Connect with us

Goleniów

Uczcili pamięć Bohaterów

Goleniów. We wczorajszy wieczór 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyły się uroczystości zorganizowane przez parafię pw. św. Katarzyny w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Innych, przygotowanych przez władze samorządowe, nie było – chociaż miasto było udekorowane narodowymi flagami. Ani burmistrz, ani starosta, ani inni oficjalni przedstawiciele miejscowych władz samorządowych nie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów i w uroczystościach nie wzięli udziału. Nie było też uczniów lokalnych szkół, przedstawicieli innych niż strażacy służ mundurowych oraz przedstawicieli instytucji państwowych. Jedynie wcześniej, o godzinie 11:00 starosta goleniowski Tomasz Stanisławski w towarzystwie zastępcy burmistrza gminy Goleniów Anity Jurewicz samotnie złożyli kwiaty pod pomnikiem na Placu rtm. Witolda Pileckiego.

O godz. 18:00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odprawiona została uroczysta Msza Święta w int. Ojczyzny i bohaterów podziemia antykomunistycznego. Eucharystii przewodniczył ks. Rafał J. Sorkowicz SChr., który w kazaniu cytował m.in. Zbigniewa Herberta:

„nie opłakała ich Elektra

nie pogrzebała Antygona

i będą tak przez całą wieczność

w głębokim śniegu wiecznie konać

przegrali dom swój w białym borze

kędy zawiewa sypki śnieg

nie nam żałować – gryzipiórkom –

i gładzić ich zmierzwioną sierść

ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

„Wydaje mi się, że podejmuje się walkę nie dla wygranej, bo to by było zbyt łatwe, i nie dla samej walki, ale w obronie wartości, dla których warto żyć i za które można umrzeć […]. Musi być element walki i musi być założona w tej walce także przegrana, ale w imię wartości, które będą dalej żyły”.

Po Mszy Świętej, odbył się uroczysty przemarsz na Plac rtm. Witolda Pileckiego, gdzie oddano cześć żołnierzom niezłomnym. W czasie przemarszu wybrzmiały słowa św. Jana Pawła II o chronieniu dziedzictwa Polski oraz ballada o rtm. Pileckim. Okolicznościową przemowę wygłosił przedstawiciel Rady Parafialnej p. Marek Dębiński. Odśpiewano Hymn Narodowy, zapalono znicze, wielu obecnych złożyło wiązanki kwiatów. Przy pomniku wartę pełnili harcerze z goleniowskiego Hufca ZHP.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament, z inicjatywy Prezydenta RP ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego – „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Cześć i chwała Bohaterom!

W piątek (3 marca) odbędzie się poruszający spektakl-monodram „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu rzeszowskiego aktora Przemysława Tejkowskiego, w Goleniowskim Domu Kultury o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Parafia pw. św. Katarzyny zapraszamy także na Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski, w św. Katarzynie, w nocy z piątku na sobotę (z 3 na 4 marca) – o 21:00 Apel Jasnogórski w int. Ojczyzny oraz Adoracją w duchu Medjugorskim. Całą noc, nasze parafialne wspólnoty, będą czuwać i modlić się przed Najświętszym Sakramentem w intencji naszej ukochanej Ojczyzny.

red.

powiązane – „Rany przewlekłe można leczyć w Goleniowie”

Goleniów

Adoracja i pielgrzymka

Goleniów. Dzisiaj Pierwszy Piątek miesiąca Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 2 czerwca na sobotę 3 czerwca będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Opublikowane

w dniu

2 czerwca w Pierwszy Piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00.
A 3 czerwca, w Pierwszą Sobotę miesiąca rano po Mszy Św., o godz. 7.45 startuje piesza pielgrzymka rodzin do Krępska

W parafii pw. Św. Jerzego w Pierwszą Sobotę miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dzień Dziecka w Goleniowie

Goleniów. GoFeR – Goleniowski Festiwal Radości to przedwakacyjna propozycja na wspólne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi wśród zieleni Parku 750-lecia Goleniowa.

Opublikowane

w dniu

Jak podają organizatorzy, tego dnia Park Miejski zamieni się w kolorową krainę dziecięcej wyobraźni. Będzie na Was czekać wiele atrakcji! Strefa gastro, strefa animacji, warsztaty, gry oraz dziecięce koncerty.

Na scenie:

14.15 Mała Ina
14.30 Dance colour Studio
15.00 Kamil Żongler
15.30 Szkoła Muzyczna I go stopnia
16.05 Szkoła Muzyczna Yamaha
16.30 Studio wokalne GDK
17.10 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood & Brass Band
17.30 Koncert Niespodzianka

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dzień Dziecka w sołectwach

Goleniów. Sołectwa Białuń, Pucice i Czarna Łąka zapraszają dzieci i rodziców w sobotę i niedzielę do rodzinnej zabawy.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakatach obok.

red.

powiązane – „Będzie apelacja”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie