Connect with us

Goleniów

Za drogo – przetarg unieważniony

Goleniów. Będzie kolejny przetarg na odbiór odpadów komunalnych w gminie, bo oferta PGK jest za droga.

Opublikowane

w dniu

Tak uzasadnia unieważnienie przetargu wiceburmistrz Henryk Zajko. Wczoraj otwarto oferty i okazało się, że złożyła ją tylko komunalna spółka PGK z Goleniowa. Mimo że należy w 100% do gminy Goleniów, jej oferta jest za droga. Problem w tym, że nie wiadomo o ile.
Na stronie BIP gminy pojawił się podpisana przez burmistrza Krupowicza informacja z otwarcia ofert, z której wynika, że PGK zaproponowało 17,716 ml zł brutto, a gmina ma do wydania 7,465 mln zł brutto. Różnica ponad 10 mln zł jest tak duża, że wygląda na pomyłkę – tylko czyją?
Jednak gdy popatrzymy na SIWZ przetargu to zobaczymy, że szacunkowa wartość całkowita zamówienia gminy to 13,823 mln zł netto, czyli ok. 15 mln zł brutto z 8% VAT. W tym przypadku różnica jest znacznie mniejsza – tylko 2,7 mln zł. Nie udało się nam ustalić, czy „za drogo” dla gminy to więcej o 10, czy o 2,7 mln zł?
Jak nam powiedział prezes PGK kierowana przez niego spółka przedstawioną w ofercie cenę 17,716 mln zł brutto, konstruowała w odniesieniu do podanej przez gminę ogólnej masy śmieci przewidzianej do odbioru w czasie obowiązywania zamówienia – 12,8 tys ton. Daje to średnio ok. 1384 zł za tonę śmieci – bez dzielenia na frakcje. W tej cenie są pewnie wszystkie koszty PGK wraz z ceną jaką płaci odbiorcy śmieci na wysypisku. Czy jakiś zysk też– nie wiadomo, bo to przecież spółka gminna.
Do czasu rozpisania i rozstrzygnięcia kolejnego przetargu, gminne śmieci dalej będzie odbierać PGK – w czerwcu w oparciu o starą, obowiązującą do końca tego miesiąca umowę, później pewnie aneksowaną.

red.
powiązane – „14 mln zł za 13 tys ton”

Goleniów

Nowe pojazdy na torach

Goleniów. W minioną sobotę, 25 maja 2024 roku, o godzinie 7.35, w inauguracyjną trasę ze Szczecina Głównego do Świnoujścia wyjechał pierwszy spośród zamówionych przez Województwo Zachodniopomorskie ośmiu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje urząd marszłkowski, następne egzemplarze tych pojazdów (o oznaczeniu fabrycznym 31WE bb) w kolejnych miesiącach będą sukcesywnie pojawiały się na torach województwa zachodniopomorskiego.

Nowe pojazdy przystosowane są do jazdy dwukierunkowej, z prędkością. 160 km/h, i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. W pojazdach zaplanowano 154 stałe miejsca siedzące, 36 uchylnych oraz 273 miejsca stojące, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów w dwóch członach środkowych (wcześniej standardem było 10 miejsc) oraz dodatkowo dwa miejsca dla osób na wózkach w członach skrajnych. W strefach wejścia do pojazdów będą kosze do segregacji odpadów, a w środkowych członach pojazdu zaprojektowano podwójne drzwi, żeby łatwiej wysiadało się z wózkiem czy rowerem. Ta przestrzeń będzie oznaczona fluorescencyjnymi piktogramami, by wejścia dla rowerzystów było wyraźnie widać również po zmroku.

Oprócz stacjonarnych ramp w członie skrajnym dla osób o ograniczonej mobilności, pojazdy zostały wyposażone dodatkowo w lekkie rampy rozkładane, umożliwiające pokonywanie trudności związanych z wsiadaniem i wysiadaniem z niskich peronów. Standardem zwiekszającym bezpieczeństwo podróżnych w pojazdach Województwa jest: wyposażenie ich w łatwo obsługiwalne defibrylatory, objęcie pojazdów monitoringiem wewnętrznym oraz zapewnienie łączności pasażerów z maszynistą pojazdu poprzez sieć intercomów (przy drzwiach wejściowych do pojazdu).

Nowością w tych pociągach będzie 16 szerszych miejsc przeznaczonych np. dla kobiet w ciąży. Poszerzone fotele poprawią komfort podróży również osób z niepełnosprawnościami. Dedykowane miejsce czeka na osoby poruszające się z psem asystującym. Ponadto w przedniej części składu zaprojektowano wydzielone, podwyższone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu. Na szybach będzie specjalna okleina, a na blacie stolika – gra planszowa o stonowanej kolorystyce. Obsługa pojazdu będzie miała też możliwość przygaszenie świateł w tej części pojazdu. Ma to zapewnić osobom ze spektrum autyzmu zwiększony komfort podróży, spokój, wyciszenie.

Koszt nowych ośmiu EZT to 261 448 800 zł brutto – ich zakup ma być dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości do 85 proc. wartości zamówienia.

Pojazdy, których właścicielem jest samorząd województwa, będą użytkowane przez operatora kolejowych pasażerskich przewozów wojewódzkich (aktualnie POLREGIO S.A.). Pociągi z logo Pomorza Zachodniego wyruszają w trasę nawet 270 razy dziennie, przewożąc tysiące pasażerów. W latach 2022 i 2023 z usług kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim skorzystało niemal 8 mln osób. To największa liczba pasażerów od ponad 10 lat.

Dzięki obecnym zakupom tabor kolejowy należący do samorządu województwa będzie jeszcze bardziej nowoczesny, możliwe stanie się wycofanie z ruchu ostatnich wysokopodłogowych EZT serii EN57AL
Dziś flota Pomorza Zachodniego liczy w sumie 72 pojazdy, w tym 40 elektrycznych Impulsów i 12 hybryd.

red.

powiązane – „Nowe przystanki i biletomaty”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Rocznica śmierci Bohatera

Goleniów. Dzisiaj wyjątkowe wydarzenie: jako goleniowska społeczność uczcimy rocznicę śmierci i egzekucji wielkiego polskiego bohatera RTM. WITOLDA PILECKIEGO.

Opublikowane

w dniu

O godz. 21:00 na Placu Rotmistrza Pileckiego, przy Jego pomniku – różaniec w intencji Ojczyzny, o godz. 21:30, w godzinie egzekucji Rotmistrza – APEL PAMIĘCI, w czasie którego oddamy hołd niezłomnemu Polakowi i katolikowi. Prosimy o zabranie flag oraz zniczy.

red.

Kontynuuj czytanie

Goleniów

100 lat!

Goleniów. Dzisiaj burmistrz Krzysztof Sypień wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Goleniowie Jadwigą Kozicką odwiedzili panią Edwardę Wasiluk, która w maju tego roku obchodziła 100 rocznicę urodzin.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, dostojna Jubilatka urodziła się 3 maja 1924 roku w Złotowie. W czasie II Wojny Światowej los nie szczędził Jej dramatycznych przeżyć, wynikających z prześladowań związanych z deportacją na Syberię. Tam od 1940 do 1946 roku Pani Edwarda w bardzo w ciężkich warunkach przeżyła swoje młodzieńcze lata. Po powrocie do kraju wraz z matką i siostrami zamieszkała w Nowogardzie, gdzie uczyła się i pracowała. W 1958 roku zamieszkała wraz z mężem i synami w Kliniskach Wielkich. Tam do emerytury pełniła obowiązki Naczelnika poczty. Pani Edwarda pełniła również wiele innych funkcji. Była ławnikiem oraz radną w gminie Lubczyna. Założyła także w Kliniskach Wielkich Koło Gospodyń Wiejskich. Doczekała się 2 wnuków i 2 prawnuczek.

red.

powiązane – „Diakon z Goleniowa”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie