Connect with us

Aktualności

Udało się?

OSINA. Czwarty rok w gminie prowadzona jest walka z uciążliwym, a czasami i niebezpiecznym chwastem: barszczem Sosnowskiego. Wygląda na to, że walka będzie wygrana.

Opublikowane

w dniu

Jeszcze pięć lat temu mieszkańcy Węgorzyc żyli w gąszczu olbrzymich roślin, przywleczonych za komuny z Kaukazu przez "wybitnych ekspertów od gospodarki rolnej". Zielsko, którym eksperci chcieli karmić krowy, okazało się nieprzydatne, ale nieprawdopodobnie żywotne. Ma też fatalną cechę: w upały wydziela opary powodujące podrażnienia skóry, a jego sok powoduje trudno gojące się poparzenia. Barszcz znalazł w Polsce doskonałe warunki do rozwoju i rozprzestrzenia się błyskawicznie.

W 2009 roku władze gminy Osina wspólnie z właścicielami gruntów zasiedlonych przez barszcz podjęły akcję zwalczania chwastu. Początkowo efektów nie było. W końcu, kiedy zabiegi zaczęto przeprowadzać systematycznie, dokładnie i nie żałując herbicydów, rośliny zaczęły ginąć. Dzisiaj tam, gdzie parę lat temu był gąszcz wysokich łodyg barszczu, są jedynie pojedyncze, wątłe krzaczki, które przed jesienią zostaną zniszczone.

Niestety, w ślady gminy Osina nie idą inne. Barszcz tworzy spore i coraz większe skupiska na terenie gminy Nowogard, m.in. w Długołęce.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie