Connect with us

Goleniów

Tyle kosztowała „Mila”

Goleniów. Blisko 170 tysięcy złotych kosztowała organizacja i przeprowadzenie tegorocznej – 33. – odsłony biegów „Goleniowskiej Mili Niepodległości”.

Opublikowane

w dniu

A dokładnie, według dzisiejszej informacji dyrektora OSiR Andrzeja Łukasiaka, 166 tysięcy złotych. Wpływy, to 128 tysięcy złotych. Złożyły się na tę sumę wpłaty sponsorów imprezy oraz opłaty za pakiety startowe. Różnica ok. 40 tyś zł pomiędzy kosztami, a wpływami została pokryta z pieniędzy zaplanownych w budżecie OSiR. Pakiety startowe dla dzieci i młodzieży kosztowały 7 zł od osoby, a w biegach głównych – mila i 10 km – 60, 80 i 120 zł w zależności od terminu wykupienia (im wcześniej tym taniej). W tegorocznych biegach wzięło udział ok. 2500 biegaczy w różnym wieku.

W biegach głównych kobiet i mężczyzn pula nagród pieniężnych dla pierwszych 6. miejsc (w sumie 24. miejsca płatne) wyniosła 27 tys zł.
Zwycięzcy otrzymali po 2 tys zł, a pozostali odpowiednio mniej.

Od lat głównym sponsorem goleniowskich biegów jest „Gaz-System”, a poza tym wiele różnych podmiotów gospodarczych i instytucji. Według dyrektora Łukasiaka w tym roku wiele firm zrezygnowało ze sponsoringu z powodów związanych z pandemią.

Jak nam powiedział dyrektor Łukasiak, w tym roku wszystkich uczestników było mniej niż w ostatnim, poprzedzającym pandemię roku 2019, kiedy w biegach wzieło udział ok. 3 tys biegaczy. Rekordowy pod tym względem był rok 2014, kiedy to stratowało ok. 3,7 tys biegaczy. Zdaniem dyrektora Łukasiaka ta ostatnia liczba wyznacza poziom frekwencji możliwy do uzyskania w każdym roku. Dyrektor tegoroczną „Milę” uważa za udaną, bo mimo obowiązujących wciąż obostrzeń zarówno biegaczy jak i kibiców nie zabrakło, pogoda było dobra, a same biegi główne na dobrym poziomie sportowym. Większych kłopotów organizatorzy nie mieli i udało się ją przeprowadzić sprawnie i efektownie. Ostateczna ocena należy oczywiście jak zawsze do uczestników i kibicujacych im mieszkańców.

red.

powiązane – „33. Goleniowska Mila Niepodległości za nami”

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Powiększą Plac Pileckiego

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o postawieniu pomnika Witolda Pileckiego i jego lokalizacji.

Opublikowane

w dniu

Będzie to skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Konstytucji (patrz zdjęcie), który stanie się niedługo częścią powiększonego Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni uznali, że pomnik rotmistrza powinien stać na placu jego imienia, a ponieważ tam stoi Pomnik Niepodległości, więc o skwer gdzie stanie postanowili powiększyć ów plac.

red.

powiązane – „Pomnik Pileckiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie