W Warszawie Centralnej będzie o 11:59, czyli po 4 godzinach i 18 minutach. Powrót ze stolicy zaplanowano po godzinie 20:00. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu – przesiadka w kierunku Gorzowa. Składy Pendolino kursują najbardziej komfortowej kategorii Express InterCity Premium (EIP). Na ich pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej.
Nowością na trasie Szczecin – Warszawa będzie także pociąg EIC Bolesław Prus. Ze stolicy wyjeżdża rano, a w drogę powrotną startuje ze Szczecina o 15:36. Czas przejazdu: 4 godziny i 23 minuty. Łącznie do wyboru będzie 9 par połączeń między Szczecinem a Warszawą. W rozkładzie (od 15 grudnia) pojawi się pociąg IC Sukiennice do Krakowa przez Poznań i Łódź. W wakacje jego relacja zostanie przedłużona do Zakopanego. Do Krakowa będzie można teraz dojechać również składem IC Barbakan, który do tej pory kończył swój bieg w Poznaniu.
Zmiany również na trasach lokalnych Poregio. Województwo Zachodniopomorskie stale rozwija siatkę połączeń regionalnych, dzięki czemu z każdym rokiem zwiększa się liczba pociągów na poszczególnych liniach kolejowych oraz rośnie liczba podróżnych przewożonych pociągami uruchamianymi na zlecenie Województwa.
Zamawiana przez Województwo Zachodniopomorskie praca eksploatacyjna pociągów w ruchu regionalnym w 2022 roku wynosiła 5,873 mln pociągokilometrów, w 2023 roku jej wysokość wyniosła 6,29 mln pockm, w roku bieżącym wynosi 6,78 mln pockm, a w roku 2025 planuje się przekroczenie 7,3 mln pockm.
Nowości w rozkładzie jazdy pociągów 2024/2025 na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na trasach przez Goleniów:
Nowa para pociągów na trasie Szczecin – Świnoujście ułatwiających poranne dojazdy do Szczecina i do Świnoujścia. Oba miasta połączone będą 10 parami całorocznych pociągów.
Dwie nowe pary pociągów na tej trasie w okresie wakacji, co łącznie oznacza 14 par pociągów w wakacje. Ostatni, wieczorny pociąg ze Świnoujścia do Szczecina w wakacyjne i majowe weekendy wyruszy o godz. 22:30, a ze Szczecina do Świnoujścia o godz. 21:50.
Nowa para pociągów na trasie Szczecin – Kołobrzeg uzupełni ofertę w popołudniowym szczycie przewozowym. Szczecin z Kołobrzegiem łączyć będzie w sumie 10 par całorocznych pociągów.
Lepsze będzie skomunikowanie pociągów linii S2 Szczecin – Goleniów – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów z samolotami do i z Warszawy.
Od 1 września 2024 roku pasażerowie kolei regionalnej podróżujący w obrębie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego mogą korzystać z miesięcznego biletu metropolitalnego uprawniającego do korzystania z komunikacji miejskiej Partnerów SKM.
Rośnie także liczba pasażerów korzystających z pociągów należących do Pomorza Zachodniego. W roku 2019 było to 7 029 018 osób, w 2022 – 7 931 405, a w 2023 – 7 926 225 osób. W pierwszym półroczu 2024 r. z połączeń uruchamianych na zlecenie Województwa Zachodniopomorskiego skorzystało 4 038 427 pasażerów. Jest to wyraźna tendencja wzrostowa w porównaniu z wcześniejszymi latami, a warto przy tym zauważyć, że są to dane jeszcze sprzed sezonu wakacyjnego, kiedy liczba przewożonych pasażerów znacznie wzrasta.
red.
powiązane – „Klucze do mieszkań”