Connect with us

Aktualności

Votum zaufania i absolutorium

Na sesji rady miejskiej w Goleniowie, która odbyła się w miniony piątek 28 czerwca, burmistrz Robert Krupowicz otrzymał votum zaufania po przedstawieniu raportu o stanie gminy za rok 2018 i absolutorium za wykonanie budżetu.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

W obecności 19 radnych dokończono przerwaną dwa dni wcześniej sesję i 11 głosami „za” przy 5 przeciwnych oraz 3 wstrzymujących radni udzielili burmistrzowi votum zaufania, a parę chwil potem 13 głosami „za” przy 5 przeciwnych i jednym wstrzymującym się absolutorium .
Najwięcej czasu zajęła radnym czterogodzinna prezentacja, a potem dyskusja nad raportem o stanie gminy za rok 2018. Mimo, że ustawa nakazuje przygotowanie tego raportu burmistrzowi, ten zlecił jego sporządzenie za blisko 20 tys zł firmie zewnętrznej, a sam go tylko formalnie firmował. Burmistrz Robert Krupowicz tłumaczył to tym, że on zrozumiał zapis ustawy o raporcie, jako swoistym audycie stanu gminy. A skoro ma to być audyt, to jego zdaniem najlepiej żeby zrobiła to firma zewnętrzna – w tym przypadku wybrał szczecińskie centrum szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL).  I to jej dwaj przedstawiciele (na zdjęciu stoją za Bartoszem Wilkiem), a nie burmistrz zaprezentowali radnym 130 stronicowy raport. Do nich też kierowali swoje uwagi i pytania radni, oni też na nie odpowiadali. Dwoje radnych – Danuta Faryniarz i Łukasz Mituła – zrecenzowali raport dłuższymi wypowiedziami. Radna Faryniarz wytknęła autorom konkretne błędy merytoryczne w raporcie, na co wyjątkowo zareagował burmistrz, a nie autorzy raportu. Zarzucił nawet radnej konfabulacje. Zebranym trudno było ustalić kto ma rację, bo wymagało to konfrontacji wielu dokumentów. Burmistrz zapowiedział odpowiedź pisemną na postawione zarzuty i dopiero wtedy będzie można to miarodajnie ocenić. Głos w sprawie raportu mogli też zabrać upoważnieni przez co najmniej 50 mieszkańców gminy – ten warunek spełnili  Edward Życki i Bartosz Wilk. Ten pierwszy na sesji być nie mógł, więc zapowiedział pisemną ocenę raportu.  Drugi swoją wygłosił – a była ona umiarkowanie krytyczna. Obie – tak jak wspomniane krytyczne opinie dwojga radnych – nie miały jednak wpływu na wynik głosowania, bo zdecydowała dyscyplina grupowa. Jedenastka burmistrza nad raportem nie dyskutowała, tylko jednomyślnie go poparła. Głosowanie nad absolutorium było tylko konsekwencją udzielonego już wcześnie votum zaufania.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Skutki zarazy dla gminnych budżetów

Powiat. Skarbnik powiatu mówi co czeka budżety naszych gmin i powiatu w związku z ekonomicznymi skutkami zarazy.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Zbigniew Mazur jest nie tylko skarbnikiem powiatu, ale też ekonomistą pracującym naukowo na ZUT w Szczecinie i działaczem PO – „Jako powiat straciliśmy już 800 tyś zł wpływów w stosunku do roku poprzedniego (…) kwiecień jest pierwszym miesiącem, w którym kasy samorządów nie zostały zasilone zaplanowanymi wpływami, co już przekłada się na płynność samorządów (…) jak brakuje pieniędzy to trzeba je pożyczyć i w efekcie ograniczyć aktywność samorządu na innym polu. np. inwestycje…” Mazur mówi, że skutki ekonomiczne zarazy najbardziej dotkną powiat i gminę Maszewo oraz gminy wiejskie. Najmniej gminę Goleniów. Dlaczego? – odpowiedź w załączonej rozmowie.

red.

powiązane – „Od dzisiaj bez opłaty

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sypień pyta o publiczne pieniądze na prywatnym profilu burmistrza.

Goleniów. Dwa pytania do nieobecnego na środowej sesji burmistrza Krupowicza skierował radny Krzysztof Sypień.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Burmistrz był na zwolnieniu lekarskim, a oba pytania dotyczą polityki informacyjnej gminy, która od pewnego czasu koncentruje się prawie wyłącznie na promowaniu Roberta Krupowicza na jego prywatnym profilu na FB „Robert Krupowicz – Twój burmistrz Goleniowa” (to prywatny profil FB, redagowany przez Roberta Krupowicza, a przygotowywany i obsługiwany przez gminnych urzędników za pieniądze podatników). Radny pytał dlaczego opłacane z publicznych pieniędzy i kręcone na zakupionym przez podatników sprzęcie gminne „Fakty” (powołał je po wygraniu ostatnich wyborów samorządowych jednostronną decyzją burmistrz Krupowicz, który jednocześnie sam siebie mianował na redagującego ten serwis), nie są prezentowane na oficjalnej stronie gminy, tylko wyłącznie na prywatnym profilu burmistrza. Radny dziwi się, dlaczego za publiczne pieniądze „Fakty” zajmują się sprawami takimi jak pączki w tłusty czwartek itp. Radny Sypień chciał też, by odpowiedzi na pytania jakie pojawiają się na gminnym profilu FB „Urzędnik Gminy Goleniów” były podpisywane przez odpowiadającego, a nie anonimowe. Uważa, ze tak powinno być także z innymi gminnymi miejscami w sieci – w tym na prywatnym profilu burmistrza. Całe wystąpienie radnego na załączonym filmie.

Pytania radnego Sypienia są w istocie pytaniami o to, czy mamy w gminie prywatny środek masowego przekazu redagowany przez burmistrza, a utrzymywany za spore publiczne pieniądze – znacznie większe niż jest to w przypadku normalnych, prywatnych gazet lub portali. Każdy kto zajrzy na ten profil zobaczy tylko lans i propagandę sukcesu, podane profesjonalnie i ze świadomością celu jaki chce uzyskać burmistrz Krupowicz – żadnych trudnych spraw gminnych, tylko usypiająca papka i lukrowany lansik. Paradoksalnie burmistrz w ten sposób pokazuje swoją słabość – w końcu nie sztuka robić takie medium czyimiś rękami i za nie swoje pieniądze. Warto przypomnieć, że zarówno gminne „Fakty” jak swój profil na FB powołał, kiedy przestraszył się niewygodnych pytań dziennikarzy na konferencjach prasowych, których nie bał się wcześniej choćby burmistrz Wojciechowski, a teraz jego najbliżsi współpracownicy – w konsekwencji niczym Papkin zrejterował i… normalne konferencje prasowe z wieloletnią tradycją w naszej gminie po prostu zlikwidował.

Niech „Robert Krupowicz – Twój burmistrz Goleniowa” pokarze co naprawdę potrafi jako redaktor i poprowadzi swój prytany profil za własne pieniądze i osobiście – bez opłacanej przez podatników pomocy kilku urzędników. Tak jak to robi prywatnie choćby radny Mituła – uzyskując niewiele mniejszą poczytność. Swoją drogą propozycja radnego Sypienia co do podpisywania autorów wpisów i odpowiedzi na prywatnym profilu FB burmistrza skończyła by się dla Krupowicza kompromitacją. Wszak pisane w pierwszej osobie posty nie są jego autorstwa – z bardzo nielicznymi tylko wyjątkami. Takimi jak o Trzaskowskim i ich podobnych upodobaniach.

Tymczasem kryzys finansowy wynikający z zarazy dotyka także finanse gminy i będzie zmuszał do oszczędności. Czy w związku z tym burmistrz zacznie od siebie i zaproponuje oszczędności w gminnej propagandzie? – wręcz przeciwnie, raczej ja wzmocni. Chyba, że radni – także ci z 11-tki burmistrza – przestaną „przymykać oko” na jego propagandową prywatę i wezmą w obronę interes swoich wyborców. Bo interesy tych ostatnich i burmistrza niestety nie są tożsame…

red.

powiązane – „Krupowicz jak Czapla

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Śmieci – co nas czeka za tydzień?

Goleniów. Za tydzień, 1 czerwca w gminie Goleniów zaczną obowiązywać nowe regulacje przy odbiorze śmieci. Jak się do tego mają przygotować mieszkańcy domów wielorodzinnych, domów jednorodzinnych i nieruchomości niezamieszkałych?

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

O tym co nas czeka już w czerwcu i dlaczego ten miesiąc będzie okresem przejściowym, mówi w załączonej rozmowie z nami prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Goleniowie Andrzej Cieśliński.

red.

powiązane – „PGK walczy o czwarta gminę

Kontynuuj czytanie
Reklama

Na czasie