Connect with us

Aktualności

Trzeba się chwalić zabytkami

Z Wojciechem Jandą, prezesem Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” rozmawiamy o tym, czy i w jaki sposób należy się opiekować zabytkami w naszej gminie i powiecie.

Opublikowane

w dniu

– Nie ma żadnych przewodników czy katalogów, powiem zresztą, że sam obecnie pracuję nad tego rodzaju pozycją. Będzie to przewodnik po całym powiecie goleniowskim, spora jego część jest już gotowa, myślę, że prace są zaawansowane w około 60 procentach. Zostało co prawda jeszcze kilkadziesiąt miejscowości do objechania i wykonania w nich zdjęć, bo opracowanie ma być dość drobiazgowe, ale wkrótce to skończę. Wszystko zostanie przedstawione z podziałem na gminy, mapami, opisem najciekawszych miejsc i wskazówkami, jak do nich dojechać. Zacząłem pracę w ubiegłym roku, poświęcam jej praktycznie każdą wolną chwilę, wsie i osady objeżdżam w soboty i niedziele, odwiedzam wszystkie kościoły, na co zresztą mam zgodę i „list żelazny” z kurii, wchodzę więc do ich wnętrz i fotografuję wszystko, co mnie interesuje. W tym na przykład dzwony, które czasem mają 500 czy 600 lat, wspaniała sprawa. Te informacje zbieram i powoli, sukcesywnie opisuję – mówi W. Janda.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu „Gazety Goleniowskiej”.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie