Connect with us

Goleniów

Więcej kursów do Załomia

Goleniów. Dodatkowe kursy autobusów szczecińskiej komunikacji miejskiej od grudnia pojawią się na nowo wybudowanej pętli w Załomiu.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, chodzi o linie numer 77 i 96.

  • Jeszcze w tym miesiącu chcemy zakupić kolejne połączenia od Szczecińskiej Sieci Komunikacji Miejskiej – już na komercyjnych warunkach. Jesteśmy dogadani z ZDiTM-em. Kwestia, żebyśmy dookreślili, które połączenia byłyby najbardziej efektywne tak, żeby były optymalne z punktu widzenia pasażerów – zapowiadał w radiu zastępca burmistrza gminy Goleniów Tomasz Banach.

Obecnie w dni powszednie na nową pętlę w Załomiu dojeżdża tylko pięć miejskich autobusów. W soboty, niedzielę i święta nie dojeżdża żaden.

red.

powiązane – „Załom Leśna”

Goleniów

Tym razem konkurs

Goleniów. Burmistrz ogłosił konkurs na dyrektora Goleniowskiego Domu Kultury.

Opublikowane

w dniu

To ewenement, bowiem przez ostatnie lata, zarówno poprzednia dyrektor GDK Aleksandra Holz jak i jej następca Maciej Ratajczyk byli przez burmistrza powoływani na trzyletnie kadencje na to stanowisko bez przeprowadzania konkursu – burmistrz konkurs może przeprowadzać, ale nie musi.

Kandydaci mogą się zgłaszać do 15 stycznia.

red.

powiązane – „Ratajczyk za Holz”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

SKM – jeszcze poczekamy

Goleniów. Zdaniem wiceburmistrza Tomasza Banacha 2 stycznia 2024 r pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej raczej nie pojadą.

Opublikowane

w dniu

Podając tę datę przedstawiciel urzędu marszałkowskiego jako teoretycznie możliwą, warunkował ją gotowością partnerów samorządowych (w tym gminy Goleniów) do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres (dotyczy to w konsekwencji także terminu uruchomienia dla pasażerów gotowego już przystanku „Goleniów Park Przemysłowy”).

Jak nam powiedział wiceburmistrz Banach, tych uzgodnień finansowych nie da się chyba uzyskać. Według aktualnych propozycji gmina Goleniów miała by płacić za dodatkowe połączenia w ramach SKM ok. 2 mln zł rocznie. To zdaniem wiceburmistrza kwota dla gminy nie do przyjęcia – tym bardziej, że większość tych dodatkowych pociągów na linii do Goleniowa skierowana jest do portu lotniczego w Goleniowie. Są to więc połączenia zdecydowanie kierowane do mieszkańców Szczecina i okolic, a nie Goleniowa. Dlatego nie ma powodu by gmina Goleniów za nie płaciła.

Według wiceburmistrza Banacha w drugiej połowie grudnia mają się odbyć kolejne negocjacje partnerów SKM i gmina Goleniów złoży tam swoje propozycje dotyczące zarówno kosztów jakie mają ponieść poszczególne samorządu na połączenia w ramach SKM, jak i wspólnego biletu.

red.

powiązane – „Kiedy ruszy SKM?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Kiedy ruszy SKM?

Goleniów. Potencjalnie pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mogą wyjechać na trasy już od 2 stycznia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Jest to jednak warunkowane gotowością partnerów do współfinansowania zagęszczonej siatki połączeń metropolitalnych. W przeciwnym razie konieczne będzie przesunięcie terminu uruchomienia pociągów SKM na późniejszy okres – poinformował portal wszczecinie Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak podaje portal, rozkłady mają być gęstsze, bez kilkugodzinnych dziur. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy przedstawicieli samorządu województwa z samorządami poszczególnych miast w tym gminy Goleniów. Jeśli zakończą się sukcesem, na wszystkich trzech podszczecińskich liniach ( do Goleniowa, Stargardu i Gryfina) pojawią się po Nowym Roku nowe połączenia. Mają zagęścić siatkę pociągów w godzinach szczytów przewozowych oraz wypełnić dłuższe przerwy pomiędzy pociągami wojewódzkimi już teraz obsługującymi poszczególne trasy.

Na linii S1 (to już oznaczenie pod SKM) Szczecin Gł. – Stargard pojawi się 8 nowych pociągów do Stargardu i 7 ze Stargardu, czyli łącznie z istniejącymi połączeniami, będzie 30 par pociągów.

Na linii S2 Szczecin Gł. – Goleniów (Goleniów Port Lotniczy Szczecin) zaplanowano 8 nowych par pociągów (w tym 5 par do stacji Goleniów Port Lotniczy Szczecin), łącznie dla pasażerów będzie więc 29 par pociągów (w tym 9 par pociągów dziennie na lotnisko).

Na linii S3 Szczecin Gł. – Gryfino przewidziano 9 dodatkowych par pociągów, łącznie z dostępnymi już połączeniami – 23 pary pociągów dziennie.

Na wspólny bilet trzeba jeszcze poczekać. Jedną z najważniejszych korzyści zapowiadanych dla pasażerów SKM ma być wspólny bilet na połączenia kolejowe i komunikację miejską we wszystkich miejscowościach. Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie nie będzie gotowe na 2 stycznia.

– Uruchomienie wspólnego zintegrowanego biletu nastąpi po dokonaniu uzgodnień organizacyjnych i finansowych zaangażowanych w ten etap samorządów oraz zakończeniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie niezbędnych przygotowań technicznych. Do tego czasu w pociągach SKM i pociągach regionalnych obowiązywać będą wyłącznie bilety kolejowe, niezintegrowane z komunikacją miejską w Szczecinie i Stargardzie – tłumaczył portalowi Łukasz Jucha.

Docelowo przygotowany ma zostać bilet okresowy (miesięczny) umożliwiający podróżowanie wszystkimi pociągami regionalnymi, w tym nowouruchomionymi w ramach SKM, a także korzystanie z komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz z komunikacji miejskiej w Goleniowie i Gryfinie (strefa AB) lub dodatkowo jeszcze z komunikacji miejskiej w Stargardzie (strefa AB+).

– Doświadczenia z funkcjonowania podstawowych wersji wspólnego biletu zostaną wykorzystane w procesie rozszerzenia systemu np. o kolejne bilety – mogą to być bilety jedno i kilkudniowe, kwartalne, itp. – dodawał Łukasz Jucha.

Pociągi, które pojawią się w rozkładzie w ramach pierwszego etapu wdrażania SKM nie będą miały własnego oznaczenia. Nie będzie też cyklicznego rozkładu jazdy SKM.

Mocno opóźniona jest modernizacja infrastruktury kolejowej w kierunku Polic. Pierwszych pociągów SKM można się spodziewać na tej trasie na przełomie 2025 i 2026 roku.

red.

powiązane – „Zniknie NEONET?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie