Connect with us

Goleniów

Za śmieci bez zmian?

Goleniów. W najbliższą środę goleniowscy radni na internetowej sesji zajmą się m.in. ceną za odbiór komunalnych śmieci.

Opublikowane

w dniu

Dotychczas w naszym powiecie tylko gmina Goleniów nie dostosowała swoich uregulowań „śmieciowych” do wymogów ustawowych. Dlatego w innych gminach opłaty za odbiór śmieci są teraz zdecydowanie wyższe – i tak już chyba pozostanie. Jak nam powiedział dzisiaj wiceburmistrz Henryk Zajko, na sesji pod obrady staną te same projekty tzw. „uchwał śmieciowych” co na sesji 5 lutego. Przewidują one m.in. naliczanie ‘opłaty śmieciowej’ w powiązaniu ze zużyciem wody w przypadku mieszkańców domów wielorodzinnych (8 zł za 1 m3 wody, gdy gospodarstwa sortują odpady, kara 16 zł – gdy odstawiane są wyłącznie odpady zmieszane) oraz od osoby zamieszkałej w przypadku domów jednorodzinnych (24 zł miesięcznie w przypadku sortowania odpadów, kara 48 zł gdy gospodarstwo oddaje odpady zmieszane).
Jednak zdaniem Zajki nie jest wykluczone zgłoszenie do nich autopoprawki burmistrza, które są jeszcze cały czas dyskutowane. Ze względu na pandemię oraz jej skutki gospodarcze i finansowe dla mieszkańców, trudno sobie teraz wyobrazić obciążenie lokalnej społeczności znacznie większymi opłatami za śmieci. Może to oznaczać utrzymanie obecnego status quo w cenie śmieci – 12 zł za sortowane i 16 za zmieszane (z uwzględnieniem zmian ustawowych nakazujących ich sortowanie pod sankcja kary finansowej) Takie rozwiązanie oznacza, że wszyscy gminni podatnicy będą nadal dopłacać poprzez budżet gminy do powiększającego się deficytu w gminnej gospodarce odpadami (obecnie w sumie ponad 6 mln zł).

Red.

Powiązane – „Śmieci – co nas czeka?”, „6 mln zł deficytu i dyscyplina klubowa”

Goleniów

50 lecie parafii

Goleniów. Dokładnie dzisiaj przypada pięćdziesiąta rocznica utworzenia parafii pod wezwaniem. Św. Jerzego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

4 marca 1974 roku biskup Szczecińsko – Kamieński ks. Jerzy Stroba podpisał dekret erygujący parafię przy kościele pw. Świętego Jerzego. Czytamy w nim: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, dla pożytku Kościoła św. i dobra duchowego wiernych z Goleniowa oraz okolicznych miejscowości (…) erygujemy nową parafię pw. św. Jerzego w Goleniowie. Nowa parafia powstaje z podziału parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie. Granica parafii przebiega zasadniczo rzeką Iną i dalej poza nią z tym, że do niej należą ulice: Bohaterów Stalingradu (obecnie Spacerowa), Inwalidzka i Fabryczna. Ponadto do nowej parafii należą następujące miejscowości: Bolechowo, Podańsko, Stawno, Tarnówko, Tarnowiec, Zabród i kolonie”. W 1987 roku miejscowości te, poza Zabrodem, weszły w skład parafii w Helenowie.

Następnego dnia, 5 marca, biskup Jerzy Stroba mianował księdza Bogdana Schmidta administratorem nowo utworzonej parafii. Spoczął na nim obowiązek zbudowania parafii od podstaw – zarówno jeśli chodzi o społeczność parafialną jak i bazę materialną. W pracy tej wspierał księdza Schmidta wikariusz – ks. Marek Kałamarz, który zorganizował grupę ministrantów, założył scholę, prowadził chór parafialny oraz grał na organach. 13 czerwca odbyła się pierwsza w dziejach parafii procesja Bożego Ciała. Przeszła ulicami Świerczewskiego (obecnie Andersa), Konopnickiej, Reymonta i Sportową, wracając na plac przy kościele.

Ze sprawozdania duszpasterskiego za 1974 roku wynika, że parafian było ok. 4500, pracowało z w niej 2 księży. Od marca udzielono 94 chrztów, pobłogosławiono 44 małżeństwa, odprowadzono do miejsca wiecznego spoczynku 28 osób, Pierwszą Komunię przyjęło 67 osób, a podczas liturgii rozdano 31 tys. komunii świętych.

Na zdjęciach widok kościoła parafialnego przed wojną i aktualny.

red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Uczcili Bohaterów

Goleniów. Kilkadziesiąt osób zebrało się wczoraj wieczorem 1 marca przed popiersiem Rotmistrza Witolda Pileckiego na skwerze jego imienia.

Opublikowane

w dniu

Przeszli tam z kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po Mszy Świętej za Ojczyznę w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były modlitwy, apel poległych i odśpiewano Hymn Państwowy.

Organizatorem była parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z udziałem goleniowskich harcerzy i Plutonu Różańca.
red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

„Jedenastka” od 11 marca

Goleniów. Nowa linia autobusowa w Goleniowskim Parku Przemysłowym startuje 11 marca.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z otwarciem nowego przystanku kolejowego PKP Goleniów Park Przemysłowy, od 11 marca zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa. Autobus linii 11 będzie jeździł na trasie: Dworzec PKS – Łozienica SKM – GPP Łozienica.

Rozkład jazdy autobusów jest obecnie w fazie pilotażowej, ze względu na brak korelacji kursów pociągów z godzinami pracy zakładów w GPP. Rozkład jazdy oraz schemat linii autobusowej znajduje się na naszej stronie internetowej gminy.

red.

powiązane – „SKM – bilet metropolitalny od września”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie