Connect with us

Aktualności

W Polsce rośnie liczba biegaczy! Jak i gdzie biegamy?

Opublikowane

w dniu

Kiedy jesteśmy poza domem, co chwilę, szczególnie rano i wieczorem, na swojej drodze spotykamy biegaczy. W parkach, lasach, a także na bulwarach i ulicach miast. Często również organizowane są jakieś zawody, zaczynające się od krótkich dystansów, a kończąc na maratonach i ultramaratonach. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu pełni aktywność fizyczna. Dlaczego tak chętnie wybieramy bieganie? Pozornie jest to jedno z prostszych rozwiązań, do którego nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Jednak pamiętajmy, że tutaj również musimy pamiętać o solidnym przygotowaniu. Możemy postawić na samodzielną naukę małymi kroczkami, poprosić o wsparcie trenera personalnego lub wybrać się na obóz biegowy, na którym poznamy podstawy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Let’s run!

Jak bieganie wpływa na zdrowie i kondycję człowieka?

Niezależnie czy swoją przygodę zaczniemy od obozu biegowego czy samodzielnych treningów jest to bardzo trafna decyzja. Systematyczne treningi wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, poprawia kondycję i wytrzymałość, a także dobre samopoczucie. W końcu podczas wysiłku wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wszelkie badania potwierdzają, że bieganie to skuteczne przeciwdziałanie niektórym chorobom, na przykład związanych z układem oddechowym, krwionośnym czy nerwowym. Co więcej, regularne treningi wzmacniają odporność, a także budują mięśnie. Dzięki temu zyskujemy nie tylko zdrowie, ale również piękną figurę. Bieganie to świetny sposób na zrzucenie kilku, nadprogramowych kilogramów, walki ze stresem, a także spędzenia miło wolnego czasu.

Jak i gdzie biegamy?

Jak pokazują wszystkie przeprowadzane badania, z roku na rok w naszym kraju przybywa liczba biegaczy. Rośnie też ich świadomość i przygotowanie fizyczne. Kiedyś bieganie utożsamiane było z najłatwiejszą dyscypliną, która dostępna jest dla każdego. Jednak to myślenie się zmieniło, coraz większą wagę biegacze przykładają do kwestii technicznych. Zapisują się na indywidualne konsultacje z trenerami, wybierają się na obozy biegowe, a także sięgają po literaturę branżową. Większość osób biega amatorsko, oscylując na dystansie 5-15km. Na tej samej długości trasy organizowanych jest również najwięcej zawodów. Jednak jak wskazują statystyki, sukcesywnie zwiększa się liczba osób biorących udział w maratonach. Typowy polski biegacz trenuje ok. 2-3 razy w tygodniu.

Tymczasowa moda czy stała dyscyplina?

Bieganie, obozy biegowe, odzież biegowa stały się w ostatnich czasach bardzo popularne. Niektórzy zastanawiają się czy zwiększone zainteresowanie związane jest z faktycznym uświadomieniem sobie zalet tego sportu czy jest to tymczasowa moda, która niedługo przeminie. Tak naprawdę obie opcje są prawdopodobne i na pewno obecni biegacze dzielą się pomiędzy obie te grupy. Jednak bez względu na to, ludzie są coraz bardziej świadomi zalet, a nawet konieczności uprawiania sportu. Ważne, żeby wybrać konkretną dyscyplinę, w której będziemy czuć się dobrze i będziemy spełnieni. Nie każdy może biegać, jednak może dostosować swoje indywidualne potrzeby do sportowej oferty. Bieganie, siłownia, koszykówka, a może joga? Istotne jest zaangażowanie oraz systematyczność ćwiczenia, a kwestia tego co konkretnie wybierzemy staje się drugorzędna.

Materiał powstał przy współpracy z partnerem.

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie