Goleniów. Przebudowę Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów zapowiedzieli wczoraj w Goleniowie przedstawiciele rządu oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Jak podaje urząd marszłakowski, to w zasadzie będzie budowa nowego portu lotniczego – prace mają być podzielone na etapy by lotnisko cały czas działało. Jak powiedział marszałek Geblewicz, „pomysł na pokrycie kosztów prac jest, ale nie można go jeszcze zdradzić”.
Polskie Porty Lotnicze (główny udziałowiec lotniska) zapowiedziały zaangażowanie w ten port lotniczy około 100 milionów złotych. Konieczne jest też zaangażowanie kapitałowe miasta Szczecin i samorządu województwa. Budowę nowego terminala wymienione władze samorządowe, traktują jako jeden z priorytetów na kolejne 2-3 lata.
Według uczestników poniedziałkowego spotkania, ze względu na nowe dyrektywy unijne oraz przepisy większość obecnych budynków lotniska trzeba będzie wyburzyć. W ich miejscu staną nowe obiekty. Poza tym Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma posiadać pompy ciepła połączone z fotowoltaiką. Cały kompleks ma spełniać normy energooszczędności.
Na lotnisku mają się pojawić tzw. rękawy – są to ruchome pomosty łączące terminal lotniczy ze stojącym na płycie samolotem pasażerskim. Według zapowiedzi między innymi prezesa Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Macieja Dziadosza mają powstać przynajmniej dwa takie „rękawy”.
– Założenie jest bardzo proste. Mamy obsłużyć jednocześnie trzy samoloty kodu C, czyli trzy samoloty razy minimum 189 pasażerów. We wszystkich destynacjach północnych używane są samoloty blisko 240-miejscowe. Jak widzimy, objętość obsługiowanych przez nas maszyn wzrasta. To jest nasze podstawowe założenie. Uważamy, że tę pracę należy wykonać raz, ale dobrze i solidnie – wyjaśniał prezes lotniska w Goleniowie.
Koncepcję Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów przygotowała Pracownia Architektoniczna Dedeco. To firma, która odpowiada między innymi za projekt Stadionu Miejskiego w Szczecinie. Na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać. Przetarg na wykonawcę prac ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku. Według planów decyzja środowiskowa w sprawie budowy lotniska może zostać wydana w lutym 2025 roku.
Na mocy zawartego w lipcu 2019 roku porozumienia wspólników w sprawie zapewnienia dalszego rozwoju portu lotniczego, województwo i Gmina Miasto Szczecin udzielają spółce systematycznego wsparcia finansowego kwotą 74 milionów złotych do 2028 roku.
Goleniów. Jak co miesiąc, w nocy z piątku 6 września na sobotę 7 września będzie specjalna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego w kościelnej kaplicy Najświętszego Sakramentu.
6 września, w pierwszy piątek miesiąca, w kościele pw. Św. Katarzyny w Goleniowie – początek adoracji po Mszy Św. o godz. 19.00 do rana. W parafii pw. Św. Jerzego w pierwszą sobotę miesiąca 7 września, adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień.
A 7 września, w pierwszą sobotę miesiąca rano po Mszy Św. w kościele pw. Św. Katarzyny o godz. 7.00 „Męski Różaniec” ulicami miasta.
Budynek przedszkola przy ul. Klimatycznej to obiekt jednokondygnacyjny, parterowy. Od strony ulicy Klimatycznej są pomieszczenia przeznaczone na świetlicę wiejską, do której zaprojektowane jest osobne wejście.
W przedszkolu znajdą się 4 oddziały dla ok. 100 dzieci, pokój nauczycielski, sala gimnastyczna, sala terapeutyczna, salka zajęć, szatnia, kuchnia z zapleczem, pomieszczenia WC. Na terenie działki zaplanowany został plac zabaw i parking oraz nowe nasadzenia.
Wartość całego kontraktu opiewa na kwotę 13 739 100,00 zł. Gmina Goleniów uzyskała dofinansowanie na realizację powyższej inwestycji w kwocie 4.999.352 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja nr 2.