Connect with us

Nowogard

Usuną pomnik?

Nowogard. Procedura usunięcia komunistycznego pomnika w Nowogardzie rozpoczęta.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, tuż przed wyborami parlamentarnymi wszczął ją ówczesny wojewoda zachodniopomorski. Zbigniew Bogucki wysłał do prezesa IPN wniosek o opinię czy monument na pl. Wolności podpada pod ustawę dekomunizacyjną. Ta zabrania propagowania symboli totalitarnych w przestrzeni publicznej, wcześniej już były sygnały od historyków, że właśnie tak jest.
Poza tym jest też uchwała rady miasta w sprawie usunięcia pomnika, której burmistrz Robert Czapla nie realizuje od lat – mówi Bogucki.

  • Toczyły się rozmowy. Była uchwała rady miasta. Do końca liczyłem na to, że będzie jakieś rozwiązanie koncyliacyjne, to znaczy, że jednak organ wykonawczy wykona tę uchwałę. Ja też nie ukrywam, podejmowałem rozmowy z panem burmistrzem w tej kwestii. One nie doprowadziły do jakichś konstruktywnych rozwiązań, więc ostateczna decyzja, którą wtedy jeszcze jako wojewoda mogłem podjąć, to wszczęcie postępowania. – mówił radiu Bogucki.

Jeśli opinia IPN będzie dawała zgodę na usunięcie pomnika, burmistrz Robert Czapla będzie mógł jeszcze odwołać się do ministra kultury, a w kolejnej instancji do sądu administracyjnego. Mam nadzieje, że nie będzie takiej potrzeby – mówił radiu prezes stowarzyszenia Patriotyczny Nowogard Mirosław Berezowski

  • Nie ulega najmniejszej wątpliwości, jaka powinna być decyzja. XXI wiek, 2023 rok, a ten obiekt w dalszym ciągu stoi. – mówi Berezowski.

Pomnik postawiono z inicjatywy powiatowego komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zostało odsłonięty 7 listopada 1972 na pamiątkę wybuchu bolszewickiej rewolucji w Rosji. W 1995 roku umieszczono na nim tablicę z napisem „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej”.

red.

powiązane – „TYMEK bez wejściówek”

Nowogard

Hulajnogi na Dzień Kobiet.

Nowogard. Licznie zgłoszona potrzeba powrotu płatnych hulajnóg na nowogardzkie ulice będzie zaspokojona.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, po przeprowadzeniu negocjacji z firmami oferującymi świadczenie tego typu usług ustalono, że od 8 marca br. hulajnogi będą dostępne do użytkowania przez mieszkańców Nowogardu.

red.

powiązane – „Rozbudowa Autoneum”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Rozbudowa Autoneum

Nowogard. Działająca od lat w Nowogardzie firma ogłosiła plany rozbudowy.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Autonemum, która projektuje i wykonuje rozwiązania akustyczne i termiczne do samochodów, planuje rozbudowę swojego zakładu w Nowogardzie i zwiększenie zatrudnienia z 350 do prawie 400 osób. Inwestycja ma być zakończona na przełomie roku 2024/2025.

red.

powiązane – „Prawie 3,5 mln drożej”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Prawie 3,5 mln drożej

Nowogard. Wykonawca wycofał się z przetargu na przebudowę Placu Wolności w Nowogardzie. Nowy chce znacznie więcej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, inwestycja pn. „Rewitalizacja Miasta Nowogard – Zagospodarowanie Placu Wolności” dostała dofinansowaniz z programu „Polski Ład” kwotę ponad 4.263 mln zł, jednak w wyniku przetargu, który miał miejsce w grudniu 2023, najniższa kwota zaproponowana przez ewentualnego wykonawcę wynosiła 4.900 mln zł. Na ostatniej sesji zabezpieczona została brakująca kwota blisko 700 tys. zł.

Jednak wykonawca wycofał się z oferty argumentując, że źle wyliczył koszty. W takiej sytuacji przetarg został unieważniony i rozpisano kolejny. Zgłosił się tylko jeden oferent, który zaproponował kwotę 8.400 mln zł.

W związku z tym, burmistrz złożył wniosek o zwołanie w najbliższym czasie sesji Rady Miejskiej, by rada uchwaliła przyznanie dodatkowych środków na tę inwwestycję – potrzeba zabezpieczyć brakującą kwotę blisko 4 mln zł, aby oczekiwaną przez mieszkańców Nowogardu inwestycję zrealizować. Burmistrz twierdzi, że pieniądze w budżecie są i żadna zaplanowana inwestycja w budżecie na rok 2024 nie jest zagrożona. Burmistrz proponuje radnym, aby przesunąć wolne środki z rezerw na ten cel, czyli takie, które nie są zaangażowane. Jeżeli radni nie zgodzą się na to, to gmina będzie musiała zwrócić pozyskana kwotę i remont Placu Wolności przesunie się w czasie na kolejne lata.

red.

powiązane – Remont za 5 mln zł

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie