Connect with us

Aktualności

Uczę kontaktu z Panem Bogiem

Z księdzem Tomaszem Pietrzakiem z Towarzystwa Chrystusowego, katechetą w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie, kapelanem Zakładu Karnego, rozmawiamy o nauce religii w szkole.

Opublikowane

w dniu

– To jest przedmiot wielowymiarowy, ponieważ od strony intelektualnej musimy wypracować w uczniu formację intelektualną jako podstawę do dalszego doświadczania wiary. Natomiast nie może w tym być przesady, bo nie mamy do czynienia ze studiami teologicznymi, czy z jakąś formą propedeutyki, ale z doświadczeniem człowieka młodego, często w różnych aspektach poszukującego. On zadaje też pytania egzystencjalne i szuka na nie odpowiedzi. Otrzymuje je w wielu przestrzeniach życia społecznego, ale niekoniecznie te odpowiedzi do niego trafiają, rozwiązują jego problemy. Katecheza jest w tym przypadku żywym dialogiem. Tutaj zwróciłbym uwagę na mocny aspekt słuchania drugiego człowieka na wielu płaszczyznach, żeby zrozumieć, co on właściwie mówi: poprzez swoje zachowanie na lekcji, ubiór, styl bycia. Wiemy, że dzisiejsi młodzi ludzie są bardziej informatyczni niż refleksyjni. Mamy zdecydowany przerost ilości informacji nad umiejętnością ich zrozumienia i zanalizowania – mówi ks. Pietrzak.

Pełen tekst rozmowy w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie