów akcji Zachodniopomorskie Pomorze Ukrainie, adresowany do wszystkich dobrze życzących Ukraińcom i Ukrainie.

Opublikowane

w dniu

Kilkudniowa akcja w miastach Województwa Zachodniopomorskiego.

                Ludzie sztuki, społecznicy, dziennikarze, osoby publiczne i przede wszystkim mieszkańcy ziem zachodnich, zjednoczmy się we wspólnej akcji ZACHODNIE POMORZE UKRAINIE. Nasze działania rozpoczynamy już jutro w kilkunastu miejscach naszego województwa, a finał odbędzie się w dniu 02.02.2014 w Szczecinie w godz. 12.00 – 18.00 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Jako Europejczycy często uśpieni i zmęczeni pozorami codzienności pobudźmy naszą wrażliwość i postawmy na naszą wielką namiętność do samostanowienia. Każdy człowiek ma swoje Westerplatte, a dzisiaj te słowa Jana Pawła II brzmią szczególniej za wschodnią granicą kraju. Stasiuk kilka dni temu słusznie zauważył, że dzisiaj na Majdanie jest mróz, smród spalonej gumy, czerń nocy, samotność i strach. O karnawale pomarańczowej rewolucji już wszyscy zapomnieliśmy. Tym bardziej w imię naszej solidarności i odpowiedzialności stańmy razem i ukażmy współodpowiedzialność. Żyjemy na ziemiach zachodnich, ale mieszanka naszej krwi – „jedynej świata przyczyny” to znaczący puls wielokulturowego oddziaływania i tolerancji dziejowej. To tutaj na pograniczu powinniśmy dzisiaj zadawać sobie pytania: co stało się z energią tego kontynentu, jego odwagą, ciekawością i witalnością.

Andrzej Stasiuk, autor „Murów Hebronu”, trafnie zauważa, że Europa robiła rzeczy wielkie i wstydliwe, ale już najwyższy czas, wyjść ze swoich pokojów, rozsunąć firanki i przestać żyć lękliwie w strachu przed kolejnymi Rosjanami, Ukraińcami, czy Białorusinami. O wartości się walczy. Nie wszystko można posiadać. Nie da się wartości otoczyć murem i strażami. Nie liczmy obsesyjnie zysków i strat. Nie umierajmy ze strachu o swój stan posiadania. Ukraińcy przypominają w tej części Europy o Berlinie (1953), Budapeszcie (1956), Pradze (1968) i SZCZECINIE W ROKU 1970. Norwid pisał, że „…wiary nam trzeba – nie dość skry i popiołu..wiary dałeś?…patrz – patrz, jak płonie…” Dzisiaj płoną ukraińskie serca, a my wierząc w wartości najwyższe uwierzmy w siłę UKRAIŃSKIEJ EUROPEJSKIEJ chwili.
 

Sztab organizacyjny:
Inicjator ZPU: Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna.
Partnerzy: Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Caritas Polska; Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Szczecinie

Wsparcie lokalnych samorządów i organizacji w: Goleniowie, Świnoujściu, Maszewie, Nowogardzie, Kaliszu Pomorskim, Dębnie, Gryfinie, Stepnicy, Wolinie, Starej Dąbrowie, Osinie, Kołobrzegu, Starej Dąbrowie.

W czasie akcji „Zachodnie Pomorze Ukrainie” na terenie w/w gmin prowadzona będzie zbiórka: pieniędzy (puszki  Caritasu) oraz na podane na konto Caritas Diecezji Wrocławsko – Gdańskiej Pl. Nankiera 15a, 50-140 Wrocław nr: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948 z dopiskiem ZACHODNIE POMORZE UKRAINIE. Poza tym zbiórki będą prowadzone w czasie całego finału w dniu 2 lutego na terenie Szczecina.

Poza środkami finansowymi zbierać będziemy opatrunki medyczne, termosy oraz termo kubki.

Miejsca zbiórek w poszczególnych miastach:
Goleniów – Miejsce: siedziba Teatru Brama, ul. Zielona Droga 9, Czas: 10.00 – 19.00, tel: 517 443 981
Nowogard – Miejsce: Nowogardzki Dom Kultury (sekretariat), ul. Plac Wolności 7, Czas: 08.00-21.00, Tel: 91 392 62 83
Stepnica – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Portowa 7, Czas: 12.00 – 20.00, Tel: 512 032 455
Maszewo – Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Szkolna 1 A, Czas: 08.00 – 16.00, Tel: 665 085 685
Osina – Urząd Gminy w Osinie 62, Czas: 09.00-15.00, Tel: 605 732 102

APEL DO ARTYSTÓW:
Zachęcamy do zgłoszeń wszystkich tych, którzy w poczuciu swojej solidarności chcieliby  swoim występem wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów.
Koncert Finałowy odbędzie się w dniu 2 lutego na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Zapraszamy każdego, kto chciałby: – wystąpić na scenie, – zagrać koncert lub set DJ`ski, – zrobić happening, wykonać performance, wygłosić manifest.Zapewniamy scenę, nagłośnienie i zaplecze techniczne. Artystom spoza Szczecina gwarantujemy zwrot kosztów dojazdu. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 31 stycznia do godz. 18.00.

Osoba odpowiedzialna za zgłoszenia artystów: Lesja Szulc

e-mail: lesjaszulc@gmail.com
Tel. 600 981 480

W razie pytań odpowiedzą też:
Daniel Jacewicz
Tel. 501 572 186

Marek Kościółek
Tel. 600 976 713

Pozdrawiamy i działamy ! 🙂

Lesja

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie