Connect with us

Aktualności

Wszystkich łączył Święty Jerzy

Z panią Jadwigą Krause, mieszkanką Goleniowa od 1946 roku, rozmawiamy o roli Kościoła katolickiego w budowaniu goleniowskiej społeczności w pierwszych powojennych latach.

Opublikowane

w dniu

"Jak wielu przesiedleńców ze wschodnich rubieży Polski, rzucił nas tutaj powojenny los. Wtedy to był Gołonóg. Razem z mamą, siostrą i bratem przyjechaliśmy z Syberii, dokąd wywieziono nas z Wołynia w 1940 roku (…) Dworzec to był mały drewniany baraczek, miasto w gruzach i tylko gdzieniegdzie całe domy – biednie, smutno. Most na Inie zwalony, brzegi rzeki łączyła drewniana kładka, po której nasza mama bała się przejść. Przeprowadziliśmy ją jakoś, ale póki nie wybudowano mostu, nie przechodziła na drugą stronę rzeki. Nie mieliśmy ze sobą nic, tylko jeden garnek i to, co na sobie – liche odzienie; nawet butów nie miałam. Wyszedł po nas kuzyn i prowadził taką czwórkę oberwańców w kierunku ul. Lipowej, obok kościoła pw. św. Jerzego. To była chyba oktawa Bożego Ciała, bo po przejściu rzeki najpierw usłyszeliśmy śpiew, a potem zobaczyliśmy idącą ulicami procesję – szedł ksiądz z Najświętszym Sakramentem, były chorągwie i bardzo dużo ludzi", wspomina pani Jadwiga.

Pełen tekst rozmowy w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Menadżer skarbnikiem

Goleniów. Andrzej Cieśliński opuścił fotel prezesa PGK i przeniósł się do UMiG – jest nowym skarbnikiem gminy.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami podsumowuje swoja dwuletnia pracę w PGK, mówiąc o aktualnym stanie spółki i jej głównym zadaniu, czyli odbiorze gminnych śmieci. Druga część rozmowy traktuje o wyzwaniach jakie niesie ze sobą funkcja skarbnika. Cieśliński mówi nam dlaczego będąc „menadżerem do wynajęcia” przyjął propozycje burmistrza i czy będzie tylko głównym księgowym budżetu, czy kreatywnym finansistą.

Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Cieśliński za Guzikiewicza

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie