Connect with us

Aktualności

Z roboczą wizytą

NOWOGARD. Urzędowy portal www.nowogard.pl zrelacjonował wizytę burmistrza Czapli w Maszkowie, gdzie w sobotę 8 września odbędą się dożynki gminne. Czyta się to, jak kartkę z życiorysu Kim Ir Sena.

Opublikowane

w dniu

„W miniony czwartek ubiegłego tygodnia, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla przebywał z wizytą roboczą w Maszkowie, aby na miejscu ocenić stan przygotowań dożynek gminnych. Towarzyszyli mu pracownicy odpowiedzialni za techniczną i merytoryczną stronę imprezy: Aneta Drążewska – dyrektor NDK, Beata Wojewoda z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa oraz Wioletta Gałka z Wydziału Rozwoju Lokalnego i Funduszy. Gości podejmowała żona Sołtysa Edyta Bernach pod jego nieobecność wraz z przedstawicielami rady sołeckiej. Mile, ciepło, sympatycznie. W gronie zainteresowanych osób omówiono dokładnie poszczególne punkty dożynkowego scenariusza, nanosząc niezbędne korekty. Następnie dokonano oględzin każdego miejsca tej uroczej wioski, a pomysłów na zagospodarowanie terenu nie brakowało, w czym celował Robert Czapla, gospodarz dożynek.  W tym kontekście znane powiedzenie – „Pańskie oko konia tuczy” – ma więcej sensu niż mogłoby się wydawać” – ekscytuje się autor relacji, Marian Frydryk.
I dalej: „Robota dosłownie pali się w rękach a efekty widać na każdym kroku. Zapobiegliwi gospodarze zdążyli własnym sumptem pomalować ogrodzenie wokół centralnego placu wsi. Natomiast grupa osadzonych, którymi pracami kieruje koordynator robót publicznych, Jarosław Hołubowski, intensywnie porządkuje całą wioskę, nie szczędząc sił. Dla porównania zamieszczamy zdjęcia jak wygląda sceneria Maszkowa obecnie, a jak podczas dożynek ocenicie państwo sami". (I tu 62 zdjęcia pokazujące Maszkowo, burmistrza osobiście pilnującego każdego szczegółu, wytyczającego kierunki działań, pochylonego nad planami dożynkowej imprezy, etc. -cm)
Wnioski z obserwacji mogą być tylko optymistyczne. M. Frydryk nie waha się, pisze: „Patrząc na tryskających entuzjazmem i dobrą energią organizatorów, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zrobią wszystko by tegoroczne święto plonów wypadło imponująco, jak nigdy dotąd. Podzielając optymizm i ambicje oraz aktywną postawę pań z rady sołeckiej wraz ze wszystkimi mieszkańcami Maszkowa wierzę, że im się uda. Z pewnością będzie kolorowo, wesoło bardzo ładnie i ładnie. Dla nikogo nie powinno zabraknąć smacznych domowych wyrobów kulinarnych, czyli tzw. chłopskiego jadła. Atrakcją będą występy zespołów ludowych, a nawet prawdziwych cyganów, którzy wbrew piosence A. Osieckiej na szczęście się jeszcze ostali.” (zdjęć prawdziwych Cyganów nie ma – cm)

Na tej samej stronie relacja pt. "Osoby skazane porządkują gminę". Na zdjęciach burmistrz Czapla udziela więźniom wskazówek, jak wyciągać zielsko z jeziora.

Ciut niżej teskt pt. "Remont świetlicy w Lestkowie". Fotografie pokazują burmistrza osobiście czuwającego nad remontem. 28 zdjęć z czuwania.

Czytelników pewnie nie zdziwi, że i pobieraniu krwi od obywateli Nowogardu patronuje burmistrz Czapla. Opis w tekście pod poetyckim tytułem "Nowogardzka Akcja Krwiodawstwa pod patronatem burmistrza Nowogardu Roberta Czapli". Autor – M. Frydryk, załącznikiem tylko 16 zdjęć z patronem.

Po więcej odsyłamy do strony www.nowogard.pl

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie