Connect with us

Goleniów

Zabrakło 379 podpisów

Goleniów. Komisarz Wyborczy w Szczecinie odrzucił wczoraj wniosek grupy mieszkańców o przeprowadzenie referendum o odwołanie burmistrza Roberta Krupowicza.

Opublikowane

w dniu

Jak czytamy w postanowieniu komisarza, chodzi o wniosek mieszkańców gminy Goleniów, złożony w dniu 8 listopada 2021 r. przez
pełnomocnika inicjatora referendum, o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji.

Komisarz odrzucił ten wniosek z powodu stwierdzenia niedającego
się usunąć uchybienia wniosku, polegającego na zebraniu niewystarczającej ilości prawidłowo złożonych podpisów osób popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum.

W uzasadnieniu postanowienia czytamy, że referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10% mieszkańców uprawnionych do głosowania, czyli w gminie Goleniów niezbędna liczba osób to 2 727. 8 listopada 2021 r. pełnomocnik inicjatora referendum złożył wniosek poparty 324 kartami, na których znajdowały się 2885 podpisy osób popierających inicjatywę, jednakże weryfikacja podpisów, przeprowadzona przez Krajowe Biuro Wyborcze w Szczecinie wykazała nieważność 537 podpisów, w tym:

9 – z powodu braku prawa wybieralności
134 – z powodu wad w numerze PESEL (niepełny, wadliwy, brak)
299 – z powodu błędów w imieniu i/lub nazwisku (brak, nieczytelny)
90 – z powodu wadliwie podanego adresu (niepełny, nieczytelny)
5 – z powodu braku podpisu osoby, której dane ujęto w wykazie.

Wniosek o odwołanie Roberta Krupowicza złożyli lokalni działacze „Konfederacji”. „To przez pat śmieciowy. We wrześniu burmistrz nie przedłużył umowy o wywóz odpadów z Goleniowa. Przez prawie dwa tygodnie, śmieci nie były wywożone z miasta – powiedział Radiu Szczecin Marcin Sowiński, lider Konfederacji w Goleniowie.

  • Naszym zdaniem nierealizacja tego zadania gminy, które jest w ustawie, w rozdziale drugim na temat odprowadzania śmieci przez gminę, jest to poważne zaniedbanie. Trzeba więc wprowadzić zarząd komisaryczny w Goleniowie – tłumaczył radiu Sowiński.

red.

powiązane – „Kochan za Stanisławskiego”

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Powiększą Plac Pileckiego

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o postawieniu pomnika Witolda Pileckiego i jego lokalizacji.

Opublikowane

w dniu

Będzie to skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Konstytucji (patrz zdjęcie), który stanie się niedługo częścią powiększonego Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni uznali, że pomnik rotmistrza powinien stać na placu jego imienia, a ponieważ tam stoi Pomnik Niepodległości, więc o skwer gdzie stanie postanowili powiększyć ów plac.

red.

powiązane – „Pomnik Pileckiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie