Connect with us

Aktualności

W rocznicę pierwszej mszy

W środę (9 września) dziękczynną mszą świętą w kościele pw. Świętego Jerzego goleniowianie uczcili 70. rocznicę pierwszej w powojennym Goleniowie Eucharystii. Odprawił ją 9 września 1945 roku ks. Franciszek Włodarczyk TCh, który do Goleniowa przybył dzień wcześniej.

Opublikowane

w dniu

Wtedy, w tamtej pierwszej mszy, którą ksiądz Włodarczyk odprawił w maleńkim kościółku św. Jerzego, uczestniczyła nieliczna grupa Polaków, którzy mieszkali w tym czasie w Goleniowie. W środę, wielokrotnie większy po rozbudowie kościół, ledwie pomieścił wszystkich, którzy chcieli w tym ważnym dla goleniowian wydarzeniu uczestniczyć.

Wydarzenie sprzed 70 laty upamiętnia tablica umieszczona na pozostałym po rozbudowie fragmencie przedwojennego kościoła św. Jerzego. Poświęcił ją bp Marian Błażej Kruszyłowicz, a odsłonili burmistrz Robert Krupowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Mituła oraz ks. proboszcz Wacław Nowak. Z tej samej okazji wydana została książka „Ksiądz Franciszek Włodarczyk. Portret kapłana z okresu posługi duszpasterskiej w Goleniowie (1945 – 1953” autorstwa Zbigniewa Stanucha oraz przygotowana okolicznościowa wystawa zdjęć z tamtych czasów.

Jubileuszową uroczystość zakończyła agape oraz koncert „Na chwałę Pana” w wykonaniu grupy „Jesienni” z solistką Joanną Stanuch-Piotrowicz.
 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie