Connect with us

Aktualności

Wybieramy parlament

W najbliższą niedzielę, 13 października, udamy się do lokali wyborczych, by wybrać na kolejne 4 lata Sejm i Senat. Lokale, w tych samych miejscach co w ostatnich wyborach, czynne będą od godz. 7.00 do 21.00. Ani wcześniej, ani później nie będzie można oddać głosu. Pamiętać też trzeba o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Opublikowane

w dniu

Podczas niedzielnego głosowania wybierać będziemy 460-osobowy Sejm RP oraz 100-osobowy Senat RP. Kandydaci do obu izb parlamentu umieszczeni zostaną na osobnych kartach do głosowania; po okazaniu dokumentu tożsamości oraz podpisaniu się na spisie wyborców, otrzymamy więc dwie karty, na których możemy znak X postawić tylko w kratce przy jednym nazwisku.

Wybory do Sejmu RP
W 41 okręgu wyborczym, obejmującym Szczecin i kilka powiatów, w tym goleniowski, swoich kandydatów zgłosiło 5 komitetów. Listy ich kandydatów (kolejność na tych listach ustala komitet wyborczy) umieszczone zostaną na karcie do głosowania w kolejności ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą w losowaniu.
* Nr 1 – KW Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 (24 kandydatów);
* Nr 2 – KW Prawo i Sprawiedliwość (24 kandydatów);
* Nr 3 – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (24 kandydatów);
* Nr 4 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (23 kandydatów);
* Nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska (24 kandydatów).

Pamiętajmy, że na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X, wskazując w ten sposób komitet (partię), na którą chcemy oddać swój głos i osobę, którą z tej listy chcemy poprzeć.
Warto wiedzieć, że wśród 119 kandydatów znajdują się również mieszkańcy powiatu goleniowskiego. Na liście PSL – Słomski Piotr z Nowogardu (poz. 2) i Kulinicz Tomasz z Nowogardu (poz. 4), na liście
PiS – Zarębska-Kulesza Magdalena ze Świerczewa gm. Nowogard (poz. 14), na liście SLD – Maślana Dorota z Nowogardu (poz. 18) i Kordzielewski Sasza ze Stepnicy (poz. 21) oraz na liście KO – Łebiński Wojciech (poz. 10).

W naszym okręgu do zdobycia jest 12 mandatów poselskich; w ich podziale uczestniczyć będą te ugrupowania, które w skali kraju przekroczą 5-procentowy próg poparcia. Wybory do Sejmu są wyborami proporcjonalnymi, zatem liczba mandatów dla poszczególnych komitetów zależeć będzie od poparcia, jakie uzyskają. W polskim systemie prawnym oblicza się to metodą d’Honta.

Wybory do Senatu RP
Wybory do Senatu RP odbywają się w okręgach jednomandatowych, a to znaczy, że wygrywa je ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. W naszym, 98 okręgu, o fotel senatora ubiega się dwoje kandydatów (podajemy w kolejności umieszczenia na liście):
1. Kochan Magdalena – parlamentarzystka z Goleniowa zgłoszona przez KO;
2. Kosmal Edward – rolnik z Tychowa gm. Stargard zgłoszony przez PiS.

Znak X stawiamy w kratce przy nazwisku osoby, której chcemy powierzyć mandat senatora. Jak już wspomniano, lokale wyborcze będą czynne do 21.00. I o tej godzinie spodziewać się można pierwszych, sondażowych jeszcze, wyników niedzielnego głosowania. Oficjalne będą znane później. Wtedy też okaże się, dla kogo trzynastka była szczęśliwa, a komu przyniosła pecha.

Nam pozostaje tylko zachęcić mieszkańców powiatu, by zechcieli skorzystać ze swego podstawowego prawa obywatelskiego, jakim jest prawo wyborcze.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie