Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Powiat

W niedziele na Msze

Opublikowane

w dniu

Powiat. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w najbliższą niedziele zamiast siedzieć przed telewizorem, pójść na Mszę Świętą do swojego kościoła.

W większości kościołów w naszym powiecie na każdej Mszy może być od 30 do 80 wiernych – a Mszy jest przecież kilka w ciągu dnia. Nie zmieszczą się na pewno wszyscy tak jak przed pandemią, ale warto spróbować bo możliwości są jednak znacznie większe niż jeszcze tydzień temu. W końcu Msza Święta w kościele to nie to samo co w telewizorze…

red.

powiązane – „76 osób na Mszy Świętej”

Powiat

Kolej za miliard niezagrożona

Powiat. Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalna (SKM), która obejmuje także Goleniów, nie jest zagrożona.

Opublikowane

w dniu

Według portalu wszczecinie.pl tak ogłasił Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM). „Z sukcesem doprowadziliśmy do aneksowania umowy o dofinansowaniu inwestycji, dzięki czemu nie grozi nam już utrata tych pieniędzy” – dodawał Walaszkowski.

Jak podaje portal, problematyczne okazało się zrealizowanie inwestycji torowych tego przedsięwzięcia. Spółka Trakcja nie przystąpiła do robót na niektórych odcinkach, argumentując to między innymi szerszym zakresem prac niż ten, który przewidywany był w umowie. To spowodowało duże opóźnienie w budowie, przez co Szczecinowi groziła konieczność zwrotu 512 mln zł unijnego dofinansowania. Udało się jednak temu zapobiec. SOM przekazał właśnie, że podpisano umowę na przedłużenie realizacji zadania.

– Umowa na dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została przedłużona do 31 grudnia 2023. Powodem przedłużenia były kłopoty z terminową realizacją zadań ze strony partnera PKP PLK i zgłaszane problemy wykonawcze związane z rosnącym zakresem robót na zdegradowanych obiektach inżynierskich – tłumaczy Roman Walaszkowski.

Część kolejowa inwestycji, zgodnie z deklaracjami PKP PLK, które otrzymał Szczeciński Obszar Metropolitalny, będzie realizowana w latach 2024-2025. 30 września 2022 roku SSOM wystąpiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o fazowanie projektu.

– Podzieliliśmy dalszą realizację na dwie fazy. Pierwsza zakłada dokończenie inwestycji samorządowych, czyli węzłów przesiadkowych oraz realizację na liniach kolejowych do Gryfina, Stargardu i Goleniowa. Takie działanie jest zaplanowane do końca 2023 roku. Druga faza jest zaplanowana do końca 2025 roku i zakłada dokończenie przebudowy linii kolejowej numer 406 do Polic – mówi Roman Walaszkowski.

Ostatnie szacunki dotyczące kosztu budowy SKM mówiły o łącznej kwocie ponad 800 milionów złotych. Co oczywiste, dzisiaj jest to już nieaktualne.

– Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1 184 mln zł, z czego przyznane już środki pomocowe i dofinansowania to 512 mln zł – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. – 307 milionów złotych to zwiększenie kosztów na części kolejowej. Wnioskujemy o dofinansowanie na poziomie 85% z nowej perspektywy finansowej.

Na budowie SKM dzieje się teraz sporo, choć trudno mówić o szybkiej perspektywie zakończenia prac. Dobiegło już końca wzmacnianie podłoża na jednym z odcinków szlaku Szczecin Gocław – Szczecin Niebuszewo, a podobne prace postępują na innym jego fragmencie. Rozpoczęto roboty rozbiórkowe na stacji Szczecin Skolwin, budowane są także perony na innych stacjach m.in. w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Trwa też budowa węzłów przesiadkowych. Na niektóre odcinki inwestycji wprowadzono wykonawcę zastępczego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma usprawnić połączenie Szczecina z Policami, Gryfinem, Stargardem i Goleniowem. Za przebudowę torów i przystanków odpowiada PKP PLK, a infrastrukturę przesiadkową wokół nich budują gminy.

red.

powiązane – „SKM do Berlina?”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Jodek potasu u strażaków

Powiat. Jodek potasu trafił do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by miało dojść do jakiejkolwiek formy skażenia radioaktywnego, a w konsekwencji do suplementacji jodkiem potasu – zapewnił na antenie TVP1 wiceminister MSW Błażej Poboży.

Opublikowane

w dniu

„Rozprowadzanie jodku potasu po Polsce, jakie prowadzimy od kilku tygodni, jest konsekwencją decyzji podjętej przez kierownictwo naszego resortu po tym, jak doszło do pierwszych walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Kierując się z jednej strony – bezpieczeństwem obywateli, a z drugiej – rutynowymi procedurami wynikającymi z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W ramach województw wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego będą decydowali każdorazowo o najlepszym w każdej miejscowości sposobie dystrybucji. Szkoły wydają się naturalnym miejscem – powiedział w „Kwadransie Politycznym” na antenie TVP1 Błażej Poboży, wiceszef MSWiA, mówiąc o potencjalnym zagrożeniu skażeniem radioaktywnym. Wezwał do śledzenia komunikatów w tej sprawie.

Jak stwierdził wiceszef MSWiA, „tabletkę otrzyma każdy, kto jej potrzebuje, wyłącznie w sytuacji zagrożenia napromieniowaniem ratioaktywnym, co podkreślamy. Ale też nie każdy powinien ją przyjąć – powiedział. I dodał: „Wystarczy tabletek dla wszystkich, którzy będą jej potrzebowali. Szkoły będą tylko miejscem dystrybucji. Nikt nie oczekuje, że w szkole będą one podawane”. – Tabletkę o różnej dawce, w zależności głównie od wieku, należy przyjąć od 24 godzin przed planowaną ekspozycją na bezpośrednie oddziaływanie radioaktywnego jodu do dwóch godzin po rozpoczęciu tej ekspozycji – poinformował wiceminister.

red.

powiązane – „Interna wraca”

Kontynuuj czytanie

Powiat

POSADŹ DRZEWO Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI

Powiat. Czwarta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 29 i 30 września. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Opublikowane

w dniu

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

        Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

red.

powiązane – „Goleniowski Klaster Energii Odnawialnej”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie