Connect with us

Aktualności

Winny jest przypadek

MASZEWO. Się poprawi, się naprawi, teraz będę już pracowała jak złoto, będą państwo zadowoleni… Burmistrz Jadwiga Ferensztajn tłumaczyła się przed radnymi w sprawie wyników kontroli finansowej gminy. Jak wiadomo, kontrola wykazała szereg bardzo poważnych nieprawidłowości, odpowiedzialnością za które Regionalna Izba Obrachunkowa wini panią burmistrz. A gdzie winę widzi ona sama?

Opublikowane

w dniu

 Dziś (środa 22 listopada 2017) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Maszewie. Główny punkt – wyjaśnienia pani burmistrz. Jeszcze przed sesją wiadomo było, że będzie kabaretowo. Pani burmistrz przekazała radnym pisemne wyjaśnienia. Oto próbka:
„Z uwagi na nadmiar obowiązków w 2016 r. w prognozie WPF nie dokonano zmian”.„Niezaprezentowanie (…) w sprawozdaniu rocznym Rb-28 zobowiązań wymagalnych (200 tys. zł) spowodowane było natłokiem obowiązków księgowych oraz pośpiechem”.  To tylko przykłady tłumaczeń. Reszta była równie błyskotliwa. Generalnie, pani burmistrz przyznała, że w Urzędzie Miejskim jest totalny bałagan, nad którym nie ma kontroli, ale… No właśnie, przy każdej okazji było jakieś „ale”, które miało zmniejszać wagę zarzutów. Winni byli wszyscy wokół: minister Rostowski, który nie dał pieniędzy na halę sportową, marszałek województwa, który zażądał zwrotu dotacji przyznanej na remont ratusza. Ale i tak najlepszy był radny Jan Smolarek, wierny stronnik pani burmistrz i – to ciekawostka – przewodniczący komisji rewizyjnej, która ma m.in. kontrolować działalność pani burmistrz. Śmiało stwierdził, że bardakowi w finansach Gminy Maszewo winny jest… przypadek. Smolarek nie wystąpił z wnioskiem, by winnego aresztować. Radni opozycyjni zażądali, by pani burmistrz złożyła wniosek o natychmiastowe odwołanie skarbniczki, Urszuli Olech – bezpośrednio odpowiedzialnej za katastrofalne wyniki kontroli finansowej w gminie. I tu pani burmistrz Ferensztajn, dotąd pięknie grająca delikatną i wrażliwą kobietkę – nagle zhardziała. Kategorycznie odmówiła mówiąc, że nie czas na ruchy kadrowe. Więc gminnymi finansami nadal będzie rządzić duet Ferensztajn & Olech. Ten sam, co przez ostatnie lata z wiadomym skutkiem. Opozycyjnym radnym nie powiodła się próba obcięcia do minimum wynagrodzenia pani burmistrz. Siedmioosobowa gwardia przyboczna w Radzie Miejskiej nie dopuściła do obniżenia jej pensji. Ale to nie znaczy, że nie czekają jej znacznie poważniejsze problemy. Dwoje radnych – Adam Rojek i Małgorzata Storma-Piotrowska – zapowiedziało złożenie doniesienia do prokuratury w związku z nadużyciami i zaniedbaniami, jakich dopuszczała się Jadwiga Ferensztajn na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pismo trafi do prokuratury w ciągu kilku tygodni.

Szerzej o sesji z występem pani burmistrz w piątkowej GG.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie