Connect with us

Nowogard

Z deficytem i cięciami wydatków

W czwartek 2 stycznia 2020 r radni podczas sesji uchwalili budżet gminy na rok. 2020. Wcześniej obniżyli niektóre podatki lokalne i wydatki gminy.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Dochody gminy ustalono na blisko 120 mln zł, a wydatki na nieco ponad 122 mln zł przy deficycie na poziomie ok. 2,4 mln zł. Sesja 2 stycznia br została zwołana przez przewodniczącego rady Marcina Nieradkę wbrew woli burmistrza Czapli, który na sesji 20 grudnia 2019 r złożył wniosek o zwołanie sesji rady na 27 grudnia. W związku z tym burmistrz wystosował skargę do wojewody na przewodniczącego Nieradkę twierdząc, że ten postąpił niezgodnie z prawem i oczekuje od wojewody wszczęcia postępowania nadzorczego w stosunku do Nieradki.

Wcześniej na wspomnianej sesji 20 grudnia  opozycyjna w stosunku do burmistrza większość w radzie złożyła 4 wnioski zmian w budżecie na rok 2020 w konsekwencji podjętych wcześniej uchwał o zmniejszeniu podatku od nieruchomości, zmniejszyli wpływy do budżetu gminy z podatków (rolnego, leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków i opłat lokalnych od osób prawnych, fizycznych i innych jednostek organizacyjnych oraz podatków i opłat lokalnych od osób fizycznych – dop. red.) łącznie zmniejszy to o 1,2 mln zł planowane dochody gminy. W następstwie tego radni przegłosowali cięcia w wydatkach. Na promocję gminy „obcięto” łącznie 170 tys. zł. pozostawiając w sumie 45 tys. złotych „Cięcia” dotknęły też imprez gminnych, w tym dożynek: gdzie 55 tys. zł zmniejszono do 15 tys. złotych. O 20 tys. złotych zmniejszono też środki na zakup usług pozostałych – konkursy i materiały wyposażenia. Radni z opozycji (Nowa i PiS”) drastycznie, o ponad 80 procent “obcięli”   wydatki na administrację publiczną, czyli w praktyce m.in. funkcjonowanie urzędu gminy – z 765 tys. zł radni “obcięli” 620 tys.

Nowogard

Siła ssąca gleby

Nowogard. W Nadleśnictwie Nowogard ) w szkółce leśne jest zainstalowany tensomentr.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Woda z roku na rok staje się towarem coraz bardziej deficytowym – mówi Tadeusz Olborski z Nadleśnictwa Nowogard. Bezśnieżne zimy, suche lata z niewielką ilością opadów nie poprawiają sytuacji. Suma opadów w naszej szkółce od 13 maja do 31 lipca wyniosła 87 mm. Tu z pomocą, prócz oczywiście zamontowanej na szkółce deszczowni czy stacji pogodowej, przychodzi nam tensjometr – dodaje leśnik szkółkarz.

Tensjometr jest to proste urządzenie składające się z rurki wypełnionej wodą, zakończonej z jednej strony ceramiczną końcówką wbijaną w ziemię, a z drugiej manometrem, lub elektronicznym wyświetlaczem pokazującym aktualną siłę ssącą gleby. Pozwala to określić kiedy deszczowanie jest konieczne i jak długo powinno trwać, aby sadzonki mogły z niej skorzystać. Wiedza ta pomaga w pełni racjonalnie gospodarować skromnym zapasem życiodajnej wody, w oczekiwaniu na obfitsze opady i prawdziwe śnieżne zimy.

red.

powiązane – „Drzewo w niebezpiecznej siatce”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nowogard dezynfekowany

Nowogard. Nowogardzkie ulice i chodniki są dezynfekowane.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Od pewnego czasu odbywa się dezynfekcja chodników i ulic na terenie miasta w związku z zagrożeniem koronawirusem. Specjalnie do tego celu została przystosowana maszyna, która na co dzień zamiata ulice. Dezynfekcja jest prowadzona cyklicznie w poszczególne dni tygodnia.

red.

powiązane – „3 tysiące za „Kamenę””

Kontynuuj czytanie

Kultura

Inauguracja w NDK

Nowogard. Na 10 września br Nowogardzki Dom Kultury zapowiada inaugurację roku kulturalno-oświatowego.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania przybliżone zostaną sylwetki instruktorów oraz działalność pracowni i zespołów. Start godz. 17:00, sala widowiskowa NDK.

red.

powiązane – „Lato przeniesione na… jesień”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie