Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Ty decydujesz!

W niedzielę, 21 października, wybory samorządowe. To my, mieszkańcy miast i wsi, zdecydujemy komu na najbliższe 5 lat powierzymy stery naszych małych ojczyzn. Każdy głos się liczy, więc skorzystajmy z prawa, jakie daje nam Konstytucja RP. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do 21.00.

Opublikowane

w dniu

Kogo wybieramy?

 

W niedzielnym głosowaniu wybierać będziemy organy wszystkich szczebli samorządu terytorialnego: sejmik wojewódzki, radę powiatu i rady gminne (w określeniu tym mieszczą się rady miejskie) oraz burmistrzów i wójtów. Nie wybieramy marszałka ani starosty, bo zgodnie z Kodeksem wyborczym są oni wybierani odpowiednio przez sejmik wojewódzki i radę powiatu.
W bezpośrednich wyborach wybieramy burmistrzów (gminy Goleniów, Nowogard, Maszewo i Stepnica) oraz wójtów (gminy Osina i Przybiernów). Tam, gdzie o najważniejszy urząd w gminie ubiega się dwóch kandydatów (Przybiernów, Stepnica, Osina), rozstrzygnięcie zapadnie już 21 października. W pozostałych gminach (Goleniów i Nowogard po 5 kandydatów, Maszewo – 4) dojdzie najpewniej do drugiej tury wyborów. Ta zgodnie z Kodeksem odbędzie się 4 listopada.

Gdzie głosować?

Znowelizowany Kodeks wyborczy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców przywrócił wielomandatowe okręgi wyborcze; dot. to dwóch gmin – Goleniowa i Nowogardu. I tam zmieniono liczbę okręgów wyborczych do 3, a także granice obwodów. To oznacza, że wiele osób może być „przypisanych” do innego obwodu niż w poprzednich wyborach samorządowych. Żeby w dniu wyborów nie szukać, gdzie możemy zagłosować, radzimy zainteresować się z tym wcześniej. Informacje o siedzibach komisji obwodowych oraz ulicach i miejscowościach w ich granicach, znajdują się na obwieszczeniach i na stronach www. gmin.
W Gminie Goleniów jest 18 obwodów stałych oraz 3 odrębne. Ich wykaz w papierowym wydaniu GG.

Jak głosować?

Karta do głosowania będzie miała formę „płachty”. W przypadku okręgów wielomandatowych, będzie to zadrukowana z jednej strony karta, na której umieszczeni zostaną kandydaci zgłoszeni przez komitety. Kolejność list została wylosowana przez komisje wyborcze, kolejność kandydatów na listach ustalały komitety, które ich zgłaszały. Dotyczy to kart do głosowania na radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych powiatowych i radnych rad gmin Goleniów i Nowogard.

Głosujemy na nich w ten sposób, że na każdej z kart stawiamy znak X (dwie przecinające się linie) w kratce przy nazwisku osoby, którą popieramy. Uwaga: jeśli chcemy, by nasz głos był ważny, na całej karcie możemy postawić tylko jeden znak X.

Nieco inaczej wyglądać będzie karta z kandydatami na burmistrzów/wójtów. Tu nazwiska kandydatów umieszczone zostaną w porządku alfabetycznym, a głosujemy stawiając znak X przy nazwisku kandydata, którego popieramy.

Takie same będą karty z kandydatami na radnych gmin Maszewo, Osina, Przybiernów i Stepnica. I tu też stawiamy znak X w kratce obok nazwiska osoby, którą popieramy. Wyborcy w kilku okręgach takiej kartki nie otrzymają, zgłoszony został bowiem tylko jeden kandydat, a w takim przypadku wyborów się nie przeprowadza.

Każdy wyborca otrzyma 4 karty z kandydatami: do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rady gminy oraz na burmistrza/wójta. Wszystkie karty wydrukowane zostaną na białym papierze, ale nazwiska kandydatów umieszczone zostaną na różnym kolorze: do rad gmin i miast – na szarym, do rady powiatu – na żółtym, do sejmiku – na niebieskim, na wójtów/burmistrzów – na różowym. Wyboru dokonujemy na każdej z nich, ale pamiętajmy – znak X na każdej stawiamy tylko przy jednym nazwisku.

I jeszcze jedno: nie zapomnijmy zabrać ze sobą dokumentu tożsamości, bo komisje będą żądać okazania go.

Kiedy wyniki?

Powinny być znane już w poniedziałkowy ranek. Ale czy tak będzie, nie wiadomo. Ustalenie wyników w okręgach jednomandatowych oraz w wyborach na burmistrzów i wójtów jest stosunkowo proste i powinny być szybko znane. Bardziej skomplikowane jest ustalanie wyników w okręgach wielomandatowych (sejmik, rada powiatu i rady Goleniowa oraz Nowogardu). Oblicza się je dość skomplikowaną metodą D`Honta, która preferuje duże i silne ugrupowania.

Tak czy inaczej – jak tylko wyniki wyborów będą znane, podamy je, najpierw na portalu, a potem w zebrane w najbliższym papierowym wydaniu GG.

 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie