Connect with us

Aktualności

W poszukiwaniu wspólnej tradycji

W dniach 18-21.10.2018 w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie miały miejsce szóste już warsztaty pieśni wędrownych lirników. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Wokół Tradycji”, realizowanego od blisko 10 lat przez Teatr Kana ze Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Na repertuar pieśni złożyły się stare tradycje muzyczne i epickie, praktykowane i rozpowszechniane przez wędrownych muzykantów, śpiewaków i opowiadaczy zwanych dziadami. Nad całością artystyczną przedsięwzięcia czuwał wybitny polski muzyk i badacz tradycji – Jacek Hałas, a gościem specjalnym  warsztatów był Aleś Łoś – białoruski dudziarz, lirnik, multiinstrumentalista, etnograf, historyk i budowniczy instrumentów. Kilkudniowe spotkanie dwóch niezwykłych osobowości muzycznych z Polski i Białorusi było szczególnie interesującym doświadczeniem, w czasie sesji warsztatowych poszukiwano wspólnych tropów, wątków, splotów w polskiej i białoruskiej tradycji lirniczej. Bardzo ważnym punktem warsztatów było również spotkanie z panią Józefą Jurek z Węgorzy, która przez kilkadziesiąt lat w okolicznych wsiach śpiewała wraz z powołaną przez siebie grupą pieśni pogrzebowe. Dzięki pani Józefie udało się odkryć ciekawe pieśni w bardzo interesujących, starych wariantach muzycznych, które zachowały się w tradycji ustnej. W czasie spotkania okazało się również, że niektóre teksty pieśni w bardzo podobnych formach przetrwały w tradycji białoruskiej. Spotkanie z Panią Józefą było więc bardzo interesującym przykładem na to, że mimo skomplikowanej historii można ciągle na naszych terenach odnaleźć osoby znające niezwykle cenny, stary repertuar, a także, że pieśni te są częścią znacznie większej całości –  wpisują się w szerszy kontekst, wykraczający daleko poza granice Polski. Niezwykłej atmosfery spotkań dopełniało wyjątkowe miejsce, jakim jest gościnny ośrodek Katarzyny i Zygmunta Helandów.

Warsztaty zwieńczył niedzielny koncert w kościele w Krzywicach, w ramach którego wykonano pieśni w białoruskich, polskich i polsko-białoruskich wariantach tekstowych i muzycznych. Wspólnie z panią Józefą Jurek wykonana została również pieśń do św. Barbary, a dodatkowym akcentem była kaszubska pieśń z repertuaru Zygmunta Helanda. Koncert, w którym uczestniczyła grupa muzyków, śpiewaków i miłośników tradycji, przyjeżdżających na warsztaty z całej Polski, a także same instrumentarium złożone z kilku lir korbowych wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców Krzywic i gości, dowodząc tym samym, że muzyka tradycyjna, choć coraz mniej obecna w codziennym życiu, ciągle porusza i intryguje.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie