Connect with us

Aktualności

Wybieramy parlament

W najbliższą niedzielę, 13 października, udamy się do lokali wyborczych, by wybrać na kolejne 4 lata Sejm i Senat. Lokale, w tych samych miejscach co w ostatnich wyborach, czynne będą od godz. 7.00 do 21.00. Ani wcześniej, ani później nie będzie można oddać głosu. Pamiętać też trzeba o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Opublikowane

w dniu

Podczas niedzielnego głosowania wybierać będziemy 460-osobowy Sejm RP oraz 100-osobowy Senat RP. Kandydaci do obu izb parlamentu umieszczeni zostaną na osobnych kartach do głosowania; po okazaniu dokumentu tożsamości oraz podpisaniu się na spisie wyborców, otrzymamy więc dwie karty, na których możemy znak X postawić tylko w kratce przy jednym nazwisku.

Wybory do Sejmu RP
W 41 okręgu wyborczym, obejmującym Szczecin i kilka powiatów, w tym goleniowski, swoich kandydatów zgłosiło 5 komitetów. Listy ich kandydatów (kolejność na tych listach ustala komitet wyborczy) umieszczone zostaną na karcie do głosowania w kolejności ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą w losowaniu.
* Nr 1 – KW Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 (24 kandydatów);
* Nr 2 – KW Prawo i Sprawiedliwość (24 kandydatów);
* Nr 3 – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (24 kandydatów);
* Nr 4 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (23 kandydatów);
* Nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska (24 kandydatów).

Pamiętajmy, że na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X, wskazując w ten sposób komitet (partię), na którą chcemy oddać swój głos i osobę, którą z tej listy chcemy poprzeć.
Warto wiedzieć, że wśród 119 kandydatów znajdują się również mieszkańcy powiatu goleniowskiego. Na liście PSL – Słomski Piotr z Nowogardu (poz. 2) i Kulinicz Tomasz z Nowogardu (poz. 4), na liście
PiS – Zarębska-Kulesza Magdalena ze Świerczewa gm. Nowogard (poz. 14), na liście SLD – Maślana Dorota z Nowogardu (poz. 18) i Kordzielewski Sasza ze Stepnicy (poz. 21) oraz na liście KO – Łebiński Wojciech (poz. 10).

W naszym okręgu do zdobycia jest 12 mandatów poselskich; w ich podziale uczestniczyć będą te ugrupowania, które w skali kraju przekroczą 5-procentowy próg poparcia. Wybory do Sejmu są wyborami proporcjonalnymi, zatem liczba mandatów dla poszczególnych komitetów zależeć będzie od poparcia, jakie uzyskają. W polskim systemie prawnym oblicza się to metodą d’Honta.

Wybory do Senatu RP
Wybory do Senatu RP odbywają się w okręgach jednomandatowych, a to znaczy, że wygrywa je ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. W naszym, 98 okręgu, o fotel senatora ubiega się dwoje kandydatów (podajemy w kolejności umieszczenia na liście):
1. Kochan Magdalena – parlamentarzystka z Goleniowa zgłoszona przez KO;
2. Kosmal Edward – rolnik z Tychowa gm. Stargard zgłoszony przez PiS.

Znak X stawiamy w kratce przy nazwisku osoby, której chcemy powierzyć mandat senatora. Jak już wspomniano, lokale wyborcze będą czynne do 21.00. I o tej godzinie spodziewać się można pierwszych, sondażowych jeszcze, wyników niedzielnego głosowania. Oficjalne będą znane później. Wtedy też okaże się, dla kogo trzynastka była szczęśliwa, a komu przyniosła pecha.

Nam pozostaje tylko zachęcić mieszkańców powiatu, by zechcieli skorzystać ze swego podstawowego prawa obywatelskiego, jakim jest prawo wyborcze.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie