Connect with us

Nowogard

Szron, czyli repalenty na 60 ha

Nowogard. Nie tylko ogrodzenia chronią młode pędy drzew w lasach.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo Nowogard, w okresie jesienno – zimowym zmniejsza się baza pokarmowa zwierząt zamieszkujących lasy oraz ograniczony jest dostęp do różnorodnego pożywienia. Wtedy jelenie, sarny oraz łosie, intensywniej zaczynają interesować się młodymi, wierzchołkowymi pędami drzewek, stanowiącymi bogactwo składników mineralnych.

Uszkodzenia w postaci zgryzionego pędu lub pączka wierzchołkowego, czy też zdarta kora (spałowanie) przyczyniają się do deformacji drzewka, opóźniają wzrost, a w ostateczności przy znacznym uszkodzeniu, mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia młodej rośliny. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny obok grodzenia siatką, jest zabezpieczanie młodych drzewek REPALENTAMI tzw. substancją odstraszającą amatorów zgryzania drzewek. Posmarowane tym preparatem drzewka, nie są już tak smaczne i apetyczne dla zwierzyny. Zawarty w repelencie piasek kwarcowy (substancja czynna), nieprzyjemnie rzęzi między zębami. Stosowany repelent jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska, nie wykazuje także fitotoksyczności. Znakomita przylepność warstwy ochronnej repelentu, umożliwia zabezpieczanie najcieńszych gałęzi, gładkiej kory, jak również igliwia o grubej warstwie woskowej.

Do smarowania wybierane są tylko drzewka najładniejsze i równomiernie rosnące na całej powierzchni, te które w przyszłości będą tworzyć drzewostan. Co roku w nadleśnictwie Nowogard zabieg ten wykonywany jest na powierzchni ok. 60 ha. Aby zabieg był skuteczny ważna jest terminowość jego wykonania tj. po zakończonej wegetacji, ale tak, aby zdążyć przed pierwszymi mrozami. Istotne jest aby powierzchnia , na którą nanoszony jest preparat była sucha. Zabezpieczone przed zgryzaniem drzewka wyglądają jak oszronione.

red.

powiązane – „Jeszcze 17 drzew do wycinki”

Nowogard

Wygrali seniorzy z Nowogardu

Nowogard. W goleniowskiej hali sportowej odbyła się w miniony weekend spartakiada seniorów.

Opublikowane

w dniu

Organizatorem tych zmagań sportowych był Goleniowski Uniwersytet III wieku. Jak podaje gmina, Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów z różnych miasta województwa zachodniopomorskiego. Przy pięknej pogodzie nowogardzcy seniorzy Bosman Nowogard wystartowali w 7 konkurencjach i ostatecznie spartakiadę wygrali zajmując miejsce przed UTW Goleniów. Na trzecim miejscu podium znalazła się UTW Police.

Nowogardzką drużynę reprezentowali Krystyna Pasik, Jadwiga Chlebicka, Elżbieta Poziemska, Bożena Dworak, Maria Bornowska, Anna Szafran, Janusz Rzechuła, Jerzy Ostrówka, Grzegorz Fecak i Andrzej Szafran. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a kapitan drużyny Bożena Dworak odebrała puchar i dyplom.

red.

powiązane – „Nowy Ład powiatowi”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Tylko szpital i urząd

Nowogard. Gmina wnioskowała o dofinansowanie 7 inwestycji za ok. 187 mln zł.

Opublikowane

w dniu

W Polskimk Ładzie znalazało się miejsce tylko dla jednej z nich – zwiększenie efektywności energetycznej budynków Szpitala Rejonowego, placówek edukacyjnych i Urzędu Miejskiego w Nowogardzie – 4 995 000 zł

red.

powiązane – „Nowogard w Polskim Ładzie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Sokół na szkoleniu

Nowogard. Nadleśnictwo Nowogard gościło przedstawiciela stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „SOKÓŁ”.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, przeprowadził on szkolenie dla pracowników, które dotyczyło rozpoznawania sokoła wędrownego w środowisku naturalnym, w ramach realizowanego Projektu unijnego na lata 2017-2021. Dużym atutem szkolenia była obecność dwóch żywych osobników sokoła wędrownego, którym pracownicy nadleśnictwa mogli przyjrzeć się z bliska – na zdjęciu sokół na sali wykladowej zasłonięty specjalnym kapturem.

Niegdyś sokół wędrowny gnieździł się dość licznie niemal na całym świecie, zajmując rozliczne środowiska. Na początku lat 50-tych nastąpił spadek liczebności tego gatunku, kiedy do użytku w rolnictwie wprowadzono nowe środki ochrony roślin, głównie DDT oraz inne pestycydy. Obok zmian siedliskowych, wybierania jaj i młodych oraz prowadzenia odstrzału redukcyjnego był to główny powód spadku liczebności gatunku w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku a w niektórych miejscach nawet całkowitego zaniku. Wobec zaistniałej sytuacji na początku lat 80-tych zakazano stosowania DDT w większości krajów, głównie wysoko rozwiniętych, słusznie uznając ten insektycyd za głównego sprawcę wyginięcia m.in. sokoła wędrownego. Jednocześnie podjęto próby wolierowej hodowli tego gatunku z przeznaczeniem młodych do celów reintrodukcji.

Od lat 90-tych prowadzona jest jego reintrodukcja w Polsce. Od roku 2010 całość prac związanych z restytucją i monitoring w środowisku naturalnym przejęło Stowarzyszenie. W latach 2010-2021 wypuszczono na wolność prawie tysiąc sokołów. Od pierwszego gniazda w 1999 roku, jakie pojawiło się Polsce po kilkudziesięciu latach jego nieobecności, w naturze wykluło się już około 900 sokołów. Obecnie w Polsce występuje ponad siedemdziesiąt par lęgowych na terenach górskich, miejskich i leśnych.

Stowarzyszenie prowadzi stały monitoring na terenie całego kraju. Młodym ptakom zakłada się obrączki obserwacyjne, które w zależności od koloru informują nas czy ptak urodził się na wolności (kolor niebieski) czy też został reintrodukowany, czyli wprowadzony na obszary, gdzie wcześniej występował, ale wyginął (kolor czarny). Dodatkowo podczas wsiedlania ptaków zakłada się także obrączki ornitologiczne, które kolorem informują o środowisku, w jakie sokół został wsiedlony. Kolor zielony – tereny leśne, kolor czerwony – tereny górskie, kolor żółty – tereny miejskie.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie