Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

W poszukiwaniu wspólnej tradycji

W dniach 18-21.10.2018 w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie miały miejsce szóste już warsztaty pieśni wędrownych lirników. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Wokół Tradycji”, realizowanego od blisko 10 lat przez Teatr Kana ze Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Na repertuar pieśni złożyły się stare tradycje muzyczne i epickie, praktykowane i rozpowszechniane przez wędrownych muzykantów, śpiewaków i opowiadaczy zwanych dziadami. Nad całością artystyczną przedsięwzięcia czuwał wybitny polski muzyk i badacz tradycji – Jacek Hałas, a gościem specjalnym  warsztatów był Aleś Łoś – białoruski dudziarz, lirnik, multiinstrumentalista, etnograf, historyk i budowniczy instrumentów. Kilkudniowe spotkanie dwóch niezwykłych osobowości muzycznych z Polski i Białorusi było szczególnie interesującym doświadczeniem, w czasie sesji warsztatowych poszukiwano wspólnych tropów, wątków, splotów w polskiej i białoruskiej tradycji lirniczej. Bardzo ważnym punktem warsztatów było również spotkanie z panią Józefą Jurek z Węgorzy, która przez kilkadziesiąt lat w okolicznych wsiach śpiewała wraz z powołaną przez siebie grupą pieśni pogrzebowe. Dzięki pani Józefie udało się odkryć ciekawe pieśni w bardzo interesujących, starych wariantach muzycznych, które zachowały się w tradycji ustnej. W czasie spotkania okazało się również, że niektóre teksty pieśni w bardzo podobnych formach przetrwały w tradycji białoruskiej. Spotkanie z Panią Józefą było więc bardzo interesującym przykładem na to, że mimo skomplikowanej historii można ciągle na naszych terenach odnaleźć osoby znające niezwykle cenny, stary repertuar, a także, że pieśni te są częścią znacznie większej całości –  wpisują się w szerszy kontekst, wykraczający daleko poza granice Polski. Niezwykłej atmosfery spotkań dopełniało wyjątkowe miejsce, jakim jest gościnny ośrodek Katarzyny i Zygmunta Helandów.

Warsztaty zwieńczył niedzielny koncert w kościele w Krzywicach, w ramach którego wykonano pieśni w białoruskich, polskich i polsko-białoruskich wariantach tekstowych i muzycznych. Wspólnie z panią Józefą Jurek wykonana została również pieśń do św. Barbary, a dodatkowym akcentem była kaszubska pieśń z repertuaru Zygmunta Helanda. Koncert, w którym uczestniczyła grupa muzyków, śpiewaków i miłośników tradycji, przyjeżdżających na warsztaty z całej Polski, a także same instrumentarium złożone z kilku lir korbowych wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców Krzywic i gości, dowodząc tym samym, że muzyka tradycyjna, choć coraz mniej obecna w codziennym życiu, ciągle porusza i intryguje.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie