Connect with us

Aktualności

Walka o religię

Z doktorem Zbigniewem Stanuchem, goleniowianinem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawiamy o jego nowej książce „Walka o religię. Katechizacja szkolna i pozaszkolna na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1961”.

Opublikowane

w dniu

"Oczywiście, w tej książce są materiały dotyczące naszego powiatu. Choćby działalność znanej w Goleniowie świętej pamięci siostry Marii, która wraz ze swoim zgromadzeniem znalazła się w Goleniowie w 1949 roku. Dotarłem do materiałów UB, w których ogólne zainteresowanie katechetami konkretyzowało się w odniesieniu do siostry Marii, która znana była w społeczeństwie z niesienia pomocy medycznej potrzebującym. Opisuję również dyskusje mające miejsce w 1956 roku w Goleniowie i Maszewie, po powrocie religii do szkół. Dyskutowano o tym, czy nauczanie religii jest rzeczywiście w szkołach potrzebne. Dokumenty, do których dotarłem, relacjonowały zebrania w szkołach, z udziałem nauczycieli i rodziców. W Goleniowie i Maszewie dominowała opinia, że religia w szkole jest potrzebna. Generalnie z materiałów archiwalnych wynika, że panował w społeczeństwie entuzjazm związany z nadziejami po roku 1956 – w tym wynikającymi z powrotu religii do szkół", mówi Z. Stanuch.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Menadżer skarbnikiem

Goleniów. Andrzej Cieśliński opuścił fotel prezesa PGK i przeniósł się do UMiG – jest nowym skarbnikiem gminy.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami podsumowuje swoja dwuletnia pracę w PGK, mówiąc o aktualnym stanie spółki i jej głównym zadaniu, czyli odbiorze gminnych śmieci. Druga część rozmowy traktuje o wyzwaniach jakie niesie ze sobą funkcja skarbnika. Cieśliński mówi nam dlaczego będąc „menadżerem do wynajęcia” przyjął propozycje burmistrza i czy będzie tylko głównym księgowym budżetu, czy kreatywnym finansistą.

Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Cieśliński za Guzikiewicza

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie