Connect with us

Aktualności

Uroczyście i pracowicie

STEPNICA. Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Stepnicy odbyła się 22 listopada 2018 r. Uczestniczyli w niej wszyscy radni oraz sołtysi i przedstawiciele gminnych instytucji.

Opublikowane

w dniu

Sesja składała się z trzech bloków. Pierwszy – uroczysty, podczas którego wręczono radnym oraz burmistrzowi zaświadczenia o wyborze oraz przyjęto od nich ślubowanie (większość dodała: „Tak mi dopomóż Bóg”), poprowadziła najstarsza radna Barbara Kierzynkowska. Kolejnym były wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady. Na funkcję przewodniczącego zgłoszono jedną kandydatkę – Agnieszkę Markowską, którą w głosowaniu tajnym poparło 14 radnych, jeden wstrzymał się od głosu Po ogłoszeniu wyników nowa przewodnicząca Rady Miejskiej przejęła prowadzenie dalszej części sesji. Jej pierwszym punktem był wybór wiceprzewodniczących Rady Miejskiej; zostali nimi Marek Kleszcz i Andrzej Nowak. Następnie rada przyjęła ślubowanie burmistrza Andrzeja Wyganowskiego.

Trzeci blok miał już wyraźnie charakter roboczy. Radni podjęli uchwałę w sprawie powołania stałych komisji Rady Miejskiej i określenia przedmiotu ich działania, a następnie uchwałami powołali składy osobowe tych komisji. W kadencji 2018 – 2023 stepnicka rada będzie miała cztery stałe komisje: komisję ds. gospodarki i budżetu (przewodniczący Marek Kleszcz), komisję ds. społecznych (przewodnicząca Anna Bochniarz-Mutkowska, komisję skarg, wniosków i petycji oraz komisję rewizyjną. Przewodniczący dwóch ostatnich wybrani zostaną na ich najbliższym posiedzeniu. Wszyscy funkcyjni startowali z listy KWW Andrzeja Wyganowskiego (na 15 radnych – 14 weszło z tej listy, jeden – z KWW Gmina dla Mieszkańców).

Na koniec radni przyjęli 7 tzw. okołobudżetowych uchwał,  m.in. w sprawie stawek podatku od nieruchomości i pojazdów. Jak należało się spodziewać, w punkcie „Wnioski i zapytania radnych” pojawiła się sprawa planowanej budowy przetwórni sadzy w Stepnicy. Podniósł ją radny Sasza Kordzielewski. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu GG.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie