Connect with us

Aktualności

Wybieramy parlament

W najbliższą niedzielę, 13 października, udamy się do lokali wyborczych, by wybrać na kolejne 4 lata Sejm i Senat. Lokale, w tych samych miejscach co w ostatnich wyborach, czynne będą od godz. 7.00 do 21.00. Ani wcześniej, ani później nie będzie można oddać głosu. Pamiętać też trzeba o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Podczas niedzielnego głosowania wybierać będziemy 460-osobowy Sejm RP oraz 100-osobowy Senat RP. Kandydaci do obu izb parlamentu umieszczeni zostaną na osobnych kartach do głosowania; po okazaniu dokumentu tożsamości oraz podpisaniu się na spisie wyborców, otrzymamy więc dwie karty, na których możemy znak X postawić tylko w kratce przy jednym nazwisku.

Wybory do Sejmu RP
W 41 okręgu wyborczym, obejmującym Szczecin i kilka powiatów, w tym goleniowski, swoich kandydatów zgłosiło 5 komitetów. Listy ich kandydatów (kolejność na tych listach ustala komitet wyborczy) umieszczone zostaną na karcie do głosowania w kolejności ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą w losowaniu.
* Nr 1 – KW Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 (24 kandydatów);
* Nr 2 – KW Prawo i Sprawiedliwość (24 kandydatów);
* Nr 3 – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (24 kandydatów);
* Nr 4 – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (23 kandydatów);
* Nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska (24 kandydatów).

Pamiętajmy, że na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X, wskazując w ten sposób komitet (partię), na którą chcemy oddać swój głos i osobę, którą z tej listy chcemy poprzeć.
Warto wiedzieć, że wśród 119 kandydatów znajdują się również mieszkańcy powiatu goleniowskiego. Na liście PSL – Słomski Piotr z Nowogardu (poz. 2) i Kulinicz Tomasz z Nowogardu (poz. 4), na liście
PiS – Zarębska-Kulesza Magdalena ze Świerczewa gm. Nowogard (poz. 14), na liście SLD – Maślana Dorota z Nowogardu (poz. 18) i Kordzielewski Sasza ze Stepnicy (poz. 21) oraz na liście KO – Łebiński Wojciech (poz. 10).

W naszym okręgu do zdobycia jest 12 mandatów poselskich; w ich podziale uczestniczyć będą te ugrupowania, które w skali kraju przekroczą 5-procentowy próg poparcia. Wybory do Sejmu są wyborami proporcjonalnymi, zatem liczba mandatów dla poszczególnych komitetów zależeć będzie od poparcia, jakie uzyskają. W polskim systemie prawnym oblicza się to metodą d’Honta.

Wybory do Senatu RP
Wybory do Senatu RP odbywają się w okręgach jednomandatowych, a to znaczy, że wygrywa je ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. W naszym, 98 okręgu, o fotel senatora ubiega się dwoje kandydatów (podajemy w kolejności umieszczenia na liście):
1. Kochan Magdalena – parlamentarzystka z Goleniowa zgłoszona przez KO;
2. Kosmal Edward – rolnik z Tychowa gm. Stargard zgłoszony przez PiS.

Znak X stawiamy w kratce przy nazwisku osoby, której chcemy powierzyć mandat senatora. Jak już wspomniano, lokale wyborcze będą czynne do 21.00. I o tej godzinie spodziewać się można pierwszych, sondażowych jeszcze, wyników niedzielnego głosowania. Oficjalne będą znane później. Wtedy też okaże się, dla kogo trzynastka była szczęśliwa, a komu przyniosła pecha.

Nam pozostaje tylko zachęcić mieszkańców powiatu, by zechcieli skorzystać ze swego podstawowego prawa obywatelskiego, jakim jest prawo wyborcze.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.

Goleniów. Przewodniczący CZG R-XXI Jacek Chrzanowski opowiada o planach powstania w Goleniowie czystej spalarni odpadów.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Około 20 tysięcy ton frakcji odpadów ma rocznie do spalenia związek 27 gmin, do którego chce przystąpić gmina Goleniów. Goleniów ma pomiędzy bazą PGK, a PEC odpowiednią lokalizację. Ale w grę wchodzi także Łobez, Świnoujście i Drawsko. To nie jedyne plany jakie z gmina Goleniów wiąże R-XXI. Więcej o spalarni, jej technologii, samym R-XXI i jego planach inwestycyjnych oraz koncepcji udziału gminy Goleniów w związku i korzyściach z tego płynących, mówi w rozmowie obok przewodniczący Chrzanowski.

red.

powiązane – „Termiczna obróbka odpadów w Goleniowie?”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czekamy na zaproszenie od burmistrza

Goleniów. Mieszkańcy okolic ulicy Metalowej nie rezygnują z walki o nowa ulicę, a burmistrz mówił o nowym dofinansowaniu jej budowy.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Ich przedstawicielka Irena Henkelman, spotkała się z radnymi. Co mówiła radnym oraz bezpośrednio na zatłoczonej ulicy prezentujemy w materiale filmowym obok.
Na samej sesji przed zwolnieniem chorobowym burmistrz Robert Krupowicz niespodziewanie poinformował, że jest możliwość zwiększonego dofinansowania tej budowy ze środków zewnętrznych.

red.

powiązane – „Metalowa dofinansowana

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Rok szkolny inaczej

Goleniów. Zachodniopomorski Kurator Oświaty mówi nam o rozpoczynającym się we wtorek roku szkolnym.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Magdalena Zarębska-Kulesza potwierdza, że praktycznie w każdej szkole może być nieco inaczej, bo wiele zależy od decyzji dyrektora placówki. To bowiem dyrektorz mają decydujący wpływ na organizacje zająć w nowym roku szkolnym w czasie obostrzeń wynikających z pandemii. Jednak rodzice też nie stracili uprawnień do kontrolowania tego, co się teraz w szkołach będzie działo. Więcej – patrz nagranie.

red.

powiązane – „Matury w powiecie

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie