Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Powiat

Więźniowie popracują w lesie

Powiat. Wczoraj zostało podpisane porozumienie pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

W naszym powiecie współpraca dotyczyć będzie odpowiednio:

• Zakładu Karnego w Goleniowie i nadleśnictw: Goleniów i Kliniska,

• Zakładu Karnego w Nowogardzie i nadleśnictw: Nowogard i Rokita

Dokument podpisali: podpułkownik Arkadiusz Tomczak – dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Szczecinie oraz Andrzej Szelążek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Porozumienie koncentruje się na umożliwianiu zatrudnienia osadzonych w zakładach karnych przy pracach w leśnych i stanowi wolę współpracy w zakresie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności. W ramach prowadzonych działań resocjalizacyjnych, osoby pozbawione wolności będą kierowane do pracy, w której czynności będą związane z gospodarką leśną. Umowy zostaną zawarte bezpośrednio pomiędzy ośmioma nadleśnictwami a Zakładami Karnym zlokalizowanymi w ich sąsiedztwie. Współpraca w zakresie porozumienia realizowana będzie ponadto poprzez organizację innych wspólnych przedsięwzięć o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym na zasadach odrębnie ustalonych przez strony.

Szczegółowe zasady zatrudniania skazanych określone zostaną w umowach zawieranych bezpośrednio z właściwym zakładem karnym.

red.

powiązane – „Nocleg w szałasie”

Powiat

Nad morze w wakacje najlepiej pociągiem. Wygodnie, taniej i bez korków

Powiat. Marszałek województwa zachodniopomorskiego zachęca do korzystania z pociągów regionalnych
w wakacyjnych podróżach nad morze. To składy jadące do Międzyzdrojów, Świnoujścia
i Kołobrzegu, a także do Mielna oraz Darłowa.

Opublikowane

w dniu

Nie tylko pociągów jest więcej. W weekendy sezon letni przedłużono do końca września. Pociągów w rozkładzie jazdy, obowiązującym od soboty 25 czerwca, znajdziemy więcej niż przed sezonem letnim.

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę.
Najszybszy pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny w weekendy o godz. 8:59, a w dni robocze o godz. 9:15) ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 67 minutach, a do Świnoujścia w 87 minut.
Podobnie jak w roku ubiegłym w wakacyjne weekendy na trasę wyjedzie pociąg Regio „Karsibór” relacji Zielona Góra – Świnoujście – Zielona Góra przez Kostrzyn, Mieszkowice, Chojnę, Gryfino i Szczecin (odjazd ze Szczecina Gł. godz. 8:19), który podobnie jak „Błękitny” na odcinku Szczecin – Świnoujście kursować będzie jako przyspieszony (czas przejazdu ze Szczecina do Międzyzdrojów 70 minut a do Świnoujścia 88 minut).
Nowością jest szybki, weekendowy, bezpośredni pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście kursujący przez Dobiegniew, Bierzwnik, Choszczno, Dolice i Stargard z pominięciem Szczecina Dąbia i Głównego, dzięki czemu czas jego przejazdu np. z Choszczna (odjazd godz. 8:24) do Międzyzdrojów (przyjazd godz. 10:21) będzie krótszy niż 2 godziny, a ze Stargardu (odjazd godz. 9:02) wyniesie jedynie 1 godzinę i 19 minut!
Pozostałe pociągi w zależności od liczby postojów, trasę do Międzyzdrojów pokonają w czasie od 75 do 80 minut, a do Świnoujścia od 90 do 98 minut. Większość pociągów będzie zestawiona z dwóch lub nawet trzech zespołów trakcyjnych, co powinno zapewnić możliwość komfortowej podróży wszystkim chętnym.
Dodatkowe pociągi uruchomione będą także na trasie ze Szczecina do Kołobrzegu, z Koszalina do Mielna oraz ze Sławna i Słupska do Darłowa.
Część pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin, które poza sezonem kursują jedynie w dni robocze, podczas wakacji kursować będzie codziennie. W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 pociągów w każdym kierunku (8 par pociągów).
Podobnie jak w latach ubiegłych wakacyjne pociągi pojawią się na trasie Koszalin – Mielno.
Przez cały rok, także w wakacje, pociągiem dotrzemy także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi te są skomunikowane z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tym roku poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 3 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.
To nie koniec dobrych wiadomości dla podróżnych, bowiem wydłużamy wakacje. Wszystkie wakacyjne, weekendowe pociągi nad morze, a więc do Świnoujścia i Kołobrzegu kursować będą także we wrześniu.

red.

powiązane – „Węzeł Szczecin Kijewo w pełni otwarty”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Bankructwo szpitali?

Powiat. Wszystkie szpitale stoją na skraju bankructwa – powiedziała wczoraj radnym przed sesją prezes Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

W ten sposób prezes Katarzyna Kęcka opisywała też sytuacje kierowanego przez siebie szpitala powiatowego w Goleniowie oraz miejskiego w Nowogardzie. Zgadzał się z jej ocena obecny na sali radny powiatowy, a jednoczesnie dyrektor szpitala w Nowogardzie Kazimierz Lembas. Według niego przy oficjalnym poziomie inflacji ok. 14%, kontrakt z NFZ dla szpitali wzrósł ok. 1,5%. To jego zdaniem w perspektywie finansowej musi generować stratę, a sytuację drastycznie pogorszy wprowadzana od lipca podwyżka płac w szpitalach. Wprawdzie dotyczy ona zarobków etatowych, ale z pewnością wpłynie na roszczenia płacowe zatrudnionych na kontraktach – a tych jest w szpitalach większość.

W związku z tym, co powiedziała prezes Kęcka, radny Lembas zwrócił się do zarządu powiatu o zabezpieczenie w planach finansowych na ten rok, środków na pokrycie spodziewanej straty/zadłużenia szpitala w Goleniowie. Jest to poważny problem dla powiatu, bowiem oczekiwane połączenie goleniowskiego szpitala ze szpitalem na szczecińskich Pomorzanach co raz bardziej się odwleka – może też nie dojść do skutku.

Prezes Kęcka zapowiedziała też otwieranie nowych poradni specjalistycznych przy szpitalu, których oczekują pacjenci – niestety komerycjnych. Jak powiedziała, NFZ nie dał zgody na ich finansowanie.

red.

powiązane – „Starostwo – dysproporcje płacowe”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Węzeł Szczecin Kijewo w pełni otwarty

Powiat. Na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarte łącznice relacji Stargard – Kołbaskowo i Gdańsk – Stargard. Przejezdna jest również na całej długości zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje GDDKiA, były to dwie ostatnie zamknięte łącznice. Teraz już funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła. Dzięki nowym łącznicom o znacznie łagodniejszych łukach, normatywnym pasom włączeń i wyłączeń, jezdniom zbiorczo-rozprowadzającym w ciągu A6 i nowym wiaduktom węzeł zapewnia większą przepustowość, komfort przejazdu i bezpieczeństwo niż przed przebudową.

Ograniczenia prędkości jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie

Jeszcze przez najbliższe około dwa tygodnie, w rejonie węzła, będą obowiązywały ograniczenia prędkości na A6 i DK10. Wynika to z trwających ostatnich prac wykończeniowych i porządkowych. Na łącznicy relacji Stargard – Kołbaskowo zlokalizowany jest jeszcze zjazd na zaplecze budowy, które będzie w najbliższym czasie likwidowane.

Uruchamianie węzła

Pod koniec kwietnia został otwarty nowy wiadukt nad autostradą A6 w ciągu DK10. Oznaczało to znaczące zmniejszenie utrudnień na trasie Szczecin – Stargard. Na czas weekendu majowego wprowadzono ułatwienia przejazdu – ruch dwoma jezdniami autostrady A6. Ostatecznie od początku czerwca przejazd autostradą A6 zaczął odbywać się na stałe dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Od 14 czerwca dostępny jest pełny przekrój jezdni DK10. Dzisiaj wraz z otwarciem ostatnich zamkniętych jeszcze łącznic kierowcy mogą korzystać już z całego węzła. Warto zaznaczyć, że termin zakończenia inwestycji to 18 lipca tego roku, ale już przed wakacjami udało się udrożnić przejazd przez węzeł.

Węzeł po nowemu

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80.
W ramach przebudowy zostały wykonane nowe, szersze wiadukty, pod którymi jest miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice mają łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstał większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Inwestycja kończona przez kilku wykonawców
Z pierwotnym wykonawcą węzła drogowego Szczecin Kijewo – nieistniejącą już firmą Energopol Szczecin – jesienią 2019 roku musieliśmy rozwiązać umowę z powodu nierealizowania prac. Inwestycja była gotowa w zaledwie 20 proc. Wykonane prace zostały zinwentaryzowane i ogłosiliśmy nowe przetargi na dokończenie prac. Zostały one podzielone na mniejsze zadania w celu jak najszybszego ukończenia kluczowego elementu – nowego wiaduktu nad A6. Do końca 2020 roku został dokończony nowy wiadukt nad A6 wraz z północną jezdnią DK10 oraz dwie łącznice. Wiosną ubiegłego roku ruszyły pozostałe roboty na węźle w ramach trzeciego etapu prac.

Dofinansowanie z UE

Przebudowa węzła Szczecin Kijewo była dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie w kwocie 109,76 mln zł było przyznane na cały projekt przebudowy autostrady A6 Szczecin Kijewo – Rzęśnica łącznie z zakończoną w 2020 roku przebudową odcinka Szczecin Dąbie – Rzęśnica.

red.

powiązane – „Starostwo – dysproporcje płacowe”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie