Connect with us
  • zostań pracownikiem Lidla
  • https://www.zabka.pl/franczyza

Aktualności

W poszukiwaniu wspólnej tradycji

W dniach 18-21.10.2018 w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie miały miejsce szóste już warsztaty pieśni wędrownych lirników. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Wokół Tradycji”, realizowanego od blisko 10 lat przez Teatr Kana ze Szczecina.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Na repertuar pieśni złożyły się stare tradycje muzyczne i epickie, praktykowane i rozpowszechniane przez wędrownych muzykantów, śpiewaków i opowiadaczy zwanych dziadami. Nad całością artystyczną przedsięwzięcia czuwał wybitny polski muzyk i badacz tradycji – Jacek Hałas, a gościem specjalnym  warsztatów był Aleś Łoś – białoruski dudziarz, lirnik, multiinstrumentalista, etnograf, historyk i budowniczy instrumentów. Kilkudniowe spotkanie dwóch niezwykłych osobowości muzycznych z Polski i Białorusi było szczególnie interesującym doświadczeniem, w czasie sesji warsztatowych poszukiwano wspólnych tropów, wątków, splotów w polskiej i białoruskiej tradycji lirniczej. Bardzo ważnym punktem warsztatów było również spotkanie z panią Józefą Jurek z Węgorzy, która przez kilkadziesiąt lat w okolicznych wsiach śpiewała wraz z powołaną przez siebie grupą pieśni pogrzebowe. Dzięki pani Józefie udało się odkryć ciekawe pieśni w bardzo interesujących, starych wariantach muzycznych, które zachowały się w tradycji ustnej. W czasie spotkania okazało się również, że niektóre teksty pieśni w bardzo podobnych formach przetrwały w tradycji białoruskiej. Spotkanie z Panią Józefą było więc bardzo interesującym przykładem na to, że mimo skomplikowanej historii można ciągle na naszych terenach odnaleźć osoby znające niezwykle cenny, stary repertuar, a także, że pieśni te są częścią znacznie większej całości –  wpisują się w szerszy kontekst, wykraczający daleko poza granice Polski. Niezwykłej atmosfery spotkań dopełniało wyjątkowe miejsce, jakim jest gościnny ośrodek Katarzyny i Zygmunta Helandów.

Warsztaty zwieńczył niedzielny koncert w kościele w Krzywicach, w ramach którego wykonano pieśni w białoruskich, polskich i polsko-białoruskich wariantach tekstowych i muzycznych. Wspólnie z panią Józefą Jurek wykonana została również pieśń do św. Barbary, a dodatkowym akcentem była kaszubska pieśń z repertuaru Zygmunta Helanda. Koncert, w którym uczestniczyła grupa muzyków, śpiewaków i miłośników tradycji, przyjeżdżających na warsztaty z całej Polski, a także same instrumentarium złożone z kilku lir korbowych wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców Krzywic i gości, dowodząc tym samym, że muzyka tradycyjna, choć coraz mniej obecna w codziennym życiu, ciągle porusza i intryguje.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Bezrobocie w powiecie

Powiat. Jak zmieniał się poziom bezrobocia w roku zarazy i kondycja powiatowego rynku pracy.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Goleniowie Urszula Witkowska, mówi w rozmowie z nami, jak mogą się zmienić urzędu pracy i dlaczego. Dowiemy się też o zmianach na lokalnym rynku pracy w minionym roku. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Dyrektorzy wybrani

Kontynuuj czytanie

Aktualności

PEC – nowe źródła energii

Goleniów. Gwałtowny wzrost kosztów w PEC i odchodzenie od węgla jako paliwa, wymusza poszukiwanie innych źródeł ciepła.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Jakie to źródła i dlaczego rosną koszty w PEC mówi w rozmowie z nami jego prezes Tomasz Majewski.

red.

powiązane – „Ciepło podrożeje

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Na razie szczepimy tylko „Pfizerem”

Goleniów. Szef POLMEDU Bogusław Pilawa mówi jak przebiegł pierwszy tydzień szczepień „przeciwcovidowych”.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Z rozmowy dowiadujemy się czy sam Bogusław Pilawa poddał się szczepieniu i dlaczego, jak wygląda w praktyce procedura rejestracji, ile osób już zaszczepiono i jaką szczepionką, a ile jeszcze pozostało do zaszczepienia. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Petycje szczepionkowe odrzucone

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie