Connect with us

Goleniów

TTS reaktywuje szkutnictwo

Goleniów. Działająca w GPP firma TTS wraz z warszawska SGGW i uniwersytetem w Murcji chcą nauczać zawodu szkutnika.

Opublikowane

w dniu

Jak podał pod koniec września portal gospodarkamorska.pl, w całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. To inicjatywa Uniwersytetu w Murcji, wspomagana przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS – współpracującą z miejscowym ZS nr 1.

  • Za naszą sprawą udało się przywrócić naukę w zawodzie szkutnika w polskim szkolnictwie branżowym, to była inicjatywa, o której mówiono daleko poza granicami kraju – mówi Dyrektor Zarządzający TTS, Maciej Twardowski. – Staliśmy się niejako wzorem tego, czego potrzebuje świat tradycyjnego żeglarstwa – dodaje.
    TTS to jeden z największych producentów luksusowych jachtów w Europie. Mimo że głównym budulcem jednostek w TTS są laminaty, to drewno wciąż jest stosowane do wzmocnienia konstrukcji szkieletowych kadłubów, czy też przy wykańczaniu jachtów.
    Projekt jest dziś na etapie wykonywania cyfrowego repozytorium, dokumentującego techniki pracy z drewnem przy budowie jednostek pływających. To repozytorium będzie dostępne w trybie online, a dostęp i korzystanie z niego bezpłatne dla każdego profesjonalisty, badacza lub trenera.
    W kolejnym etapie rozpocznie się nauka szkutnictwa. Wszystko wskazuje na to, że do Goleniowa przyjeżdżać będą studenci i kursanci z całej Europy, by szkolić się pod okiem trenerów TTS.
  • Kiedy pojawiła się propozycja współpracy, od razu się zdecydowaliśmy dołączyć do projektu – mówi Maciej Twardowski. – Chcemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniami, tym bardziej, że sami doświadczaliśmy i wciąż doświadczamy tego, jak ważny jest styk biznesu i edukacji. Kształcenie szkutników jest potrzebne, a my wiemy,  jak to robić – dodaje.
    Technologie Tworzyw Sztucznych należą do grupy Hanse Yachts, swój zakład produkcyjny mają w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Rocznie produkują około 600 luksusowych jachtów i łodzi motorowych.

red.

powiązane – „Jak buduje się jachty?”

Goleniów

Mniej księży

Goleniów. W sobotę, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, na Mszy Świętej o godz. 9:00, pożegnano ks. Bogumiła Dobosza, dziękując Bogu za jego służbę we wspólnocie parafi pw. Św. Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Przełożeni przenieśli go do parafii w Pyrzycach. Teraz w parafii św. Katarzyny będzie posługiwało o jednego kapłana mniej – pięciu księży, w tym jeden emeryt. W sąsiedniej parafii pw. Św. Jerzego posługuje trzech księży – w tym jeden emeryt.

red.

powiązane – „Kościół zastąpi namiot”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sezon rozpoczęty

Goleniów. Powrót lotów Ryanair do Warszawy-Modlina oficjalnie rozpoczął sezon letni na goleniowskim lotnisku.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje kierownictwo portu, pierwszym rejsem z Modlina przyleciało 122 pasażerów, natomiast w drogę powrotną udał się prawie komplet, bo aż 180 osób.
Trasa Ryanair do Warszawy Modlin realizowana będzie 5 razy w tygodniu- w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek, sobotę oraz niedzielę, a ceny biletów zaczynają się już od 49zł w jedną stronę.

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:

„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Warszawy Modlin pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska. Inauguracja połączenia do Warszawy Modlin to nie jedyna nowość w sezonie letnim! Po bardzo dobrym sezonie zimowym Polskie Linie Lotnicze LOT zadecydowały o zwiększeniu częstotliwości rejsów na trasie do Warszawy Chopin z 19 do 22 razy w tygodniu, dając jeszcze większą możliwość do korzystania z atrakcyjnych przesiadek w ramach bogatej siatki połączeń europejskich jak i dalekodystansowych realizowanych przez PLL LOT w swoim warszawskim hubie. Dodatkowo linia Ryanair zwiększy liczbę rejsów na trasach do Krakowa (z 2 do 3 razy w tygodniu) i Londynu Stansted (z 5 do 6 razy w tygodniu).
W sumie w letnim rozkładzie znajdzie się 8 połączeń regularnych oraz 2 wakacyjne trasy czarterowe, operujące z częstotliwością aż 6 razy w tygodniu.
Połączenia regularne:
PLL LOT do Warszawy Chopin
Ryanair do Dublina, Krakowa, Liverpoolu, Londynu, Warszawy Modlin
WizzAir do Oslo Torp
Norwegian do Oslo Gardermoen

Połączenia czarterowe
Antalya (od 03.06 do 14.10.2023r.) z biurami podróży TUI, Coral Travel, Itaka, Rainbow, Nekera
Burgas (od 05.06 do 06.09.2023r.) z biurami podróży TUI, Itaka, Coral Travel

red.

powiązane – „Blue Velo”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Kręgielnia otwarta

Goleniów. Od soboty działa „Flame Bowling – Kręgielnia Goleniów”

Opublikowane

w dniu

Ma cztery zaumotyzowane tory, bar kuchnię i loże dla klientów. Mieści sie w zaadoptowanym budynku przy ul. Maszewskiej niedaleko przejazdu kolejowego.

red.

powiązane – „URODZINY GOLENIOWA’23”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie